Miskant chiński: poradnik uprawy, sadzenia i pielęgnacji. Najlepsze odmiany i wskazówki
Miskant chiński (Miscanthus sinensis), zwany też trawą słoniową, to imponująca trawa ozdobna, która zdobywa coraz większą popularność w ogrodach dzięki swojej elegancji i łatwości w uprawie. Ale jak dokładnie dbać o tę roślinę? Czy potrzebuje przycinania? Jak zimuje? A może jest kilka odmian do wyboru? Odpowiadamy na te pytania i wiele więcej.
Autor: Getty Images
Miskant chiński.
Spis treści
- Jak uprawiać miskant chiński?
- Gdzie sadzić miskanta?
- Trawa miskant - jak sadzić?
- Miskant chiński - podlewanie i nawożenie
- Czy miskanty trzeba przycinać?
- Czy miskant chiński zimuje?
- Miskant chiński - odmiany
- Miskant chiński. Zdjęcia
Jak uprawiać miskant chiński?
Miskant chiński (Miscanthus sinensis) to wyjątkowa trawa, która dodaje elegancji i uroku każdemu ogrodowi. Jednak sukces w uprawie miskantu chińskiego wymaga pewnej wiedzy i odpowiedniej opieki. Oto kilka kluczowych kroków, które pomogą ci osiągnąć imponujące rezultaty w uprawie tego pięknego gatunku trawy ozdobnej.
Gdzie sadzić miskanta?
Miskant chiński najlepiej rośnie na słonecznych lub lekko zacienionych miejscach. Jest to roślina wytrzymała, która toleruje różne warunki glebowe, ale najlepiej rośnie w dobrze przepuszczalnej, żyznej glebie. Warto zwrócić na stale wilgotną glebę, gdyż to ona jest gwarancją bujnego wzrostu i tworzeniu się okazałych kęp trawy.
Trawa miskant - jak sadzić?
Sadzenie miskantu chińskiego najlepiej przeprowadzić wczesną wiosną lub późną jesienią. Przygotuj otwór o głębokości i szerokości dwukrotnie większej niż korzeń rośliny. Umieść roślinę w otworze, dobrze ją nawilżając, a następnie delikatnie wyrównaj ziemię wokół korzeni.
Miskant chiński - podlewanie i nawożenie
Podczas pierwszego roku po posadzeniu regularnie podlewaj miskant chiński, aby umożliwić mu zdobycie mocnego systemu korzeniowego. Roślina ta nie wymaga częstego nawożenia, ale na początku sezonu wegetacyjnego można zastosować ogólny nawóz organiczny.
Czy miskanty trzeba przycinać?
Miskant chiński nie wymaga częstego przycinania, ale regularne usuwanie uszkodzonych lub martwych liści pomoże zachować estetyczny wygląd rośliny. Przycinanie na wiosnę może być również stosowane do usunięcia martwych części rośliny.
Czy miskant chiński zimuje?
Większość odmian miskantu chińskiego jest odporna na mrozy i dobrze zimuje w większości stref klimatycznych. W obszarach o bardziej surowych zimach można rozważyć na zimę okrycie rośliny ściółką lub słomą, aby zapewnić dodatkową ochronę.
Miskant chiński - odmiany
Na rynku dostępnych jest wiele odmian miskantu chińskiego, różniących się wysokością, kolorem liści i kształtem. Niektóre popularne odmiany to miskanty wysokie:
- Miskant chiński 'Gracillimus': o wąskich liściach i wzniesionej sylwetce
- Miskant chiński 'Zebrinus': z charakterystycznymi, pasiastymi liśćmi
- Miskant chiński 'Silberspinne': tworzącą bardzo wysokie i zwarte kępy ze srebrnymi, puszystymi kwiatostanami
- Miskant chiński 'Memory': z perłowymi kwiatostanami, które początkowo mogą przybierać różowy odcień. Dorasta do 2 metrów, z kwiatostanem osiąga wysokość 2,5 metra.
Niższe odmiany miskanta chińskiego osiągają 120-150 cm, należą do nich:
- 'Red Chief'
- 'Kleine Fontane'
- 'Morning Light'
- 'Yakushima Dwarf'
- 'Adagio'
Miskant chiński. Zdjęcia
Autor: Getty Images
Miskant chiński.
Trawa pampasowa - uprawa, odmiany. Czy trawa pampasowa jest wieloletnia?
Autor: Getty Images
Pochodzi z Ameryki Południowej, występuje m.in. w rejonie Pampa, od którego wzięła nazwę. Trawa pampasowa jest rośliną wysoką – dorasta do 2–3 m wysokości, ale bywają również odmiany niższe,