Muszki w ziemi w doniczce. Skąd się biorą ziemiórki? Jak pozbyć się ziemiórek z doniczki?
Kiedy podlewałeś kwiaty, twoją uwagę zwróciło coś małego poruszającego się w ziemi w twoich kwiatkach? Muszki w ziemi w doniczce to prawdopodobnie ziemiórki. Chociaż nie są tak szkodliwe dla roślin jak inne szkodniki, gdy są głodne, mogą podgryzać korzenie. Jak pozbyć się ziemiórek z doniczki? Jeśli chcesz to zrobić nie tylko skutecznie, ale również w zgodzie z duchem ekologii, czytaj dalej!
Spis treści
- Muszki w ziemi w doniczce. Skąd się biorą ziemiórki?
- Jak pozbyć się ziemiórek z doniczki?
- Czego nie lubią ziemiórki w domu? Jak zwalczyć muszki ziemiórki?
Muszki w ziemi w doniczce. Skąd się biorą ziemiórki?
Ziemiórki często możemy spotkać w mieszkaniach, gdzie uprawiane są rośliny doniczkowe. Te niewielkie muszki uaktywniają się szczególnie w okresie jesienno-zimowym, korzystając z większej wilgotności zarówno powietrza, jak i podłoża roślin (ziemia przesycha wolniej, tworząc idealne warunki dla rozwoju muszek).
Czy ziemiórki są szkodliwe dla roślin? Teoretycznie nie, ponieważ żywią się materią organiczną, a więc opadłymi liśćmi czy innymi szczątkami roślin. Niestety, gdy ziemiórkom zabraknie pożywienia, mogą zabrać się za podgryzanie korzeni roślin, a tego już nie powinniśmy lekceważyć.
Ponadto latające po domu muszki bywają uciążliwym towarzystwem. Kilka ziemiórek nie powinno stanowić większego problemu, ale gdy odkryjemy całą kolonię muszek, warto się z nimi rozprawić. Proces rozpoczynamy od wyplenienia dorosłych osobników – by nie mogły już składać jaj.
Jak pozbyć się ziemiórek z doniczki?
Jak pozbyć się ziemiórek domowymi sposobami? Najpopularniejszym sposobem są pułapki, w które wpadają latające muszki. W sklepach możemy dostać żółte lepy. Przyciągnięte intensywną barwą ziemiórki przyklejają się do podłoża. Lep pozwala w krótkim czasie złapać dużo muszek.
Innym sposobem jest wykonanie mikstury z octu i płynu do naczyń. Do żółtego, płaskiego naczynia wlewamy ocet i wodę, a następnie dodajemy odrobinę płynu do naczyń. Ocet przyciągnie swoim zapachem ziemiórki, a płyn do naczyń sklei ich skrzydełka i uniemożliwi ucieczkę. Żółte naczynie również posłuży jako wabik, a jeśli nie mamy naczynia w takim kolorze, możemy zabarwić miksturę kurkumą.
PRZECZYTAJ TEŻ: Domowe sposoby na pasożyty i choroby roślin doniczkowych. Jak leczyć rośliny bez chemii?
Czego nie lubią ziemiórki w domu? Jak zwalczyć muszki ziemiórki?
Gdy pozbędziemy się dorosłych ziemiórek, czas na larwy. W internecie można spotkać mnóstwo sposobów na pozbycie się larw ziemiórek, ale bez wątpienia jednym z najskuteczniejszych i do tego w pełni bezpiecznym zarówno dla roślin, jak również ludzi i zwierząt domowych, jest saszetka z nicieniami.
Nicienie to mikroskopijnym rozmiarów robaki, których przysmakiem są właśnie jaja i larwy ziemiórek. Nicienie możemy kupić w sklepach ogrodniczych.
Czy faktycznie ziemiórki znikną, gdy zastosujemy nicienie? Ludzie na forach dotyczących uprawy roślin domowych wypowiadają się o nich w samych superlatywach. Pozytywne komentarze na jednej z grup na Facebooku dedykowanej uprawie roślin mówią same za siebie:
- U mnie super poszło, wszystko zniknęło.
- Nicienie działają cuda. Trzy dni i po kłopocie.
- Użyłam z tydzień temu, na razie nie widzę ziemiórek.
- Według mnie jedyna skuteczna metoda. Trzeba tylko pamiętać, żeby ziemia w doniczce była wilgotna – piszą internauci.
PRZECZYTAJ TEŻ: 3 rośliny doniczkowe, które naprawdę trudno zabić. Warto mieć je w domu
Co na ziemiórki? Nicienie! Jak stosować?
Zamknięte w saszetce nicienie dodaje się do wody i podlewa podłoże rośliny.
Nicienie najlepiej zastosować zaraz po wylęgnięciu się larw ziemiórek. Specjaliści zalecają aplikację robaczków przy pomocy konewki i letniej wody (między 10-25 stopni C).
Zaatakowane larwy ziemiórek zmieniają kolor z przezroczystego na białawo-żółty. Pierwsze efekty powinniśmy zaobserwować już po 3 dniach od podlania podłoża nicieniami.
PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: Jakie rośliny doniczkowe dla osób z alergią? 5 roślin, które cię nie uczulą
Autor: Getty Images/Goran13