Masz w ogrodzie drzewka owocowe? Nie przegap tego terminu, potem będzie za późno

2023-01-25 15:42

Jak sobie pościelisz, tak się wyśpisz. Jak zadbasz o swoje drzewka, takich owoców możesz się po nich spodziewać. Jeśli zależy ci na obfitych zbiorach, musisz pamiętać o ich właściwej pielęgnacji, w tym o ich przycinaniu. Wyjaśniamy, kiedy należy wykonać tę pracę.

Przycinanie drzew
Autor: Getty Images/schulzie

W polskich ogrodach i sadach zazwyczaj najczęściej pojawia się jabłoń, grusza, wiśnia czy śliwa. To one najlepiej radzą sobie w naszym klimacie i potrafią naprawdę bogato obrodzić. Nie wystarczy jednak wsadzić drzewka do ziemi i po prostu czekać. Takie podejście może skutkować brakiem pąków na wiosnę, a tym samym brakiem owoców jesienią. Dlatego sięgnij po sekator!

Po co przycina się drzewka owocowe?

Drzewka owocowe przycina się po to, aby pobudzić zarówno pączkowanie, jak i owocowanie. W ten sposób nadajemy odpowiedni kształt roślinie, usuwamy suche gałęzie i tym samym robimy miejsce dla nowych.

Ojciec z córką w sadzie
Autor: Getty Images/PeopleImages

Drzewka owocowe, kiedy należy je przyciąć i jak to zrobić?

Nie zostało już zbyt wiele czasu, więc tę datę warto zaznaczyć  sobie w kalendarzu, aby o niej nie zapomnieć. Drzewka owocowe najlepiej przyciąć na przełomie lutego i marca, czyli w czasie, kiedy rośliny jeszcze nie rozpoczęły stanu wegetacji.

Aby nie narażać ich na wilgoć i związane z nią różnego rodzaju choroby grzybowe, najlepiej najpierw sprawdzić pogodę i wybrać czas, kiedy zapowiadają się słoneczne i suche dni.

Co się stanie, jeśli podetniesz drzewka owocowe za późno? Taki zabieg może znacząco je osłabić!

Sad z jabłoniami
Autor: Getty Images/redstallion

Jeśli chodzi o przycinanie drzewek owocowych, to wszystko zależy, jak wiekowe są. Jeśli są naprawdę stare i rozrośnięte, będziesz zapewne potrzebować piły, bo zwykły sekator nie poradzi sobie z wszystkimi gałęziami. Celem takiego zabiegu jest przerzedzenie drzewa, a raczej jego zbyt gęstej korony.

Z kolei gałęzie młodych drzew ścinamy o 1/3. W ten sposób je formujemy i zapewniamy sobie nie tylko ich ładniejszy przyszły pokrój, ale też większe zbiory jesienią.

Przeczytaj również:

Nasi Partnerzy polecają