Mech na trawniku? Zrób to przed pierwszym koszeniem, a pozbędziesz się go na dobre

2023-03-16 15:16

Utrzymanie trawnika w nienagannym stanie nie należy do zadań łatwych. Jedną z największych bolączek właścicieli „zielonych dywanów” jest mech. Gdy się pojawi, dość trudno się go pozbyć – chyba że zrobi się jedną rzecz. Działa za każdym razem!

Mech na trawniku
Autor: GettyImages Jak szybko i skutecznie usunąć mech z trawnika?

Skąd bierze się mech na trawniku?

Nie na każdym trawniku może pojawić się mech. By ten nieproszony gość zadomowił się w naszej darni musi być spełniony jeden, bardzo ważny warunek – gleba, w której rośnie trawa musi mieć kwaśny odczyn. Mech uwielbia kwaśne podłoże!

Jeśli zauważymy na swoim trawniku mech może to oznaczać, że w danym miejscu gleba ma kwaśny odczyn, a więc pH niższe niż 5.5. Trawy preferują podłoża lekko kwaśne i zasadowe o wartości 6.0-7.0 pH.

Jak pozbyć się mchu z trawnika?

Najskuteczniejszym sposobem, by pozbyć się mchu z trawnika jest zmiana pH gleby. W niesprzyjających warunkach, czyli ziemi o zasadowym odczynie mech nie przetrwa nawet jednego sezonu.

Zmienić pH podłoża trawnika możemy w bardzo prosty sposób – wystarczy posypać trawnik wapnem. Wapnowanie trawnika wykonujemy zazwyczaj jesienią lub wczesną wiosną (w marcu), jeszcze przed wzrostem trawy. Wystarczy, jeśli czynność powtórzymy co 3 lata.

Zanim zabierzemy się za wapnowanie trawnika, należy dokładnie sprawdzić pH gleby. Posypywanie trawnika nawozem z wapnem jest zalecane, gdy pH gleby spada poniżej 5.5. Wskaźnik możemy sprawdzić za pomocą papierka lakmusowego lub specjalnego elektronicznego miernika.

Jak przeprowadzić wapnowanie trawnika?

By wykonać wapnowanie trawnika, należy rozsypać nawóz po trawniku i lekko go zagrabić, by preparat szybciej wszedł w interakcję z glebą.

Wiosną specjaliści zalecają używanie nawozu węglanowego (z dodatkiem kredy nawozowej) lub wapna dolomitowego. Wapno kredowe powstaje ze zmieszania alg morskich i magnezu. Usuwa i hamuje wzrost nie tylko mchu, ale również chwastów

Z kolei wapno dolomitowe (powstałe z przemiału dolomitu) odkwasza glebę i zwiększa przyswajalność azotu oraz fosforu. Co więcej, podnosi odporność trawy na niskie temperatury, warto więc stosować go wczesną wiosną, gdy wciąż istnieje ryzyko przymrozków.

Źródło: se.pl

Nasi Partnerzy polecają