Meble rattanowe na taras: zalety i wady. Co warto wybrać? Jak o nie dbać?
Meble rattanowe przeżywają renesans. Znów pojawiają się na naszych balkonach i tarasach, w niedościgniony sposób kreując komfortową przestrzeń sprzyjającą wypoczynkowi. Trzeba jednak wiedzieć, że jak wiele pięknych przedmiotów, również meble tarasowe z rattanu wymagają odpowiedniej troski. Podpowiadamy, na co przede wszystkim trzeba zwrócić uwagę.
Spis treści
- Meble rattanowe na taras – zalety
- Meble rattanowe na taras – wady
- Meble rattanowe na taras – jak wybierać
- Meble rattanowe na taras – pielęgnacja
- A może ekorattan, technorattan, rattan syntetyczny?
Meble wyplatane z rattanu na balkon i do ogrodu, podobnie jak wyroby z wikliny czy bambusa, wyjątkowo sugestywnie kojarzą się z letnim wypoczynkiem. Nawet w środku miasta z miejsca kreują nastrój kurortu, a myśl kierują ku nadmorskim promenadom czy kawiarnianym ogródkom w eleganckich uzdrowiskach. Warto ten potencjał wykorzystać, aby każda wolna chwila przy dobrej pogodzie upływała w relaksującej atmosferze. Tym bardziej, że z rattanu wykonuje się zarówno sofy, fotele czy szezlongi, jak i różnego rodzaju bujaki i huśtawki z jednej strony, a stoły i krzesła z drugiej.
Meble rattanowe na taras – zalety
Na tle innych materiałów, z których powstają wyplatane meble tarasowe (na gruncie polskim – przede wszystkim wikliny), rattan jest znacznie odporniejszy. Chroniony przed wodą, wysoką wilgotnością oraz przede wszystkim mrozem przetrwa wiele, wiele lat.
Dodatkowo trwałość rattanu łączy się z plastycznością tego materiału. Podobnie jak w przypadku mebli z drewna giętego, można go niemalże zupełnie dowolnie kształtować po rozmiękczeniu w parze wodnej. To naturalny i ekologiczny proces, którego dużym walorem jest i to, że nie zmienia wyglądu ani koloru witek rattanowych.
Meble rattanowe na taras – wady
Z kolei wadą mebli rattanowych na tle pozostałych często spotykanych w Polsce rozwiązań tarasowych jest ich podatność na mróz. Z tego powodu przed nadejściem ujemnych temperatur trzeba je schować do pomieszczenia. W tej roli może wystąpić zarówno przestrzeń magazynowa, jak garaż, komórka czy strych, ale także... salon lub sypialnia. Urok mebli rattanowych za sprawą rosnącej popularności stylu boho coraz częściej przecież wzbogaca także nasze wnętrza.
Polecany artykuł:
Kiedyś wadą mebli rattanowych (siłą rzeczy importowanych) była także cena. Znacznie tańsze były krajowe wyroby z wikliny. Obecnie jedne i drugie nie różnią się od siebie pod tym względem tak bardzo, a oferowane w różnych wariantach są dostępne zarówno przy większym, jak i mniejszym budżecie.
Meble rattanowe na taras – jak wybierać
W przypadku mebli rattanowych na taras zwracamy uwagę przede wszystkim na estetykę. Muszą mieć odpowiadające nam formy, w zależności od potrzeb i od gustu bardziej fantazyjne lub prostsze, stylizowane albo nowoczesne. Nie mniej istotny jest komfort, za który odpowiadają m.in. lekko elastyczne plecionki oraz oczywiście elementy tapicerowane.
Obicia powinny być wykonane z tkaniny nieprzyjmującej plam, a najlepiej wodoodpornej. Blaty stolików mogą być wykonane z hartowanego szkła, dzięki czemu nawet rozlane wino (o ile zostanie sprawnie sprzatnięte) nie będzie stanowiło zagrożenia dla koloru rattanu.
Kluczowa sprawa przy meblach do siedzenia to stabilność. Warto upewnić się, czy w razie, gdyby nieco się rozchwiały, istnieje sposób, by poprawić komfort użytkowania (niekiedy pomagają w tym metalowe zamki czy śruby). Ważną sprawą jest ponadto precyzja wykonania. Chodzi m.in. o staranność doboru kolorystycznego poszczególnych elementów oraz jakość opracowania detalu.
Gdzie kupić meble rattanowe na taras w dobrej cenie? Warto ich szukać w serwisach aukcyjnych i ogłoszeniowych, w strefach sprzedaży w mediach społecznościowych, a także w sklepach stacjonarnych i internetowych – w porze posezonowych wyprzedaży.
Meble rattanowe na taras – pielęgnacja
Utrzymanie mebli rattanowych w czystości jest bardzo proste. Odkurza się je na sucho ściereczką lub miękką szczotką. Zabrudzenia nieco trwalsze na ogół jest w stanie usunąć wilgotna mikrofibra. Jeśli to wciąż nie dość, trzeba sięgnąć po miękką ściereczkę zwilżoną delikatnym roztworem wybranego detergentu.
Szczegóły pielęgnacji mebli rattanowych opisujemy szczegółowo w poniższym artykule:
A może ekorattan, technorattan, rattan syntetyczny?
Żaden sztuczny materiał nie odda w pełni uroku naturalnego rattanu, producenci jednak stale poszukują coraz doskonalszych naśladownictw. Widać to m.in w jakości wyrobów z technorattanu, czyli rattanu syntetycznego. Spotyka się też nazwę ecorattan czy ekorattan, choć trudno w tym kontekście mówić o ekologii – jeśli, to tylko w tym sensie, że produkcja syntetycznych witek osłabia presję na rabunkową gospodarkę rattanem naturalnym, w przeszłości wycinanym w nadmiernych ilościach.
Zalety technorattanu wiążą się z jego pełną odpornością na wodę i wilgoć, na mróz, a także na promieniowanie UV (postęp technologiczny pozwolił wytwarzać wyroby, które nie blakną na słońcu w takim tempie, jak to miało miejsce przy starszych rozwiązaniach). Wyroby te, reprezentujące najróżniejsze stylistyki (od miękkich obłości po kształty kubiczne) i kolory (od słomkowego po czarny) są ponadto lekkie oraz wyjątkowo łatwe do czyszczenia i do przechowywania. I jak wszystkie wyroby wyplatane, w niezwykle sugestywny sposób kreują atmosferę wakacyjnego rozleniwienia.