Monstera – jak dbać, dlaczego monstera zwija liście, kiedy monstera płacze? Wszystko o uprawie monstery w domu

2024-02-16 9:23

Monstera to jedna z najpopularniejszych roślin doniczkowych, a to m.in. dzięki atrakcyjnemu ukształtowaniu blaszki liściowej, na której z wiekiem pojawiają się dziury. Monstera jest pnączem mało wymagającym, świetnie sprawdza się w uprawie domowej. Podpowiadamy, jak prawidłowo dbać o monsterę, ale też, dlaczego liście monstery czasami żółkną.

Spis treści

  1. Kwiat monstera – jak dbać?
  2. Monstera – kiedy przesadzać?
  3. Jaka ziemia do monstery?
  4. Dlaczego monstera zwija liście?
  5. Gdzie najlepiej postawić monsterę?
  6. Kiedy monstera płacze?
  7. Monstera – odmiany
  8. Dlaczego liście monstery żółkną?
  9. Monstera – jak podeprzeć?
  10. Czy monstera lubi dużo wody?
  11. Jaka wielkość doniczki do monstery? Czy monstera lubi ciasne doniczki?

Kwiat monstera – jak dbać?

Pielęgnacja monstery to nie tylko podlewanie i odpowiednio dobrane stanowisko. To również mniejsze czynności, które pozwalają roślinie zdrowo się rozwijać. Do nich należą m.in.: zraszanie, przecieranie liści, nawożenie i zapewnienie odpowiedniej wilgotności powietrza.

1. Zraszanie – by uniknąć widoku uschniętych liści, latem warto zraszać monsterę wodą 2 razy w tygodniu. Jesienią i zimą, gdy powietrze w domu jest suche – roślinę warto zraszać co tydzień

2. Przecieranie liści – warto usuwać z powierzchni liści monstery kurz i inne zabrudzenia raz na dwa tygodnie. Zobacz, jak to zrobić: Jak prawidłowo czyścić liście roślin? Ekspert radzi 

3. Nawożenie – z nawozami nie należy przesadzać, ponieważ może to przyczynić się do choroby rośliny; warto jednak wiosną, latem i jesienią dodawać odrobinę nawozu do konewki i podlewać monsterę taką mieszanką raz na 2 tygodnie

4. Wilgotność powietrza – monstera jako roślina tropikalna nie lubi suchego powietrza; warto zapewnić jej odpowiednią wilgotność powietrza np. za pomocą nawilżacza powietrza lub wysypując na podstawkę doniczki kamienie i wlewając tam wodę. Parująca woda spowoduje, że powietrze wokół rośliny będzie wilgotne, a nasza monstera – zadowolona.

Zobacz też: Odpowiednia wilgotność w mieszkaniu. Jaka jest optymalna? Jak ją mierzyć, jak regulować?

Monstera – kiedy przesadzać?

Przez pierwsze dwa lata należy przesadzać metrową monsterę dwa razy, czyli każdego roku. Starsze okazy z dużymi liśćmi nie muszą być przesadzane – wystarczy co jakiś czas usunąć 3 centymetry górnej warstwy ziemi i wsypać świeżą. Zapewni to roślinie nową dawkę składników odżywczych.

Kiedy przesadzić monsterę? Najlepszym czasem na przesadzanie monstery jest wczesna wiosna, czyli marzec i kwiecień. To właśnie wtedy roślina rozpoczyna okres wzrostu po zimie.

Jaka ziemia do monstery?

Monstera najlepiej czuje się w podłożu torfowym, przepuszczalnym. Można również posadzić monsterę w ziemi uniwersalnej, ale należy rozbić ją, dodając odrobinę perlitu.

Dlaczego monstera zwija liście?

Przyczyn zwijania się liści monstery może być kilka. Zwinięte liście świadczą przede wszystkim o błędach w pielęgnacji rośliny, m.in.:

  • zbyt suche podłoże – kiedy monstera nie jest regularnie podlewana, może zwinąć swoje liście, by zaoszczędzić resztki wody, które w sobie magazynuje
  • przelanie rośliny – monstera może zwijać liście także wtedy, gdy jest zbyt obficie podlewana
  • woda pełna chemii – podlewając monsterę miejską wodą narażamy ją na kontakt m.in. z chlorem; szkodliwa chemia w wodzie może uaktywnić system obronny monstery, która w efekcie zwinie swoje liście; do podlewania warto używać deszczówki lub odstanej (min. 24h) wody z kranu
  • za dużo nawozu – obfite nawożenie również może powodować zwijanie się liści monstery
  • skoki temperatur – monstera to wytrzymała i odporna roślina, ale nawet ona nie lubi gwałtownych i częstych skoków temperatur w pomieszczeniu, w którym przebywa; idealna temperatura dla monstery to 18-30 stopni; zbyt niska temperatura hamuje wzrost rośliny, dlatego jest szczególnie niebezpieczna, może też powodować zwijanie się liści
  • choroby i szkodniki – różnego rodzaju choroby roślin (np. grzybica) oraz insekty (np. przędziorki czy mszyce) powodują dyskomfort rośliny i mogą doprowadzić do zwijania się liści, a nawet zamarcia rośliny

Gdzie najlepiej postawić monsterę?

Gdzie postawić monsterę, by zapewnić jej najlepsze warunki do rozwoju? Przede wszystkim unikajmy bardzo nasłonecznionych stanowisk i wystawiania monstery na bezpośrednie, mocne słońce.

Monstery preferują raczej miejsca półcieniste lub jasne, ale ze światłem rozproszonym. W jaśniejszych miejscach warto postawić doniczkę z monsterą 2-3 metry od okna, by promienie słoneczne nie poparzyły jej liści.

Monstera świetnie radzi sobie w ciemniejszych pomieszczeniach, chociaż w zupełnym cieniu jej liście mogą być pozbawione charakterystycznych nacięć. Monstera nie lubi przeciągów i skoków temperatur, dlatego warto trzymać ją daleko od grzejników i piecyków zimą oraz okien balkonowych latem.

Idealne okno dla monstery to okno o wystawie zachodniej lub wschodniej. Jeśli dysponujemy oknem południowym, lepiej nie stawiać na nim monstery, ponieważ intensywne nasłonecznienie może jej zaszkodzić.

Kiedy monstera płacze?

Czasami na liściach montery pojawiają się charakterystyczne kropelki, wtedy mówimy, że monstera płacze. Proces ten nazywa się gutacją i jest jak najbardziej naturalny, pojawia się wtedy, gdy roślina nie ma możliwości swobodnego odparowywania wody. Najczęściej można je dostrzec na roślinie rano, jeśli wieczorem podlaliśmy kwiat zbyt obficie. Więcej o tym zjawisku przeczytasz w poniższym artykule:

Monstera – odmiany

Monstera to wyjątkowa roślina, która cechuje się różnorodnością odmian, które możemy uprawiać w domach. Do najpopularniejszych odmian monstery należą:

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ:

Dlaczego liście monstery żółkną?

Monstera jest rośliną dość prostą w uprawie – i bardzo wytrzymałą. Mimo to, niezapewnienie jej odpowiednich warunków glebowych i termicznych, a także rażące błędy w pielęgnacji mogą doprowadzić do uszkodzenia korzeni i chorób rośliny. Gdy monstera nie czuje się najlepiej, komunikuje to za pomocą zmian w wyglądzie liści.

Brązowe liście mogą oznaczać, że powietrze i podłoże monstery są zbyt suche. Okazjonalne przesuszenie nie powinno zaszkodzić roślinie, ale ekstremalne warunki i długoterminowy brak wody zamanifestują się właśnie brązowieniem liści.

Co zatem oznaczają żółte liście u monstery? Liście monstery żółkną przede wszystkim przez nadmiar wody. Monstera bardzo nie lubi przelania, zwłaszcza jesienią i zimą, kiedy woda tak szybko nie paruje.

Monstera silnie reaguje na nadmiar wody, zmieniając kolor liści z zielonego na żółty. Jeśli zauważymy tę zmianę, koniecznie sprawdźmy, czy woda przypadkiem nie stoi w doniczce.

Dobrym pomysłem będzie przyjrzenie się korzeniom – nadmiar wody może bowiem doprowadzić do ich gnicia, co jest bardzo niebezpieczne.

Zobacz też: Jak uratować przesuszone rośliny doniczkowe? Przyczyny i zapobieganie

Monstera – jak podeprzeć?

Monstera jest rośliną płożącą, dlatego w naturalnych warunkach porasta dolne partie drzew, a czasem owija się wokół konarów i pnie się do góry. Dlatego, hodując monsterę w domu, tak ważne jest, by zawczasu podeprzeć roślinę i pozwolić jej swobodnie się piąć.

Czym podeprzeć monsterę? Ponieważ monstera jest dość ciężka, gdy osiąga większe rozmiary, należy wybrać podpórki, które poradzą sobie z jej łodygami i korzeniami.

Dobrym pomysłem są mocne drabinki, drewniane lub bambusowe paliki owinięte matą kokosową. Warto pamiętać również o drucie florystycznym lub mocniejszym sznurku, których używa się do okiełznania monstery i przywiązania jej do palika.

UWAGA: podczas wbijania podpory do doniczki z ziemią należy uważać, by nie uszkodzić korzeni monstery.

Czy monstera lubi dużo wody?

Monstera źle znosi przelanie, dlatego należy bardzo uważać, by roślinie nie podlewać zbyt często i zbyt obficie. Jak często podlewać monsterę? W lecie należy podlewać monsterę raz w tygodniu. Jesienią i zimą w zupełności wystarczy podlać roślinę co 10-14 dni.

Po każdym podlaniu należy odczekać godzinę i po tym czasie wylać nadmiar wody z podstawki.

A co jeśli przelejemy monsterę? Wtedy koniecznie trzeba pozwolić podłożu wyschnąć. Dwa-trzy tygodnie bez podlewania nie powinny monsterze zaszkodzić.

Na przyszłość warto sprawdzać wilgotność ziemi, zanim zdecydujemy się na podlanie rośliny – można zrobić to za pomocą patyczka, który dotrze także do niższych partii ziemi.

Zobacz też: Jak prawidłowo podlewać rośliny doniczkowe?

Jaka wielkość doniczki do monstery? Czy monstera lubi ciasne doniczki?

Rozmiar doniczki do monstery powinien być dostosowany do wielkości rośliny. Doniczka nie może być zbyt duża, ani zbyt mała. Najważniejsze, by korzenie monstery miały wystarczająco miejsca do swobodnego wzrostu.

Kupując doniczkę do monstery pamiętajmy również o tym, by miała od spodu otwory pozwalające na swobodne pozbywanie się nadmiaru wody.

Doniczka do monstery może być wykonana na przykład z gliny, ceramiki czy wikliny. Może być również plastikowa i włożona w ozdobną ceramiczną osłonkę lub modny rattanowy kosz.

Zobacz też: Jak dobrać doniczkę i osłonkę do rośliny? Doniczki terakotowe, ceramiczne i plastikowe [WIDEO]

DIY: Ogródek w stylu ZEN. Dekoracja i sprawdzony sposób na relaks