Magia z lodówki! Oto domowy sposób na bujną sansewierię. Zapomnij o chemii!
Sansewieria to roślina idealna nawet dla początkujących – jest niemal niezniszczalna! Bez problemu znosi zaniedbania, sporadyczne podlewanie, a nawet zacienione miejsca. Co więcej, oczyszcza powietrze, dzięki czemu świetnie sprawdza się w domowych wnętrzach. Ale co zrobić, gdy nagle przestaje rosnąć i nie wypuszcza nowych liści? Klucz do rozwiązania tej zagadki może kryć się w twojej lodówce.
Autor: Getty Images/VIKTOR FEDORENKO
Spis treści
- Sansewieria — jak o nią dbać?
- Co zrobić, żeby sansewieria wypuściła nowe liście? Nawóz do sansewierii
- Sansewieria. Zdjęcia
Sansewieria — jak o nią dbać?
Sansewieria nazywana też wężownicą i językiem teściowej należy do grupy tzw. żelaznych roślin, czyli gatunków, które są łatwe w uprawie i przetrzymają nawet bardzo niesprzyjające warunki.
Sansewieria ceniona jest szczególnie za swoją niebywałą wytrzymałość. Roślinie nie zaszkodzą zanieczyszczenia powietrza, upały, susza, a także szkodniki, które zdają się omijać język teściowej szerokim łukiem.
Jedynym problemem, który możemy natrafić podczas domowej uprawy sansewierii, jest przelanie i przemarznięcie. Warto więc chronić roślinę przed przeciągami, spadkami temperatur i nadmiernym podlewaniem.
Sansewieria może wytrzymać bez podlewania nawet 3-4 tygodnie. Wodę magazynuje w mięsistych liściach i grubych korzeniach.
Roślinę bez obaw możemy postawić na nasłonecznionym parapecie, ale doskonale poradzi sobie także w nieco bardziej zaciemnionych miejscach.
Co zrobić, żeby sansewieria wypuściła nowe liście? Nawóz do sansewierii
Im większa i bardziej rozłożysta jest sansewieria, tym lepiej filtruje oraz nawilża powietrze. Co zrobić, żeby sansewieria wypuściła nowe liście i szybciej rosła? Czy możemy jej jakoś pomóc, nie uciekając się do sklepowej chemii?
Przede wszystkim należy zapewnić jej odpowiednie warunki wzrostu i pamiętać o tym, by rośliny nie przelewać, bo to może doprowadzić do jej gnicia i obumierania.
Warto też przygotować naturalny nawóz, który zasili sansewierię i zmotywuje ją do wzrostu. By przygotować taki nawóz, potrzebujemy tylko jednego składnika – skorupek jajek.
Skorupki po ugotowanych jajkach należy osuszyć, zmielić na drobny proszek i wsypać do doniczki z sansewierią. Warto lekko wymieszać proszek z ziemią.
Innym sposobem jest przygotowanie nawozu płynnego. Skorupki jaj zalewamy gorącą wodą i zostawiamy na 1-2 tygodnie w chłodnym, zacienionym miejscu. Po tym czasie płyn przelewamy do butelki lub pojemnika, a skorupki wyrzucamy. Sansewierię podlewamy przygotowanym nawozem raz na dwa tygodnie.
Skorupki jaj zawierają duże ilości wapnia, dlatego należy je stosować tylko i wyłącznie do roślin, które preferują ziemię o zasadowym lub obojętnym odczynie. Są to m.in.: sansewierie, grubosze, zielistki i palmy.
Sansewieria. Zdjęcia
Autor: Getty Images/VIKTOR FEDORENKO
PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: Absolutnie nie rób tego z grudnikiem. Może stracić wszystkie kwiaty
Autor: Getty Images/HHelene