Kwiaty doniczkowe cieniolubne - jakie kwiaty doniczkowe mogą stać w cieniu? Przedstawiamy najpiękniejsze - ZDJĘCIA

2024-05-19 19:33

Czy w ciemnym mieszkaniu mogą rosnąć kwiaty? Tak! Wcale nie musisz z nich zrezygnować, wystarczy, że postawisz na rośliny cieniolubne, czyli takie, które w swoim naturalnym środowisku nie rosną w pełnym słońcu, ale gdzieś w niższych warstwach lasu lub w cieniach roślin. Sprawdź, rośliny cieniolubne do domu. Oto 15 gatunków, które mogą stać w cieniu.

Spis treści

  1. Kwiaty doniczkowe cieniolubne do domu
  2. Kwiaty doniczkowe cieniolubne zwisające - jakie kwiaty wiszące lubią cień?
  3. Pnącza do cienia - pnące kwiaty doniczkowe cieniolubne

Kwiaty doniczkowe cieniolubne do domu

Kwiaty doniczkowe cieniolubne to w większości gatunki pochodzące z rejonów tropikalnych, gdzie porastają cieniste stanowiska, np. poszycie lasu. Ale nie tylko, ponieważ wiele gatunków cieniolubnych to pnącza i rośliny wiszące.

Tak naprawdę trudno jest znaleźć roślinę, która nie potrzebowałaby chociaż odrobiny światła do wzrostu – by zachodziły ważne procesy w roślinie (np. fotosynteza), potrzebuje ona dostępu do promieni słonecznych.

Oczywiście, w przypadku gatunków rosnących w zacienionych miejscach nie ma mowy o regularnych kąpielach słonecznych. Dlatego natura wyposażyła te rośliny w grube łodygi i liście, w których mogą swobodnie magazynować wodę, a proces fotosyntezy został w nich spowolniony (dlatego roślin cieniolubnych nie należy zbyt często i obficie podlewać).

Kwiaty doniczkowe cieniolubne w warunkach domowych doskonale odnajdą się na parapetach północnych lub w dobrze oświetlonych pomieszczeniach, ale w dalszej odległości od okna.

Do najpopularniejszych roślin do cienia należą:

1. Zamiokulkas zamiolistny – to prawdziwa gwiazda ciemnych mieszkań; zamiokulkas jest niewymagający i łatwy w uprawie, a przy tym odporny na niedostatek wody i światła; idealne stanowisko dla tej rośliny to wystawa zachodnia i północno-zachodnia, ale będzie rósł także i w ciemniejszym miejscu.

2. Sansewieria – uważana za jedną z najwytrzymalszych roślin doniczkowych na świecie; doskonale radzi sobie z trudnymi warunkami – nie są straszne jej ani szkodniki, ani przesuszenie, ani cień (chociaż w przypadku odmian barwnych np. z żółtą obwódką liści będzie potrzebować większej ilości promieni słonecznych).

3. Filodendron – kwiaty doniczkowe cieniolubne takie jak filodendrony dobrze znoszą ciemne stanowiska, ale w całkowitym zacienieniu nie będą czuły się komfortowo i mogą przestać rosnąć; idealne miejsce dla filodendrona to parapet północny lub pokój z rozproszonym światłem.

4. Skrzydłokwiat – niewielkie wymagania, łatwość w uprawie i walory dekoracyjne (kwitnie praktycznie cały czas) sprawiają, że skrzydłokwiat cieszy się ogromną popularnością wśród miłośników roślin; w naturalnych warunkach rośnie w poszyciu lasów tropikalnych, dlatego zacienione stanowisko nie będzie mu przeszkadzać.

Zobacz skrzydłokwiat w galerii zdjęć

5. Aspidistra wyniosła – nazywana często „żelaznym liściem”; - to jedna z najłatwiejszych w uprawie roślin doniczkowych. Rośnie dziko w chłodnych i ciemnych lasach Chin oraz Japonii, dlatego przyzwyczajona jest do trudnych warunków i ograniczonego dostępu do światła słonecznego. To mocna i piękna roślina, idealna dla początkujących. - mówi Fabian Siubiak z Rozkwitnie Plant Shop.

6. Chamedora wytworna – to jedna z niewielu palm, które potrafią rosnąć w zacienionych miejscach; w naturze chamedory rosną w dolnych partiach lasów tropikalnych, gdzie panuje półcień, dlatego w domu warto zapewnić jej podobne warunki; warto zaznaczyć, że chamedora rośnie bardzo wolno, więc dobrym pomysłem może być zakup większego okazu.

7. Fiołek afrykański – rośnie na górskich stokach, gdzie nie dociera palące afrykańskie słońce; preferuje wystawę północną i wschodnią; kwitnie bujnie, zwłaszcza latem, chociaż białe, fioletowe, niebieskie lub różowe kwiaty pojawiają się przez cały rok.

8. Monstera – jako pnącze wspinające się po drzewach w swoim naturalnym środowisku, monstera przywykła do niedoborów światła; mimo to, całkowity brak dostępu do promieni słonecznych jest niewskazany – w ciemniejszym miejscu liście monstery mogą rosnąć wolniej i być pozbawione charakterystycznych wcięć.

Kwiaty doniczkowe cieniolubne zwisające - jakie kwiaty wiszące lubią cień?

Kwiaty doniczkowe cieniolubne wiszące to grupa roślin cieniolubnych o zwisającym pokroju. Te gatunki doskonale sprawdzą się w kwietnikach wieszanych pod sufitem czy makramach.

Doniczki z tymi kwiatami cieniolubnymi możemy także postawić w górnych partiach mebli albo na wysokich półkach i pozwolić pędom i liściom na swobodne opadanie.

Popularne kwiaty doniczkowe cieniolubne wiszące to m.in.:

1. Paproć – w naturze rośnie w dolnych partiach lasów wilgotnych, dlatego ucieszy się, gdy postawimy ją w miejscu zacienionym lub o rozproszonym świetle; idealne warunki dla paproci to wystawa północna, północno-zachodnia, północno-wschodnia i wschodnia; oprócz popularnej odmiany nefrolepis, warto rozważyć zakup platycerium (tzw. łosie rogi) czy zanokcicy.

2. Trzykrotka pasiasta – można ją uprawiać w stojącej doniczce, ale trzykrotka dużo efektowniej prezentuje się jako roślina wisząca; ma małe wymagania i całkiem dobrze radzi sobie w cieniu, chociaż jej liście wtedy ciemnieją – jeśli zależy nam za zachowaniu pięknego wybarwienia trzykrotki z zielono-fioletowymi liśćmi ze srebrnymi pasami, lepiej zapewnić jej stanowisko z dostępem do rozproszonego światła.

3. Cissus – idealny dla osób zaczynających swoją przygodę z hodowlą roślin doniczkowych; dobrze rośnie w półcieniu, ma niewielkie wymagania i jest stosunkowo łatwy w utrzymaniu.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ:

Pnącza do cienia - pnące kwiaty doniczkowe cieniolubne

Kwiaty doniczkowe cieniolubne to również spora grupa pnączy, które w naturalnych warunkach oplata drzewa w lasach tropikalnych.

Pnącza, które prezentujemy poniżej doskonale odnajdują się na ciemniejszych stanowiskach – dużo lepiej niż np. paprocie. Kwiaty doniczkowe pnące cieniolubne to gatunki wyjątkowo wytrzymałe, które nie mają zbyt dużych wymagań, jeśli chodzi o wilgotność powietrza i podłoże.

Oczywiście, zanim zdecydujemy się na hodowlę pnącza, warto zapewnić mu odpowiednie warunki dla wzrostu, a więc nie tylko zapoznać się z informacjami dotyczącymi pielęgnacji, ale również wygospodarować odrobinę miejsca, ponieważ pnącza z reguły dość szybko rosną. Doskonale sprawdzi się do tego kratka lub inna droga, którą możemy poprowadzić nasze pnącze.

Najpopularniejsze kwiaty doniczkowe pnące cieniolubne to m.in.:

1. Epipremnum – dobrze znosi niedobór światła, a przy tym jest łatwe w uprawie i szybko rośnie; odmiany pstrolistne potrzebują większej ilości światła, by zachować swoje atrakcyjne wybarwienie

2. Bluszcz pospolity – może być nieco kapryśny jeśli chodzi o pielęgnacje, ale jeśli zapewnimy mu odpowiednie warunki, odwdzięczy się nam pięknymi liśćmi; to idealne pnącze do ciemnych i chłodniejszych pomieszczeń

3. Hoja – zanim wstawimy hoję do cienia lepiej pozwolić jej nieco podrosnąć na nasłonecznionym parapecie; w ciemnym miejscu będzie wolniej rosła, ale wciąż zachowa swój atrakcyjny wygląd

Rośliny do cienia to świetna opcja dla właścicieli zacienionych mieszkań, którzy chcą cieszyć się z obecności roślin w domu. Kwiaty doniczkowe cieniolubne to również dobra opcja dla początkujących, ponieważ zazwyczaj są bardzo odporne na błędy w pielęgnacji.

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: Rośliny powietrzne. 7 przykładów. Nie potrzebują ani doniczki, ani ziemi

QUIZ: Wnętrza i elementy wyposażenia mieszkań w regionalnych gwarach

Pytanie 1 z 17
1. Co na Podlasiu nazywają "skowrodą"?
#MuratorOgroduje: Dalie – co zrobić żeby pięknie rosły?