Spraw swojej mamie wyjątkowy prezent! Klasyczne i oryginalne inspiracje na Dzień Matki

2025-03-31 9:30

Dzień Matki to wyjątkowe święto, które obchodzone jest na całym świecie, choć w różnych terminach i tradycjach. To dzień, w którym dziękujemy naszym mamom za miłość, troskę i wsparcie, obdarowując je kwiatami, prezentami czy wspólnym czasem. Jeśli zastanawiasz się, jaki upominek sprawi Twojej mamie radość, mamy dla Ciebie mnóstwo inspiracji od kwiatów, przez dodatki do domu, aż po oryginalne prezenty DIY.

Spis treści

  1. Dzień Matki - historia święta
  2. Dzień Matki - w Polsce i na świecie
  3. Dzień Matki - prezenty i kwiaty
  4. Jakie kwiaty do bukietu na Dzień Mamy?
  5. Kwiaty doniczkowe na Dzień Matki
  6. Dodatki do domu jako prezent na Dzień Matki
  7. Prezenty dla mamy, która lubi gotować
  8. Prezent dla kobiety - pachnący dom, czyli olejki, kadzidełka i mydełka
  9. Oryginalny prezent na Dzień Matki - filiżanka DIY
  10. Taca śniadaniowa DIY - prezent dla mamy
  11. Wiesze i życzenia na Dzień Matki

Dzień Matki - historia święta

Kult matek rozpoczął się w antycznych dziejach świata. Początki święta sięgają czasów starożytnych Greków i Rzymian. Kultem otaczano matki-boginie, które stały się symbolem płodności i urodzaju.

W Anglii Dzień Matki pojawił się pod nazwą „niedziela u matki” i początkowo oznaczał wizytę w katedrze. W tradycję wpisywało się składanie matce podarunków, były to głównie kwiatów i słodycze. Zwyczaj przetrwał do ok. XIX wieku. Następnie obchodzenie Dnia Matki powróciło po zakończeniu II wojny światowej.

Dzień Matki
Autor: Paige Cody To szczególny dzień, gdy możemy celebrować go właśnie z mamą

Dzień Matki - w Polsce i na świecie

Dzień Matki obchodzi się w ponad 40 krajach na świecie. W USA zgodnie z rozporządzonym dniem Kongresu z roku 1914 wypada on zawsze w drugą niedzielę maja. W Polsce ustalono, że będzie obchodzony 26 maja.

Dzień Matki - prezenty i kwiaty

To wyjątkowa okazja na docenienie mam. Warto właśnie w tym dniu, zabrać nasze mamy w miłe miejsce. W filharmonii, teatrze, bądź klimatycznej kawiarni – nasze mamy poczują się wyjątkowo. Możemy też inaczej spędzić ten czas - wybrać kawiarniany ogródek albo spacer i zrobić mały piknik na trawie. Kolorowe tulipany, kwiaty w doniczce lub wymowne niezapominajki ujęte w bukiecie, też na pewno wyrażą naszą miłość i szacunek.

Jakie kwiaty do bukietu na Dzień Mamy?

Najpopularniejszym upominkiem na Dzień Matki są kwiaty. Z okazji tego święta możemy obdarować mamę różnymi gatunkami kwiatów. Sprawdzą się popularne u nas w maju tulipany i żonkile. Klasyczną propozycją kwiatów na Dzień Matki będą róże. Róże będą też ładnie wyglądały w kwiatowych kompozycjach – na przykład wianków w kształcie serca.

Chcąc zabłysnąć nutką oryginalności postawmy na kwiatki retro, czyli modne w czasach młodości bądź dzieciństwa naszych mam. Rozłożyste gerbery i goździki to zawsze urokliwe propozycje na Dzień Matki. Pękate peonie jednak to prawdziwy hit (zwłaszcza, że wczesne odmiany rozkwitają dokładnie w drugiej połowie maja). Irysy w oryginalnej kolorystyce (np. brzoskwiniowej) to również dobry wybór.

Możemy z okazji Dnia Matki pokusić się o ozdobne bukiety, ładne kompozycje albo ciekawe kwiaty w dużym koszu czy innym dekoracyjnym naczyniu. 

Kwiaty doniczkowe na Dzień Matki

Utarło się, że w Dzień Matki obdarowujemy nasze mamy pięknymi, barwnymi bukietami kwiatów. Róże, irysy i tulipany w wazonach prezentują się niesamowicie! Ale, podobnie jak w przypadku wszystkich kwiatów ciętych, ich żywotność jest krótka i już po kilku dniach po okazałych bukietach zostaje tylko garść zwiędłych pąków. 

Dlatego dużo lepszym pomysłem jest wręczenie mamie w dniu jej święta rośliny, którą będzie mogła cieszyć się na dłużej. Poniżej przygotowaliśmy listę najpiękniejszych kwiatów doniczkowych, które warto sprezentować mamie 26 maja!

1. Mandewilla (dipladenia)

Znana jest również pod nazwą dipladenia. To okazałe pnącze o dekoracyjnych kwiatach, które w zależności od odmiany mogą być czerwone, białe lub różowe. Kwitnie obficie i długo (aż do pierwszych przymrozków). Jej dodatkową ozdobą są ciemnozielone, błyszczące liście. Jej długie, wijące się pędy, najlepiej rozpiąć na podpórce (na przykład drewnianej kratce). Na zimę trzeba ją jednak przenieść do pomieszczenia zabezpieczonego przed mrozem. Uwaga: Dipladenia jest rośliną trującą! Roślina wymaga stanowiska słonecznego, ciepłego i wilgotnego. W sezonie należy ją regularnie podlewać (podłoże w donicy powinno być stale wilgotne, ale nie mokre). Roślinę trzeba też nawozić – najlepiej nawozami dla roślin kwitnących.

2. Pelargonia

Pelargonie należą do najpopularniejszych kwitnących roślin balkonowych. W sprzedaży jest wiele odmian pelargonii, niektóre z nich mają pędy zwisające i te najlepiej sadzić w skrzynkach balkonowych zawieszanych na balustradach lub w wiszących pojemnikach. Pelargonie zdobią balkony i tarasy przez całe lato. Najlepiej rosną w pełnym słońcu, nie lubią zraszania, za to lubią suche powietrze. W pielęgnacji pelargonii na balkonie i tarasie należy pamiętać o regularnym podlewaniu i nawożeniu. Pelargonie są roślinami ciepłolubnymi i nie przeżyją zimy na zewnątrz. Dlatego przed nastaniem jesiennych przymrozków trzeba je przenieść do widnego pomieszczenia, w którym temperatura zimą nie spada poniżej 0 st. C.

3. Bugenwilla

Ozdobą bugenwilli są kolorowe przykwiatki otaczające niepozorne kwiaty. Przykwiatki są najczęściej w różnych odcieniach różu. U nas bugenwillę uprawia się jako roślinę doniczkową, którą latem można wystawić na balkon lub taras (wynieść roślinę na zewnątrz można dopiero pod koniec maja). Trzeba wybrać dla niej miejsce osłonięte od wiatru, ciepłe i nasłonecznione. Bugenwilla nie przezimuje na zewnątrz, więc przed nadejściem jesiennych chłodów trzeba ją wnieść do domu. W sezonie roślinę należy regularnie i obficie podlewać (za każdym razem usuwając nadmiar wody z podstawki) oraz nawozić co dwa tygodnie nawozem dla roślin kwitnących.

4. Fuksja

Fuksja, zwana ułanką, zachwyca oryginalnymi kwiatami. Uprawia się ją jako roślinę doniczkową, w sezonie wykorzystywaną do dekoracji balkonów i tarasów. Odmiany fuksji różnią się pokrojem (mogą być pnące bądź wzniesione, ale także pienne, prowadzone jako miniaturowe drzewka) oraz budową (pojedyncze lub pełne) i kolorem kwiatów (jednobarwne lub wielobarwne, o odcieniach koloru różowego, czerwonego, fioletowego, purpurowego, niekiedy z dodatkiem bieli). Fuksje wymagają obfitego podlewania i cotygodniowego nawożenia. W naszym klimacie fuksja nie może zimować na zewnątrz, wymaga przechowywania w cieplejszych pomieszczeniach.

5. Surfinia (petunia)

Surfinie to grupa odmian petunii ogrodowej, których cechą charakterystyczną są długie, silnie rozgałęzione i zwisające pędy. Kolor kwiatów zależy od odmiany i może być biały, kremowy, żółty, różowy, fioletowy, czerwony. Kielich kwiatowy może być jednobarwny, dwubarwny lub wielobarwny, z licznymi przebarwieniami w formie żyłek, pasów lub wzorów. Kwiaty najczęściej są pojedyncze, ale są też odmiany o kwiatach pełnych. Kwiaty niektórych odmian pachną. Ponadto, surfinie są bardzo wytrzymałe. Można śmiało powiedzieć, że to idealne kwiaty doniczkowe na Dzień Matki.

6. Hibiskus (ketmia)

Ketmia syryjska, zwana od swojej łacińskiej nazwy hibiskusem, to krzew liściasty, który kwitnie od czerwca do sierpnia. Kwiaty hibiskusa są bardzo dekoracyjne, w zależności od odmiany mają różne odcienie niebieskiego, różowego, fioletowego, czerwonego, żółtego i pomarańczowego; mogą być pojedyncze lub półpełne. Hibiskus wymaga stanowiska słonecznego, ciepłego i osłoniętego. Na zimę można go pozostawić na balkonie czy tarasie, ale konieczne jest jego dobre okrycie na zimę.

7. Calibrachoa

Calibrachoa to kuzynka petunii i surfinii, ale ma mniejsze od nich wymagania i jest bardziej wytrzymała. Roślina może rosnąć zarówno w półcieniu, jak i w pełnym słońcu. Ma drobne kwiaty, które wyglądają jak "tysiące małych dzwonków". W sprzedaży są liczne odmiany, które zachwycają różnorodnością barw kwiatów.

8. Tunbergia

Tunbergia to szybko rosnące pnącze, którego pędy łatwo owijają się wokół podpór. Roślina kwitnie od czerwca do października. Kwiaty tunbergii są zbudowane z pięciu płatków w kolorze pomarańczowym bądź żółtym (bywają też białe), które w dolnej części zrastają się, tworząc lekko rozdętą rurkę (jej wnętrze jest niemal czarne). Pnącze może rosnąć w pełnym słońcu lub w półcieniu, potrzebuje stale lekko wilgotnego podłoża i systematycznego nawożenia (nawozami dla roślin kwitnących). Tunbergia nie przetrwa zimy na zewnątrz, przed pierwszymi jesiennymi przymrozkami trzeba ją wnieść do domu.

9. Anisodontea

Anisodontea to krzew dorastający do 1,5 metra, ale w uprawie doniczkowej jest nieco mniejszy. Latem można ją wystawić na balkon lub taras. Anisodontea kwitnie od czerwca do listopada. Jej kwiaty mają różowy kolor i są podobne do kwiatów malwy. Roślina potrzebuje słonecznego stanowiska.

10. Oleander

Oleander to ciepłolubny krzew, który docelowo osiąga 3–4 m wysokości. Jego największą ozdobą są zebrane w gronach na szczytach pędów kwiaty. Mogą być one pojedyncze lub pełne, w kolorze białym, różowym, fioletowych lub czerwonym. Oleander kwitnie od maja do września. Potrzebuje miejsca słonecznego i ciepłego. Latem należy roślinę obficie podlewać (ziemia w doniczce nie może wyschnąć!) i co tydzień nawozić. Na zimę konieczne jest przeniesienie rośliny do jasnego, przewiewnego pomieszczenia, gdzie temperatura wynosi ok. 5 st. C. Uwaga: Oleander to roślina trująca!

Dodatki do domu jako prezent na Dzień Matki

Bukiet świeżych kwiatów to zawsze dobry prezent na Dzień Matki. Ma jednak tę wadę, że nie jest trwały. Dlaczego by więc nie zastąpić go kwitnącą rośliną doniczkową? A jeśli mama lubi kwiaty, pomyślmy o dwóch ciekawych dodatkach:

1. Wazon na kwiaty – ceramika i szkło niepodzielnie królują w tym obszarze. W zależności od tego, jaki gust ma mama, możemy wybrać pięknie dekorowaną porcelanę, wazon w stylu nowoczesnym, czyli minimalistyczny, bądź transparentne szkło – bezbarwne lub w ciekawym kolorze. Pękate szklane wazony w kolorystyce ombre to hit tego roku, dlatego łatwo będzie znaleźć idealny prezent na Dzień Matki.

2. Osłonka na doniczkę – łatwiej zdecydować się na nową osłonkę, gdy przesadzanie kwiatów jest problemem. A wybór jest ogromny! Jeśli mama lubi pielęgnować kwiaty doniczkowe i często się nimi otacza, sprawmy jej taki prezent.

3. Doniczki i akcesoria do uprawy ziół – świeże zioła we własnym domu? Czemu nie! A ich uprawa jest o wiele przyjemniejsze w odpowiednich doniczkach. Świetny prezent dla mamy, która lubi rośliny, a także gotowanie.

4Miniszklarnia – niepozorny drobiazg, który zapewnia świetne warunki do rozwoju dla roślin ciepłolubnych. Ponadto można w niej samodzielnie stworzyć intrygującą kompozycję – z kwiatami i innymi dekoracjami.

5. Porcelana – trudno znaleźć osobę, która porcelany nie lubi. Smakosze kawy i herbaty twierdzą nawet, że napar o wiele lepiej smakuje podany w pięknej filiżance. Jeśli mama lubi włoską kawę, pomyślmy o uroczych filiżaneczkach do espresso. A gdy marzy nam się prezent z przytupem, kupmy cały serwis porcelanowy.

6. Poszewki i dekoracyjne poduszki – to świetny sposób na szybką metamorfozę wnętrza. Mama doceni taki praktyczny podarunek, który cieszy oko każdego dnia.

7. Pled – przyda się zwłaszcza zimą, kiedy jest dobrym pomocnikiem, by wprawić się w stan „hygge”. A nawet niedbale przerzucony przez oparcie kanapy czy fotela będzie pięknie dekorował salon.

8. Pojemnik na biżuterię – coś w sam raz dla mamy elegantki. Oczywiście warto się upewnić, jaką biżuterię mama lubi i jakiej ma najwięcej. Pusty pojemnik nie będzie bowiem tak cieszył, jak ten z zawartością!

9. Ramka na zdjęcia – polecamy zwłaszcza tzw. multiramki, w których można skomponować autorski kolaż z ulubionymi zdjęciami. Miejsca na zdjęcia mogą się też znaleźć w różnych ciekawych dodatkach dla domu: tabliczkach, wieszakach czy zegarach.

10. Zestaw do aromaterapii – solidny kominek sam w sobie jest piękną dekoracją dla domu. A aromaterapia z wykorzystaniem olejków zapachowych jest zdrowsza niż np. świece zapachowe.

Prezenty dla mamy, która lubi gotować

Miłośniczka gotowania z pewnością doceni coś ładnego i praktycznego. Ale wybierzmy coś mniej oczywistego!

1. Organizer na przyprawy – ładny i praktyczny! Przyprawy dłużej zachowają świeżość, łatwo też będzie je szybko odnaleźć.

2. Fartuszek kuchenny – użyteczna kreacja, którą kiedyś zakładały niemal wszystkie gospodynie. Współczesne fartuchy kuchenne zaskakują pomysłowym dekorem. Szybko znajdziemy coś w sam raz dla mamy.

3. Stojak na książkę kucharską – choć coraz więcej przepisów dostępnych jest online czy w aplikacjach (np. na tablety), książki kucharskie nie odeszły do lamusa. Wręcz przeciwnie – odkrywane są dawne, sprawdzone receptury. Coraz to nowe wydania ma chociażby najpopularniejsza książka kuchenna przed wojną, czyli „365 obiadów” Lucyny Ćwierczakiewiczowej. Stojak na książkę kucharską może być wykonany z różnych materiałów. Do kuchni klasycznej polecamy kuty metal. Podczas gotowania nie trzeba się martwić, że książka się nieopatrznie zamknie, gdy ręce są mniej lub bardziej zabrudzone.

4. Podkładka pod gorące naczynia – chroni blat przed uszkodzeniem. Przyda się na pewno na drewnianym stole. A wzorów i form jest pod dostatkiem!

5. Młynek do kawy – polecamy tradycyjny, ręczny, z solidnym mechanizmem. W takim młynku można też zmielić przyprawy.

Prezent dla kobiety - pachnący dom, czyli olejki, kadzidełka i mydełka

Wonne kadzidełka, kosmetyki pielęgnacyjne, mieszanki suszonych kwiatów i olejki eteryczne sprawią, że w całym domu będzie się unosił przyjemny zapach. Jego rodzaj możemy dostosować do nastroju, potrzeb i okoliczności. Pachnące drobiazgi zwykle mają jeszcze dodatkowy atut: za ich pomocą możemy pięknie ozdobić mieszkanie.

W drogeriach i specjalistycznych sklepach jest obecnie wielka rozmaitość pachnących drobiazgów o bardzo efektownym wyglądzie. Każdy bez trudu może wybrać spośród nich takie, które staną się ciekawym akcentem dekoracyjnym w mieszkaniu.

Elegancko przewiązane pudełeczka i paczuszki z mieszankami suszonych płatków, kolorowe świeczki zapachowe, fantazyjne parowniki do olejków ustawione w pokoju upiększą każde wnętrze i wpłyną korzystnie na nasze samopoczucie. Poniżej cechy i działanie kilkunastu popularnych zapachów.

Właściwości olejków:

  • bergamotowy – odświeża, rozwesela, poprawia nastrój,
  • cedrowy – wspomaga koncentrację, dodaje sił,
  • eukaliptusowy – działa antywirusowo, wspomaga górne drogi oddechowe, odstrasza insekty,
  • jaśminowy – egzotyczny i zmysłowy, działa euforycznie i relaksująco,
  • kamforowy – ma właściwości antydepresyjne i rozprężające, stymuluje układ oddechowy, wpływa korzystnie na krążenie,
  • lawendowy – ułatwia relaksację, pomaga w leczeniu bezsenności,
  • limetkowy – odświeża, poprawia nastrój, ogólnie tonizuje,
  • lipowy – relaksuje, działa przeciwbakteryjnie,
  • mandarynkowy – dodaje sił, poprawia nastrój, łagodzi dolegliwości skórne,
  • melisowy – koi nerwy, działa uspokajająco, poprawia nastrój,
  • paczuli – relaksujący i zmysłowy, przydatny do pielęgnacji skóry,
  • rozmarynowy – stymulujący, energetyzujący, tonizujący,
  • różany – działa łagodząco na układ nerwowy i emocje, koi smutek, wpływa odżywczo na skórę,
  • rumiankowy – działa przeciwzapalnie, łagodząco i uspokajająco,
  • sandałowy – ma właściwości wzmacniające i regenerujące, poprawia samopoczucie, stosowany także w preparatach do pielęgnacji skóry,
  • sosnowy – działa stymulująco, antyseptycznie i przeciwobrzękowo.

Oryginalny prezent na Dzień Matki - filiżanka DIY

Na sklepowych półkach znajdziemy wiele propozycji podarunków, ale czasem warto postawić na oryginalność i kreatywność. Co powiesz na samodzielnie malowaną porcelanę? Dowolność wzorów i kolorów. Prezentujemy, jak w sposób łatwy i szybki stworzyć przepiękny i niepowtarzalny prezent - ręcznie malowaną filiżankę! 

Potrzebne materiały

  • porcelanowa filiżanka,
  • farby do ceramiki,
  • pędzle,
  • niewielki pojemnik z wodą.

InstrukcjaZanim przystąpimy do zdobienia naszej filiżanki, dokładnie ją umyjmy i odtłuśćmy, aby farba dobrze się trzymała. Na powierzchni całej filiżanki robimy pojedyncze, niewielkie kropki, które w końcowym efekcie będą stanowiły środek kwiatków.

Następnie wokół namalowanych kropek, stawiamy kolejne, tworząc tym samym wzór kwiatka. Kiedy powierzchnię filiżanki pokryjemy kolorowymi wzorami, następnie połączmy je fantazyjnie domalowując gałązki i niewielkie listki. Po udekorowaniu filiżanki odstawmy ją do całkowitego wyschnięcia farby, co najmniej na 12 godzin. Później, aby utwierdzić namalowaną dekorację, włóżmy filiżankę do nagrzanego piekarnika (do 150 stopni), na około 30 minut. Prezent dla mamy gotowy!

Taca śniadaniowa DIY - prezent dla mamy

Do wykonania własnoręcznej tacy śniadaniowej dla mamy potrzebować będziesz następujących narzędzi i materiałów:

- biała akrylowa farba,- mały wałek malarski,- ołówek,- kalka techniczna,- drewniana taca,- narzędzie wielofunkcyjne Dremel 8100 Li - Ion ze specjalnym uchwytem Dremel (w zestawie),- frezy do grawerowania Dremel 105 (0,8 mm), 106 (1,6 mm) i 107 (2,4 mm).

Stopień trudności: projekt dla początkujących.

Instrukcja:

Krok 1: Drewnianą tacę malujemy jedną warstwą farby akrylowej przy użyciu wałka. Nie ma potrzeby stosowania podkładu, ani wcześniejszego przygotowania powierzchni drewna.

Krok 2: Z pomocą ołówka i kalki technicznej przygotowujemy odpowiedniej wielkości wzór i odrysowujemy go na tacy.

Krok 3: Przystępujemy do grawerowania wzoru przy użyciu grawera (np. narzędzia wielofunkcyjnego Dremel 8100 Li-on z frezem do grawerowania 0,8 (105)). Pracujemy wolno i dokładnie, aby linie miały równą głębokość. Specjalna przystawka – uchwyt umożliwia precyzyjne odwzorowanie linii nanoszonych w rogach.

Krok 4: Usuwamy pył powstały podczas grawerowania, przecieramy tacę czystą, wilgotną szmatką i nasz samodzielnie wykonany prezent na Dzień Matki jest gotowy!

Wiesze i życzenia na Dzień Matki

Dzień Matki to wyjątkowa okazja, by wyrazić miłość i wdzięczność wobec najważniejszej kobiety w naszym życiu. Czasem trudno znaleźć odpowiednie słowa, dlatego krótkie i piękne wierszyki mogą być idealnym sposobem na przekazanie uczuć.

  • Propozycja nr 1

Kochana mamo, z okazji Twego święta

Niech się spełnią najskrytsze marzenia

Twoje dziecko zawsze pamięta

I uchroni od zapomnienia

  • Propozycja nr 2

Dziękuję Ci za miłość

Dziękuję za poświęcenie

Za nieprzespane noce

I troskę nieskończenie

  • Propozycja nr 3

Nie tylko w Dniu Matki pamiętam

Ale że czas to szczególny

Życzenia najpiękniejsze składam

I za miłość jestem wdzięczna/y!

  • Propozycja nr 4

Brakuje słów, aby podziękować za matczyną odwagę, cierpliwość, dobroć, zrozumienie, ale tak bardzo chcę wyrazić wdzięczność właśnie Tobie. Najbardziej kochającej z Mam!

  • Propozycja nr 5

Kochana Mamo, życzę Ci marzeń spełnienia, miłości i radości. I dziękuję za wszystko!

  • Propozycja nr 6

Mamo, kocham Cię, i dziękuję Ci za Twój uśmiech, który ogrzewa mnie w trudnych chwilach życia, a najbardziej dziękuję Ci za to, że jesteś.

  • Propozycja nr 7 (dla syna)

Choć czas bardzo szybko mija, niech Ci szczęście wiecznie sprzyja!

Zawsze miałem Cię przy sobie, dziś odwdzięczyć się chcę Tobie.

Za Twą miłość, opiekę i wsparcie dziękuję szczerze i otwarcie!

Przyjmij moje najlepsze życzenia, zdrowia, radości i marzeń spełnienia.

  • Propozycja nr 8 (dla córki)

Kochająca Mama to skarb dla córki, z każdym problemem idzie z górki.

Twoja miłość serce rozgrzewa, nawet gdy w życiu się nie przelewa.

Wiem, że mnie kochasz, a ja kocham Ciebie, pragnę, byś poczuła się jak w niebie.

Życzę Ci zdrowia, szczęścia i radości, niech moja miłość w Twym sercu zagości!

  • Propozycja nr 9

Za to, że zawsze jesteś przy mym boku,

Za to, że wskazujesz drogę w mroku,

Za to, że dni moje tęczą malujesz,

Dziś, Mamo, z głębi serca Ci dziękuję!

Przeczytaj także: Mieszkanie niczym sklep z antykami. W środku wiele perełek vintage

Murator Remontuje 2. sezon filmów, Wiesiek Skiba prowadzącym