Tarczniki i miseczniki - szkodniki roślin doniczkowych. Jak je rozpoznać i jak się ich pozbyć?

2024-05-20 12:32

Czasem na roślinach doniczkowych zauważamy niewielkie brązowawe miseczki przyczepione do łodyg czy liści i zastanawiamy się, co to jest. Otóż mamy do czynienia z tarcznikami albo misecznikami – owadami żerującymi na roślinach. Chcecie wiedzieć, dlaczego szkodzą naszym kwiatom i jak się ich pozbyć?

Spis treści

  1. Jak wyglądają misecznik i tarcznik?
  2. Dlaczego miseczniki i tarczniki są szkodliwe?
  3. Jak zwalczyć tarczniki na roślinach? Czym zwalczyć misecznika?
  4. Skoczogonki - białe robaki w doniczce. Jak szybko pozbyć się skoczogonków? Domowe sposoby na skoczogonki

Miseczniki i tarczniki to szkodniki, które spotykamy na domowych roślinach doniczkowych, np. na palmach, dracenach, fikusach, jukach, storczykach, pieniążkach, monsterach, filodendronach i gruboszach. Należą do nadrodziny czerwców i są do siebie bardzo podobne, trudno je odróżnić.

Jak wyglądają misecznik i tarcznik?

Miseczniki i tarczniki to niewielkie owady – mają zaledwie od 2 do 7 mm długości, spłaszczoną budowę ciała, a na grzbiecie charakterystyczną tarczkę – twardą, brązową pokrywę, która zapewnia ochronę przed czynnikami zewnętrznymi, w tym także przed środkami ochrony roślin wykorzystywanymi do zwalczania szkodników. U miseczników tarczka jest częścią ciała owada (przez co trudniej docierają się ich pozbyć), natomiast u tarczników tarczkę można oddzielić od ciała.

Tarczniki
Autor: www.thinkstockphotos.com Tarczniki ukryte pod charakterystyczną brązowawą tarczką

Dlaczego miseczniki i tarczniki są szkodliwe?

Miseczniki i tarczniki zazwyczaj spotkać możemy na młodych pędach rośliny oraz na spodniej stronie blaszki liściowej. Owady żerują wysysając sok z tkanek roślinnych, co prowadzi do uszkadzania liści i łodyg. Powoduje to osłabienie rośliny, stopniowe jej więdnięcie albo deformacje. W miejscach żerowania widoczne są często żółte plamy, a gdy szkodników jest dużo liście drobnieją, żółkną i zasychają. Dodatkowo podczas żerowania (szczególnie dotyczy to miseczników) owady pozostawiają lepką wydzielinę, które mogą prowadzić do infekcji patogenami chorobotwórczymi.

Jak zwalczyć tarczniki na roślinach? Czym zwalczyć misecznika?

Jeśli tylko zauważymy obecność czerwców na naszych ulubionych domowych roślinach doniczkowych, musimy szybko rozpocząć działania - tylko wtedy możemy uratować kwiaty. Lepiej w mieszkaniu nie stosować preparatów chemicznych, dlatego warto postawić na domowe, naturalne metody. Musimy jednak zdać sobie sprawę, że zwalczanie czerwców nie jest łatwe – ze względu na wspomnianą wcześniej tarczkę, która sprawia, że owady są odporne na preparaty, które mają je zwalczyć.

  • Do skutecznych metod pozbycia się miseczników i tarczników z roślin jest ich ręczne usuwanie z pędów i liści. Możemy to zrobić za pomocą wykałaczki lub szczoteczki do zębów, albo po prostu zdrapać je palcami (wcześniej załóżmy rękawiczki). Zanim zabierzemy się do ręcznego usuwania miseczek, dobrze jest zakryć czymś podłoże w doniczce, żeby szkodniki nie spadły na nie. Musimy jednak zdać sobie sprawę, że ten sposób sprawdzi się najlepiej w przypadku roślin o dużych liściach, ale przy drobnym ulistnieniu będzie znacznie trudniej usunąć szkodniki. Poza tym, przy zdrapywaniu czerwców z młodych i delikatnych liści i pędów, możemy je uszkodzić.
  • Innym sposobem zwalczania miseczników i tarczników jest zastosowanie domowych środków – dobre są: szare mydło, alkohol etylowy, denaturat bądź ocet. Przygotowujemy z jednego z nich rozwór z wodą (w stężeniu 10:1), nasączamy nim waciki i przemywamy dokładnie całą roślinę, usuwając szkodniki. Po przemyciu każdego liścia koniecznie trzeba zmieniać wacik na czysty. Taki zabieg należy przeprowadzić kilka razy, co 1-2 tygodnie.
  • Dobrymi preparatami do zwalczania miseczników i tarczników są gnojówki z cebuli, pokrzywy lub czosnku. Ważna wskazówka: gnojówki trzeba mocno rozcieńczyć przed zastosowaniem na domowe rośliny.
  • Jeszcze innym sposobem na miseczniki i tarczniki jest oprysk z oleju. Przygotowujemy go z oleju parafinowego, ale jeśli go nie mamy, może być zwykły olej spożywczy. Mieszamy 10 ml oleju z jednym litrem wody i tym opryskujemy roślinę za pomocą ręcznego opryskiwacza.

Skoczogonki - białe robaki w doniczce. Jak szybko pozbyć się skoczogonków? Domowe sposoby na skoczogonki

Jak prawidłowo czyścić liście roślin? Domowe sposoby na czyszczenie roślin doniczkowych