Miniaturowe iglaki na balkon, całoroczne. Jakie iglaki nadają się do doniczek?

2024-05-14 9:48

Wybierając iglaki na balkon mamy naprawdę wiele możliwości. Poza tym, drzewka iglaste nie tylko są zielone przez cały rok, ale stanowią ciekawą dekorację balkonowej i tarasowej przestrzeni. Jakie iglaki nadają się do doniczek? Jak o nie dbać i co zrobić z iglakami w donicy zimą? Podpowiadamy.

Spis treści

  1. Iglaki na balkon miniaturowe, całoroczne
  2. CISY
  3. MODRZEWIE
  4. JAŁOWCE
  5. SOSNY, ŚWIERKI, TUJE
  6. Iglaki na balkon słoneczny
  7. Jak pielęgnować iglaki na balkonie?
  8. Iglaki w donicach zimą
  9. Iglaki na balkonie. Aranżacje

Iglaki na balkon miniaturowe, całoroczne

Gdy iglaki sadzimy w przydomowym ogrodzie, nie musimy się martwić ich rozmiarami - najcześciej wybieramy właśnie okazałe gatunki drzew iglastych, które wzbogacą nasz ogród. W przypadku balkonu i tarasu sprawa wygląda zupełnie inaczej ze względu na ograniczoną przestrzeń.

Jakie iglaki na balkon warto wybrać? Najlepsze iglaki na balkon to gatunki karłowate lub wolnorosnące. Poniżej prezentujemy po kilka odmian z poszczególnych gatunków roślin iglastych, które można sadzić na balkonie.

CISY

Zacznijmy od cisów, które mają bardzo atrakcyjne ciemnozielone igły, wolno rosną i bardzo dobrze znoszą formowanie, dzięki czemu możemy zyskać piękną rzeźbę. Cisy preferują stanowiska półcieniste. Nie nadają się do uprawy na bardzo nasłonecznionym tarasie lub balkonie na przykład takim wychodzącym na południe.

Na balkonie ładnie prezentuje się odmiana 'Wojtek' o unikatowym, bardzo wąskim pokroju kolumnowym, 'Aurea' odmiana cisa pospolitego o złocistych igłach, 'Denisformis' - cis pospolity o krzaczastym pokroju dorastający do wysokości 1,5 metra, 'Goud Elsje' - odmiana cisa pospolitego o żółto- zielonych igłach dorastająca do 70 cm, 'Nana' – cis japoński osiągający zaledwie o,5 metra wysokości, 'Summergold' - odmiana cisa pospolitego, której igły latem są złocistożółte, a zimą brązowo- zielone.

MODRZEWIE

Na balkonie można uprawiać na przykład karłowatą odmianę modrzewia japońskiego 'Blue Dwarf', która dorasta wysokości do 1 metra oraz modrzew europejski szczepiony na pniu - osiąga do 1,5 m wysokości i około metr szerokości. 

JAŁOWCE

Wybierając iglaki na balkon, warto zwrócić uwagę na jałowiec chiński, odmianę 'Plumosa Aurea'. Ma on pokrój krzaczasty i ładną złocistożółtą barwę. Jałowiec łuskowaty 'Blue Spider' wypełnia donice pędami pokrytymi srebrzystymi igiełkami. Ciekawymi jałowcami na balkon o pokroju kulistym, są szaroniebieski 'Blue Star' i stalowozielona odmiana jałowca 'Anna Maria'. Do płożących odmian jałowców, które także mogą zdobić balkon, zaliczamy jasnozielony 'Prince of Wales' i ciemnozielony 'Green Carpet'.

SOSNY, ŚWIERKI, TUJE

Wśród sosen górskich wyróżniamy kulistą odmianę 'Mops' i krzaczastą 'Humpy'. Świerki zdobiące balkon to najczęściej karłowe formy, np. kuliste 'Alberta Globe' lub 'Glauca Globosa'. Z żywotników na balkon często wybierane są tuje kolumnowe 'Smaragd', tuje kuliste 'Golden Globe' i tuje 'Aurea Nana'.

Iglaki na balkonie. Aranżacje
Autor: Getty Images Świerk i jałowiec w doniczce.

Iglaki na balkon słoneczny

Na intensywnie nasłonecznionych balkonach dobrze będzie rosła większość odmian iglaków, np. modrzewie, tuje, jałowce i sosny. Ciekawostka: gatunki o żółtym i jasnozielonym umaszczeniu potrzebują większej ilości światła niż te o ciemnym.

Jak pielęgnować iglaki na balkonie?

Iglaki na balkonie są zielone przez cały rok, a ich pielęgnacja nie jest trudna. Iglaki w donicach z reguły nie potrzebują zbyt dużo wody, szczególnie gdy rosną w dużych pojemnikach, chyba że lato jest wyjątkowo upalne. Uprawiając iglaki w pojemnikach na balkonie, należy zadbać o to, by podłoże zawsze było lekko wilgotne.

Z podlewania iglaków zwolnieni jesteśmy wtedy, gdy temperatury spadają poniżej 0 st. C. Iglaki na balkonie dożywiamy na wiosnę nawozami o spowolnionym działaniu albo tradycyjnymi mieszankami - 3 razy (w marcu, maju i lipcu), podsypując pod roślinę lub podlewając.

Nieproszonych gości, takich jak mszyce, przędziorki lub czerwce, zwalczamy od razu, gdy je zauważymy na iglakach, stosując odpowiednie środki, najlepiej naturalne. Przy pojawieniu się chorób grzybowych na iglakach - np. pleśni, mączniaków, rdzy - możemy usunąć porażone pędy lub zastosować oprysk hamujący rozwój choroby.

Nie zapominajmy o wyrywaniu chwastów z donic i pojemników, w których uprawiamy iglaki na balkonie. Gdy chcemy, by roślina iglasta na balkonie ładnie się zagęściła, należy ją przycinać.

Iglaki w donicach zimą

Rośliny iglaste rosnące w donicach na balkonie są wrażliwe na mróz. Dlatego pojemniki z iglakami na zimę należy porządnie zabezpieczyć. Jesienią okładamy je materiałem izolacyjnym, np. styropianem, agrowłókniną, słomą. Donice z iglakami przed zimą możemy wstawić do większych pojemników, a przestrzeń wypełnić liśćmi, drobną korą lub zestawić blisko siebie i owinąć agrowłókniną czy słomianą matą.

Przy spadku temperatur poniżej -15 st. C i silnych podmuchach wiatru gałęzie drzewek również należy osłonić. Pamiętajmy o podlewaniu iglaków na balkonie również zimą (ale w mniejszych ilościach i rzadziej), by nie zasuszyć rośliny, która transpiruje wodę przez zielone igły.

Iglaki na balkonie. Aranżacje

Jakie owoce można uprawiać na balkonie? Mini drzewka na balkon. Sprawdzone rady

Drzewa liściaste i iglaste - czy je rozpoznasz?

Pytanie 1 z 10
Jakie to drzewo?
świerk1
Iglaki w ogrodzie - kompozycje z iglaków