Mulczowanie gleby kosiarką i nie tylko. Po co i jak mulczować glebę?

2022-04-25 8:57

Mulczowanie i ściółkowanie to sposoby, które przede wszystkim pomagają w ograniczeniu ilości chwastów i zapobiegają nadmiernemu odparowywaniu wody z gleby. Mulczować glebę możemy na kilka sposobów - wykorzystując do tego między innymi odpadki organiczne, a także urządzenia mechaniczne, np. kosiarki. Jak przeprowadzić mulczowanie gleby we własnym ogrodzie? Co będzie nam potrzebne? Podpowiadamy!

kosiarka
Autor: getty images

Spis treści

  1. Jak mulczować glebę? Ściółki organiczne
  2. Mulczowanie gleby: kamienie i węgiel
  3. Agrowłóknina do mulczowania gleby
  4. Mulczowanie gleby kosiarką
  5. Profesjonalny sprzęt do mulczowania: mulczer
  6. O czym jeszcze warto pamiętać?

W dobie obecnych przepisów dotyczących ochrony środowiska zakazujących spalania śmieci, mulczowanie to doskonałe rozwiązanie na pozbycie się zbędnych odpadów. Jest ono korzystne nie tylko z punktu widzenia ekologii, ale też ekonomii. Za sprawą mulczowania, możemy również poprawić strukturę gleby, dostarczyć roślinom substancji odżywczych, a w okresie zimy ochronić korzenie przed przemarzaniem.

Jak mulczować glebę? Ściółki organiczne

Do mulczowania gleby można wykorzystać ściółki pochodzenia naturalnego – np. odpady przemysłu włókienniczego lub drzewnego. Nadawać się będą niewykorzystane surowce, takie jak słoma zbożowa i rzepakowa, trociny czy zrębki roślinne. Kolejnym przykładem ściółki przydatnej do mulczowania gleby jest kora drzewna – pobudza aktywność biologiczną podłoża, a w dodatku wygląda bardzo estetycznie. Do innych odpadów należą: obornik, kompost, wytłoki owocowe i skoszona trawa. Ta ostatnia nie powinna jednak pochodzić z bardzo zachwaszczonych trawników.

Mulczowanie gleby: kamienie i węgiel

Jak widać możliwości jest wiele, ale liczy się to, aby ściółka spełniała swoje podstawowe zastosowanie. Do mniej popularnych materiałów należą: szyszki, węgiel brunatny i łuski kakaowe. Idealną warstwą ochronną gleby są także kamienie – plusem jest to, że mogą służyć jako element dekoracyjny. Oprócz nich niektóre osoby wykorzystują nawet kruszoną cegłę czy szkło otoczkowane, ale tego rodzaju materiały to raczej ostateczność.

Agrowłóknina do mulczowania gleby

Do mulczowania i odchwaszczania coraz częściej używa się agrowłókniny. To trwały materiał, przepuszczalny dla wody, co istotnie wpływa na temperaturę gleby. Niektórzy korzystają też z folii syntetycznej, np. dwukolorowej – czarna strona pochłania światło, dzięki czemu dobrze nagrzewa glebę, a biała część odbija promienie słoneczne. To, którą warstwę wykorzystamy, zależy od potrzeb w danym momencie. Decydując się na takie rozwiązanie warto jednak wziąć pod uwagę kwestie związane z recyklingiem. Nierzadko po wykorzystaniu folii mamy problem z jej utylizacją.

Mulczowanie gleby kosiarką

Ściółki organiczne lub nieorganiczne to niejedyne surowce służące jako ściółka. Jeśli w planach mamy mulczowanie trawnika, warto skorzystać z kosiarki. Warunek jest taki, że urządzenie musi być wyposażone w odpowiednią funkcję - inaczej nie będzie w stanie pociąć trawy na drobne kawałki. Korzystanie ze sprzętu ma ważną zaletę. Gdy nasz trawnik jest automatycznie nawożony, nie trzeba sięgać po dodatkowy kompost. Rozkładająca się ścięta trawa sama dostarczy glebie potrzeby azot.

Profesjonalny sprzęt do mulczowania: mulczer

Jeżeli budżet nie gra roli, warto zainwestować w profesjonalny sprzęt, jakim są mulczery wyposażone w głowice rozdrabniające rośliny. Pozwala nam to oszczędzić czas, jaki musielibyśmy przeznaczyć na ręczną wycinkę. Takie mechanizmy często wyposażone są w funkcję frezowania, która służy do rozdrabniania gleby oraz korzeni i mniejszych kamieni. W rezultacie gleba od razu jest gotowa do ponownego zagospodarowania.

O czym jeszcze warto pamiętać?

Ściółki z organicznych surowców ograniczają udeptywanie gleby, wyrównują jej temperaturę oraz wilgotność. Ponadto w miarę procesu mineralizacji dostarczają roślinom cennych składników pokarmowych. Warto wiedzieć, że niektóre odpady, takie jak słoma, trociny czy kora, są bogate w celulozę. Dlatego przed uzupełnieniem kolejnej warstwy, należy przeprowadzić dodatkowe nawożenie azotowe. Do ściółkowania nie należy rzecz jasna wykorzystywać roślin nasiennych, czy też chorych. Najlepiej sięgać po te materiały, którymi na co dzień się otaczamy. Wtedy najłatwiej ocenić ich bieżący stan.

Nasi Partnerzy polecają