Lawenda na balkonie - jak uprawiać i pielęgnować lawendę w doniczkach? Czego nie lubi lawenda?

2024-06-10 8:36

Lawenda w doniczce jest nie tylko piękną ozdobą, ale również skutecznie chroni przed nieproszonymi gośćmi, takimi jak komary, kleszcze, muchy czy osy. Lawenda w donicy może kwitnąć cały rok, dlatego warto zaprosić ją na swój balkon czy taras. Sprawdziliśmy, na co zwrócić uwagę podczas uprawy lawendy na balkonie i jak o nią zadbać.

Spis treści

  1. Lawenda na balkon w doniczce - jaki gatunek wybrać?
  2. Jak dbać o lawendę na balkonie?
  3. Jaka ziemia do lawendy?
  4. Co lubi lawenda w doniczce?
  5. Galeria zdjęć: Lawenda w doniczce na balkonie i tarasie - inspiracje
  6. Przycinanie lawendy uprawianej na balkonie w doniczce
  7. Lawenda w doniczce na balkonie - jak sadzić?
  8. Czy lawenda jest wieloletnia? Zimowanie lawendy na balkonie

Lawenda na balkon w doniczce - jaki gatunek wybrać?

Ciągnące się w nieskończoność fioletowe pola lawendy to widok, który trudno zapomnieć. Na szczęście nie musimy przenosić się do słonecznej Prowansji, by podziwiać kwitnącą lawendę - dobra wiadomość jest taka, że możemy posadzić tę roślinę w doniczce na balkonie, tarasie, a także w ogrodzie! Najlepszymi gatunkami lawendy do doniczek są: 

  • lawenda wąskolistna (łac. Lavandula angustifolia) – szczególnie odmiany osiągające niewielkie rozmiary,
  • lawenda francuska (Lavandula stoechas) – o charakterystycznych kwiatostanach i zwartym pokroju, dorastająca do 40 –60 cm wysokości.

Pierwszy gatunek dobrze radzi sobie z warunkami panującymi w naszym kraju zimą, druga – niestety jest wrażliwa na mrozy i rzadko kiedy udaje jej się przezimować.

Jak dbać o lawendę na balkonie?

Lawenda lubi słońce, dlatego dobrze będzie rosła i obficie kwitła jedynie na balkonach czy tarasach dobrze nasłonecznionych – najlepsza dla niej jest wystawa południowa bądź zachodnia. Na balkonach, gdzie słońce nie jest częstym gościem, pędy lawendy będą wyciągnięte, a kwiatów będzie niewiele.

Jaka ziemia do lawendy?

Ziemia dla lawendy powinna być lekka i przepuszczalna, zasobna w wapń, o odczynie lekko zasadowym lub obojętnym (pH 6,0 –7,0). Najwygodniej wykorzystać gotowe podłoże przeznaczone do lawendy. Jeśli nie mamy możliwości kupić takiego, zmieszajmy ziemię uniwersalną z piaskiem w proporcji 1:1.

Do sadzenia lawendy wybieramy pojemniki dość głębokie, koniecznie z otworami w dnie (umożliwiają odpływ nadmiaru wody) i warstwą drenażu (na przykład z keramzytu, który zapobiegnie temu, by korzenie rośliny „stały w wodzie”, bo to prowadzi do zamierania rośliny). Lawenda nie znosi stojącej wody w strefie korzeniowej, dobrze znosi natomiast krótkotrwałe przesuszenie podłoża.

Co lubi lawenda w doniczce?

Jak dbać o lawendę w doniczce? Lawenda uprawiana w doniczkach rośnie w niewielkiej objętości ziemi, dlatego wymaga baczniejszej naszej uwagi niż ta, która rośnie w ogrodzie w gruncie. Przede wszystkim nie wolno dopuścić do całkowitego przesuszenia podłoża w doniczce.

Należy ją systematycznie podlewać, zazwyczaj dwa razy w tygodniu (podłoże między podlewaniami powinno przeschnąć, ale nie wyschnąć), niewielką ilością wody. Od kwietnia do lipca lawendę należy nawozić co około 2 tygodnie, najlepiej specjalistycznym nawozem przeznaczonym dla lawendy.

Galeria zdjęć: Lawenda w doniczce na balkonie i tarasie - inspiracje

Przycinanie lawendy uprawianej na balkonie w doniczce

Warto ścinać przekwitnięte kwiatostany lawendy – przedłuży to okres kwitnienia rośliny. Przynajmniej dwa razy w sezonie lawendę w doniczce należy przyciąć, aby roślina nie straciła atrakcyjnego wyglądu. Przycinamy tylko zielone przyrosty, pozostawiając zdrewniałą część nienaruszoną, ponieważ bardzo wolno się regeneruje

Lawenda w doniczce na balkonie - jak sadzić?

Lawendę w doniczce na balkonie czy tarasie można sadzić w pojemnikach pojedynczo lub po kilka egzemplarzy (w zależności od wielkości pojemnika). Równie dobrze wygląda jednak w kompozycjach z innymi roślinami. Tworząc takie połączenia pamiętajmy, aby wybrać do nich gatunki o  podobnych wymaganiach jak lawenda – tylko wtedy wszystkie rośliny będą atrakcyjnie wyglądać cały sezon.

Lawenda ładnie prezentuje się na przykład z kwitnącymi na żółto nachyłkami czy różowymi goździkami. Lawenda na balkonie z powodzeniem może być łączona z roślinami o ozdobnych liściach, takich jak żurawki czy kocanki.

Czy lawenda jest wieloletnia? Zimowanie lawendy na balkonie

Lawenda jest rośliną wieloletnią, wiosną znów zakwitnie. Jeśli chcemy przetrzymać lawendę w doniczce przez zimę na balkonie czy tarasie, należy ją odpowiednio zabezpieczyć (na przykład owinąć donicę słomą albo wstawić ją do kartonu wyłożonego styropianem). Innym rozwiązaniem jest przeniesienie jesienią doniczek z lawendą na zimę do jasnego pomieszczenia, w którym temperatura wynosi 5–10 st. C. Podczas zimowego przechowywania lawendę należy podlewać (utrzymując stale umiarkowaną wilgotność podłoża).

Przeczytaj też:

Jak sadzić lawendę w ogrodzie?

Czy rozpoznasz te zioła?

Pytanie 1 z 12
Zioło na zdjęciu to...
kozieradka