Lodówki turystyczne i torby termiczne. Co wybrać na piknik lub wyjazd? ZDJĘCIA
Lodówka turystyczna niejedno ma imię. Między lekką jak piórko torbą termiczną a dużą i ciężką lodówką na gaz, doskonałą do kampera albo na pokład łodzi, można znaleźć szerokie spektrum urządzeń gotowych odpowiedzieć na najbardziej zróżnicowane potrzeby użytkowników. Podpowiadamy, jak wybrać model najbardziej odpowiedni dla siebie.
Autor: Materiały prasowe Tchibo
Torba termiczna marki Tchibo może pomieścić sześć butelek po 0,5 l. Komora główna z powłoką z aluminium zapewni optymalną izolację. Torba termiczna ze wzmocnionym dnem jest wytrzymała i zmywalna. Nakładana kieszeń zapinana na zamek błyskawiczny i pasek na ramię o regulowanej długości z podkładką na ramię również należą do zestawu. Gdzie kupic: Tchibo.pl
Spis treści
- Torby termiczne
- Lodówki turystyczne na wkłady chłodzące
- Elektryczne lodówki turystyczne
- Lodówki turystyczne na gaz
- Jaką lodówkę turystyczną kupić?
Lodówki turystyczne dzieli się na cztery rodzaje, wyróżnione w oparciu o źródło zasilania. Technologia wykorzystana w danym modelu przenośnej lodówki do utrzymywania obniżonej (albo podwyższonej!) temperatury przekłada się bowiem na zróżnicowane cechy funkcjonalne – od wagi, rozmiarów i związanej z nimi mobilności urządzenia, przez przewidywany czas pracy z dostępem albo bez dostępu do źródła zasilania, po możliwość przełączenia chłodziarki na tryb utrzymywania temperatury potraw i napojów gorących.
Torby termiczne
Pierwszy rodzaj lodówek turystycznych tworzą torby termiczne, pozbawione czynnika chłodzącego i zdolne jedynie do izolowania przechowywanej w nich żywności od wpływu temperatury otoczenia, za to tanie (od ok. 40 zł), dostępne w różnych wielkościach (od kilku do nawet parudziesięciu litrów), lekkie i łatwe w transporcie. Dzięki temu doskonale sprawdzą się podczas krótkiego wypadu za miasto – tak samochodem, jak i komunikacją publiczną.
Lodówki turystyczne na wkłady chłodzące
Drugi rodzaj to lodówki turystyczne na wkłady chłodzące. Zgodnie z nazwą urządzenia te bazują na zasilaniu zewnętrznym – obniżoną temperaturę utrzymują dzięki pojemnikom z żelem, które przed wyruszeniem w podróż trzeba schłodzić do ok. -20 stopni w stacjonarnej zamrażarce. Są niewiele droższe od dobrych toreb termicznych (od ok. 70 zł), cięższe (od 2,5 kg), świetnie się sprawdzają w czasie kilkugodzinnych podróży autem i dobrze sprawdzają się w miejscach pozbawionych dostępu do prądu. Co więcej, niektóre wkłady chłodzące mogą służyć także do utrzymywania we wnętrzu lodówki podwyższonej temperatury. Warto zwrócić na to uwagę, wybierając lodówkę dla siebie.
Elektryczne lodówki turystyczne
Wśród lodówek turystycznych z własnym zasilaniem spotyka się lodówki elektryczne oraz lodówki na gaz. Standardowe elektryczne lodówki turystyczne wykorzystują albo tanią, ale mało wydajną technologię termoelektryczną, albo znaną ze stacjonarnych lodówek technologię sprężonego gazu – droższą, lecz pozwalającą utrzymywać większe różnice między temperaturą otoczenia a wnętrzem urządzenia. Jedne i drugie są dość ciężkie (puste ważą od ok. 5 kg), kosztują od 300 zł. Są niezastąpione w czasie dłuższych wypadów za miasto, zwłaszcza że przeważnie są przystosowane do zasilania w prąd za pośrednictwem gniazda zapalniczki. W większości urządzenia te pozwalają zarówno na schładzanie, jak i na podgrzewanie żywności.
Lodówki turystyczne na gaz
Bardzo wydajne, ale zdecydowanie kosztowne (od ok. 500 zł) są lodówki turystyczne na gaz, zwane też lodówkami absorpcyjnymi, które bazują na właściwościach chłodzących amoniaku. Z uwagi na stosunkowo wysoką cenę, duże rozmiary (pojemność od ok. 40 litrów, dość rozbudowany mechanizm chłodzący) i większy ciężar (kilkanaście kilogramów) wykorzystuje się je w kamperach, w tirach oraz na jachtach, a nie w samochodach. Na ogół są przystosowane do zasilania prądem lub gazem z butli, co umożliwia stosowanie ich w czasie wielodniowego pobytu w rejonie pozbawionym dostępu do elektryczności. Ze względu na wykorzystywaną technologię służą wyłącznie do chłodzenia żywności, a nie do utrzymywania podwyższonej temperatury potraw.
Jaką lodówkę turystyczną kupić?
Przed zakupem lodówki turystycznej należy odpowiedzieć sobie na kilka zasadniczych pytań związanych z jej przeznaczeniem:
- czy lodówkę turystyczną będziemy wykorzystywać tylko do chłodzenia napojów, czy również do przechowywanie żywności?
- ile osób będzie z niej korzystać?
- w jakich warunkach będziemy używali lodówki turystycznej (w trakcie jazdy autem, kilkugodzinnego pikniku, weekendu za miastem czy dłuższej podróży)?
- jak często będzie wykorzystywana (czy warto inwestować w sprzęt wysokiej klasy, czy na bieżące potrzeby odpowie tańsze urządzenie)?
- czy oprócz funkcji chłodzenia potrzebna jest funkcja utrzymywania podwyższonej temperatury?
Odpowiedzi na te pytania pozwolą nam określić dwa najważniejsze parametry lodówki turystycznej: preferowaną pojemność lodówki turystycznej oraz sposób zasilania, gwarantujący odpowiednio długi czas chłodzenia w sytuacji dostępu lub braku dostępu do prądu. Jak wynika z typologii przedstawionej w pierwszej części artykułu, do schłodzenia napojów w trakcie jednodniowego wypadu nad rzekę wystarczy niewielka i niedroga lodówka na wkłady chłodzące, z kolei na weekend za miastem lepiej zabrać z sobą lodówkę z własnym zasilaniem, która zagwarantuje świeżość jedzenia nawet w upalnie dni.
W przypadku elektrycznych i gazowych lodówek turystycznych należy też sprawdzić znamionowe zużycie energii. Jest to szczególnie istotne wówczas, gdy urządzenie ma być wykorzystywane w trakcie kilkudniowych podróży autem. Wybierając lodówkę turystyczną zasilaną zewnętrznie, zwróćmy też uwagę na to, by można było ją podłączać do źródła zasilania (kontaktu w ścianie albo gniazdka zapalniczki) bez dodatkowych przejściówek czy kabli. Niektóre lodówki turystyczne wyposażone są w tryb eko – włączany na noc, czyli wtedy, kiedy lodówka nie jest otwierana. To istotne, bo akumulatory samochodowe mają ograniczoną moc. Ważna też jest cicha praca lodówki turystycznej – by urządzenie nie budziło nas i naszych sąsiadów na kempingu.
Nie tylko torba termiczna, ale też każda inna przenośna lodówka turystyczna powinna mieć wygodne uchwyty umożliwiające łatwe przenoszenie urządzenia z miejsca na miejsce. Wysokiej klasy lodówka turystyczna z zasilaniem zewnętrznym powinna mieć wbudowane termostat i kontrolki informujące o stopniu schłodzenia zawartości (w lodówkach turystycznych), a także przełącznik, którym można zmniejszyć albo zwiększyć wydajność pracy lodówki, oraz wskaźniki temperatury.
Czytaj też: grill węglowy, elektryczny czy gazowy?