Najpiękniejsze gatunki paproci. Odmiany o małych wymaganiach. 7 przykładów
Wiedzieliście, że istnieje około 11 tys. odmian paproci?! W naszych domach uprawiamy jednak tylko kilka gatunków. Są niezwykle dekoracyjne, odpowiednio zadbane — gęste i bardzo ozdobne. Niewiele osób o tym wie, ale są również idealne dla alergików, ale co najważniejsze dosyć łatwe w uprawie. Zobacz najpiękniejsze gatunki paproci!
Autor: Getty Images/Helin Loik-Tomson
Zanokcica gniazdowa to jeden z najbardziej popularnych gatunków paproci doniczkowych. Ma duże, charakterystyczne i lancetowate liście. Rośnie dobrze w jasnych miejscach, ale nie lubi bezpośredniego nasłonecznienia. Wymaga stałej wilgotności i regularnego podlewania.
Spis treści
- Jak uprawiać paprocie doniczkowe? Paproć: wymagania i uprawa
- Jakie są odmiany paproci domowych? Przykłady
- Gatunki i odmiany paproci:
- Gatunki i odmiany paproci. Zdjęcia
W polskich mieszkaniach króluje na ogół jeden i ten sam gatunek paproci. Szkoda, bo w samej przyrodzie istnieje aż ponad 10 tys. odmian tej rośliny, a tych, które możemy uprawiać w domu, też jest całkiem sporo.
Paprotka na prezent to zawsze dobry pomysł. Jest uniwersalna i nie powoduje większych problemów podczas uprawy. Poza tym to jedna z roślin, która nie powoduje alergii i nie nasila objawów astmy, ponieważ nie produkuje pyłku.
Jak uprawiać paprocie doniczkowe? Paproć: wymagania i uprawa
Paprocie nie tylko różnią się wyglądem, ale w zależności od gatunku mogą różnić się wymaganiami pielęgnacyjnymi. Mimo tego istnieje kilka uniwersalnych zasad, jak pielęgnować paprocie.
- Postaw paproć w miejscu lekko zacienionym, ale nie w cieniu. Te rośliny nie lubią bezpośredniego światła.
- Zapewnij paprociom odpowiednią temperaturę. Latem te rośliny preferują temperaturę do 25 stopni Celsjusza. Zimą z kolei zniosą niższe temperatury przedziale 18 - 20 stopni.
- Nie stawiaj paproci przy źródłach ciepła: grzejnikach czy kaloryferach.
- Trzymaj paprotkę z dala od przeciągów.
- Nie zapominaj o podlewaniu. Ziemia musi być zawsze wilgotna, ale nie mokra. Nie dopuszczaj do przesuszenia podłoża.
- Nie podlewaj paproci wodą prosto z kranu. Pozwól jej się odstać, aby wyparował z niej chlor.
- Zraszaj paprocie miękką wodą.
- Posadź paproć do gleby o kwaśnym odczynie.
Jakie są odmiany paproci domowych? Przykłady
W naszych domach najczęściej uprawiany jest nefrolepis wyniosły. To ten gatunek można na ogół kupić w marketach budowlanych, sklepach spożywczych itp. Jeśli marzysz jednak o innym gatunku paproci, musisz odwiedzić giełdę kwiatów, specjalistyczną kwiaciarnię albo zdecydować się na zakupy online.
Gatunki i odmiany paproci:
- Zanokcica gniazdowa (Asplenium nidus)
- Nefrolepis wyniosły (Nephrolepis exaltata)
- Nefrolepis sercolistny (Nephrolepis cordifolia)
- Orliczka kreteńska (Pteris cretic)
- Adiantum właściwe (Adiantum capillus-veneris)
- Płaskla łosioroga (Platycerium bifurcatum)
- Zanokcica “Parvati” (Asplenium dimorphum)
Gatunki i odmiany paproci. Zdjęcia
Autor: Getty Images/Helin Loik-Tomson
Zanokcica gniazdowa to jeden z najbardziej popularnych gatunków paproci doniczkowych. Ma duże, charakterystyczne i lancetowate liście. Rośnie dobrze w jasnych miejscach, ale nie lubi bezpośredniego nasłonecznienia. Wymaga stałej wilgotności i regularnego podlewania.
PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: Najpiękniejsze gatunki monster. 7 roślin, które zachwycają swoim wyglądem
Autor: getty images
Rhaphidophora tetrasperma nie jest spokrewniona z monsterami, ale utarła się jej nazwa "monstera minima" lub... "monstera oszukana", więc postanowiliśmy dołączyć ją do naszego zestawienia. Charakteryzuje się bardzo głębokimi wcięciami na liściach