Krokusy w doniczce świetnie sprawdzą się w wiosennej aranżacji wnętrz. Co robić, by kwitły jak najdłużej?
Krokusy w doniczce doskonale nadają się do wiosennej aranżacji. Ich urocze, kolorowe kwiaty zwiastują wiosnę, wnosząc do domu jej powiew. Gdzie postawić i jak dbać o krokusy w doniczce, by jak najdłużej cieszyć się ich pięknem?
Autor: GettyImages
Krokusy doniczkowe
Spis treści
- Jak kupować krokusy w doniczkach?
- Gdzie ustawić krokusy w doniczkach w domu?
- Jak pielęgnować krokusy w domu?
- Co zrobić z krokusami w doniczkach po przekwitnięciu?
Krokusy to jedne z najwcześniej kwitnących w ogrodach roślin cebulowych. Te zwiastuny wiosny z powodzeniem mogą stać atrakcyjnym elementem wiosennego wystroju wnętrz! Już od stycznia w kwiaciarniach, sklepach ogrodniczych czy marketach znajdziemy bogaty wybór doniczkowych krokusów o różnych kolorach kwiatów. Możemy stworzyć z nich czarujące kwiatowe kompozycje!
Jak kupować krokusy w doniczkach?
Kupując krokusy w doniczkach wybierajmy rośliny, których kwiaty nie są jeszcze w pełni rozwinięte. Wtedy będziemy mogli cieszyć się nimi dłużej. Rośliny muszą mieć jednak widoczne, dobrze wykształcone pąki kwiatowe. Mogą się one lekko rozchylać, tak aby było widać kolor płatków. Nie kupujmy roślin zwiędniętych oraz z całkowicie mokrym podłożem w doniczce.
Gdzie ustawić krokusy w doniczkach w domu?
Krokusy potrzebują sporo światła (jeśli jest go zbyt mało, pędy szybko się wyciągają), dlatego w domu ustawmy je w miejscu jasnym. Powinno ono jednak być dość chłodne, bowiem w cieple krokusy przekwitają bardzo szybko (nawet w ciągu 2-3 dni). Miejmy na uwadze, że im wyższa temperatura, tym okres kwitnienia będzie krótszy. Dobrym miejscem dla krokusów jest parapet, pod którym nie ma kaloryfera, w często wietrzonym pokoju.
Autor: Szymon Starnawski / Grupa Murator
Krokusy kwitnące wiosną
Jak pielęgnować krokusy w domu?
Aby móc jak najdłużej cieszyć się kwitnącymi krokusami w doniczkach, należy przestrzegać kilku prostych zasad ich pielęgnacji:
- po pierwsze utrzymujmy rośliny w miejscu jasnym, ale chłodnym, z dala od źródeł ciepła;
- po drugie pamiętajmy o tym, że krokusy potrzebują stale lekko wilgotnego podłoża, ale nigdy nie powinno być ono mokre! Dlatego należy je systematycznie podlewać, nie dopuszczając ani do przelania, ani do przesuszenia podłoża;
- po trzecie usuwajmy na bieżąco przekwitłe kwiaty.
Co zrobić z krokusami w doniczkach po przekwitnięciu?
Choć po przekwitnięciu krokusy doniczkowe tracą swój atrakcyjny wygląd, nie musimy ich wyrzucać. Nadal je podlewajmy, aż do czasu, gdy zaczną zasychać ich liście (to naturalny proces w przypadku roślin cebulowych). Wtedy zaprzestańmy podlewania. Gdy liście krokusów całkowicie zaschną, wyjmijmy cebulki z podłoża, a następnie przesuszmy je, oczyśćmy i przechowajmy w papierowych torbach lub ażurowych skrzyneczkach wypełnionych trocinami w suchym i przewiewnym pomieszczeniu, w którym temperatura wynosi około 20ºC (może to być np. garaż lub piwnica).
Jesienią (we wrześniu) możemy posadzić cebulki krokusów do gruntu w ogrodzie.Musimy liczyć się z tym, że pierwszej wiosny po posadzeniu nie zakwitną wcale albo będą kwitły bardzo słabo. Ale już w kolejnym roku kwitnienie powinno być dużo lepsze.
Przeczytaj też: Kolorowe kompozycje z kwiatów cebulowych to prosty sposób na ozdobę wnętrz
Krokusy doniczkowe dobrze komponują się z innymi kwiatami cebulowymi kwitnącymi wiosną, takimi jak narcyzy, hiacynty, szafirki, cebulice, kosaćce żyłkowane czy wcześnie kwitnące tulipany, a także z prymulkami.
Autor: GettyImages
Wiosenne kwiaty - hiacynty