Mini szklarnia balkonowa - jaką wybrać? Co uprawiać w szklarni balkonowej?
Mini szklarnia balkonowa to idealne rozwiązanie dla miejskich ogrodników. Jak przygotować balkon pod szklarnię i jaki rodzaj konstrukcji wybrać? Co uprawiać w szklarni balkonowej? Oto nasz poradnik.
Autor: materiały prasowe
Szklarnia balkonowa na poręcz, Juliana Greenhouses, juliana.com.
Spis treści
- Szklarnia balkonowa - jak działa?
- Jakie warzywa można posadzić na balkonie?
- Jak przygotować balkon pod szklarnię?
- Rodzaje szklarni na balkon
- Mini szklarnia balkonowa. Zdjęcia
- Jakie warzywa można uprawiać na balkonie? Mini warzywnik na balkonie
Szklarnia balkonowa - jak działa?
Szklarnia czasem nazywana jest też ciepłownią, co doskonale tłumaczy jej właściwości. Szklarnia, zarówno ogrodowa, jak i balkonowa służy do stworzenia odpowiedniego mikroklimatu, który przyczynia się do szybkiego wzrostu roślin. To szczególnie istotne w przypadku niektórych warzyw i owoców (np. pomidorów i ogórków).
Szklarnia najczęściej jest obłożona transparentnym materiałem takim jak szkło lub folia. Promienie słoneczne przenikają do jej wnętrza, a dzięki szczelnemu zamknięciu, nie mają możliwości wydostania się na zewnątrz. W ten sposób w szklarni tworzy się specyficzny mikroklimat, który sprzyja wzrostowi i dojrzewaniu posadzonych warzyw lub owoców.
Ponadto, szklarnia chroni rośliny przed szkodnikami, uszkodzeniami mechanicznymi oraz niesprzyjającymi warunkami atmosferycznymi.
Jakie warzywa można posadzić na balkonie?
Zanim założymy szklarnię na balkonie, musimy odpowiedzieć sobie na pytanie, co tak naprawdę chcemy w niej uprawiać. To pozwoli lepiej dostosować materiały, wielkość i sposób pielęgnacji do wymagań danego gatunku.
W balkonowej szklarni możemy uprawiać m.in.:
- zioła (np. tymianek, oregano, rozmaryn, kolendra, mięta, melisa)
- owoce (np. truskawki, poziomki, cytrusy)
- warzywa (np. pomidory, ogórki, papryka, rzodkiewka, sałata)
Jak przygotować balkon pod szklarnię?
W drugiej kolejności warto dokładnie wymierzyć przestrzeń, którą chcemy przeznaczyć na balkonową szklarnię. W sklepach dostępne są różne konstrukcje i rodzaje szklarni, więc bez problemu znajdziemy model, który spełni nasze oczekiwania.
Ważne w zakładaniu szklarni jest także określenie wystawy – ponieważ szklarnie potrzebują dużego nasłonecznienia, najlepszą opcją będą balkony południowe i zachodnie.
Warto upewnić się, że przynajmniej jeden z dłuższych ścian szklarni będzie w stanie „złapać” promieniowanie słoneczne przez kilka godzin w ciągu dnia.
Z mini szklarni balkonowej najlepiej korzystać od wiosny do jesieni. Zimą przenieś ją do garażu lub do mieszkania.
Rodzaje szklarni na balkon
W sklepach znajdziemy mnóstwo konstrukcji, które możemy ustawić na balkonie.
- Do najpopularniejszych należą szklarnie w formie regałów z kilkoma metalowymi półkami. Są pojemne i estetyczne. Zazwyczaj osłania się je folią PCV.
- Innym rodzajem szklarni balkonowych są tunele. Jak sama nazwa wskazuje, są to podłużne tunele, często wykonane z folii PCV. Szklarnie tunelowe muszą przylegać do jednej ze ścian balkonu.
- Dużą popularnością cieszą się również szklarnie balkonowe w kształcie domków lub stolików zamkniętych w szkle. Modele szklane nazywane są często szklarniami dekoracyjnymi – i faktycznie, mogą stanowić piękną ozdobę balkonu.
- W sklepach można znaleźć również stacje wzrostu, specjalne namioty i inne konstrukcje, które mogą pełnić rolę szklarni balkonowej. Jest ich naprawdę dużo, więc z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie.
Mini szklarnia balkonowa. Zdjęcia
Autor: materiały prasowe
Szklarnia balkonowa na poręcz, Juliana Greenhouses, juliana.com.
Jakie warzywa można uprawiać na balkonie? Mini warzywnik na balkonie
Autor: agencjafree/living4media
Cukinia uprawiana w skrzyni na balkonie tworzy wyjątkową dekorację - ozdobne są nie tylko jej duże liście, ale także kwiaty i owoce