Meble ogrodowe. Jakie będą modne w tym roku? Coś nowego czy wypróbowane pomysły?

2015-02-03 17:45

Meble ogrodowe to temat przyjemny, ale trudny. Z mebli ogrodowych korzystamy tylko kilka miesięcy. Jak więc wybrać meble ogrodowe, by tras i balkon wyglądały stylowo i elegancko? By nie wprowadzać wyraźnego podziału na część zewnętrzną i wewnętrzną mieszkania? Ten sam styl w pokoju dziennym i na tarasie albo balkonie automatycznie łączy jedno z drugim powiększając przestrzeń.

Spis treści

  1. Meble ogrodowe drewniane, rattanowe, metalowe czy z nowoczesnego tworzywa?
  2. Meble ogrodowe czyli komfortowa strefa relaksu pod chmurką

Może pogoda jeszcze nie jest ogrodowa, ale dzień jest coraz dłuższy, coraz więcej słońca za oknem. To idealny czas na spokojne przemyślenie, z filiżanką kawy w ręku, jak urządzić nasz nowy taras lub ogród, jakie kupić meble ogrodowe i dodatki, jakie kwiaty. A może odmienić już istniejący? Zawsze takie decyzje zostawiamy na ostatnią chwilę i w efekcie zostajemy z tymi samymi meblami ogrodowymi na kolejny rok. W sklepach z wyposażeniem wnętrz zaczynają się powoli pojawiać nowe kolekcji mebli ogrodowych, można więc spokojnie poprzymierzać się w wyobraźni do nowych foteli, leżaków i parasoli… Mamy dla Was garść inspiracji i pomysłów z czego będziemy wybierać w nadchodzącym sezonie!

Meble ogrodowe drewniane, rattanowe, metalowe czy z nowoczesnego tworzywa?

Meble ogrodowe, tak jak meble do wnętrza domu podlegają swoim trendom. Znajdziemy fotele na taras, leżaki i stoły pasujące do stylu nowoczesnego, minimalistycznego, rustykalnego i klasycznego. Do wyboru, do koloru. Z materiałów tradycyjnych i nowoczesnych. W wersji ekonomicznej i luksusowej. Do niedawna meble ogrodowe z tworzywa były tymi najbardziej ekonomicznymi. Nie były one zbyt piękne, kojarzyły się altanami w ogródkach pracowniczych. Teraz jednak technologia bardzo się rozwinęła i meble ogrodowe z tworzywa sztucznego znajdziemy w segmencie luksusowym. Projektują z nich najbardziej uznani artyści na  świecie.

Dlatego meble ogrodowe dobrze zaprojektowane, z wysokogatunkowego tworzywa będą doskonałą inwestycja na kilka lub kilkanaście lat. A najpiękniejsze w tych meblach ogrodowych jest to, że są odporne na zmienną polską pogodę, na częsty deszcz i palące słońce. Ekologiczny rattan nie daje się nie kochać…

Meble ogrodowe z drewna egzotycznego wyróżniają się niezwykła urodą, zawsze są mile widziane na balkonach i tarasach. Zazwyczaj mają prostą formę i pasują do stylu nowoczesnego i minimalistycznego. Zaletą drewnianych mebli ogrodowych jest też to, że często są składane, dlatego łatwiej je przechowywać zimą w zamkniętym pomieszczeniu. Jednak by cieszyły, wymagają naszej troski czyli regularnej konserwacji. Tak samo jak meble ogrodowe z wikliny i naturalnego rattanu, które powinny być regularnie myte, a nie używane chowane pod zadaszeniem. Meble ogrodowe z kutego metalu wymagają czyszczenia raz na jakiś czas metalową szczotką i malowania farbą. Meble ogrodowe aluminiowe, podobnie jak ekologiczny rattan nie wymagają specjalnych zabiegów konserwacyjnych.

Meble ogrodowe czyli komfortowa strefa relaksu pod chmurką

Wiosna i długie letnie dni zachęcają do spędzania czasu w otoczeniu przyrody. Jednak po pracy i w w/e nie zawsze mamy czas na dłuższe wycieczki za miasto. Dlatego idealnym rozwiązaniem staje się ładnie zaaranżowany taras albo balkon. Obecnie w sklepach jest ogromny wybór mebli ogrodowych, w różnych stylach i z różnych materiałów.

Teraz jest idealna chwila na zastanowienie się co jest nam potrzebne albo co nam się podoba, co byśmy chcieli zmienić w aranżacji wałsnego tarasu, czy balkonu. Pamiętajmy jednak by się nie zatracić w przesadnej aranżacji balkonu albo tarasu. To przyroda i żywe rośliny mają tutaj grać pierwsze skrzypce. Meble ogrodowe mają się wtopić w zieleń, a nie ją przytłoczyć. Dlatego dobrze jeśli będą w neutralnych kolorach beży, brązów, szarości, czasem bieli.

Kształt i styl mebli ogrodowych powinien natomiast stylistycznie nawiązywać do aranżacji pokoju dziennego. Nie dzielmy wystroju na wewnętrzny i zewnętrzny. Takie podziały zawsze są sztuczne i wprowadzają zgrzyt. Dzięki temu całość będzie spójna, a nie męcząca nadmiarem bodźców. A wtedy już tylko krok do prawdziwego relaksu i przyjemności z przebywania na zewnątrz.