Najpiękniejsze iglaki na pniu - gatunki, pielęgnacja, przycinanie. Jak sadzić iglaki na pniu?

2024-05-14 10:25

Iglaki na pniu to doskonały pomysł na urozmaicenie przydomowego ogrodu, tarasu, a nawet balkonu. Miniaturowe drzewka iglaste możemy formować w dowolny sposób, tworząc na przykład kuliste lub stożkowate kształty. Jakie gatunki iglaków można szczepić na pniu i jak pielęgnować małe drzewka? Podpowiadamy!

Spis treści

  1. Iglaki na pniu
  2. Jak sadzić iglaki na pniu?
  3. Iglaki na pniu przed domem
  4. Iglaki na pniu – kiedy przycinać?
  5. Tuja na pniu
  6. Cis na pniu
  7. Jałowiec na pniu
  8. Iglaki na pniu aranżacje
  9. Iglaki na pniu. Miniaturowe, przed domem, zimozielone. Zdjęcia 
  10. Iglaki na balkon: miniaturowe, całoroczne. Jakie iglaki nadają się do doniczek?

Iglaki na pniu

Iglaki na pniu to miniaturowe drzewka powstałe w wyniku szczepienia dwóch roślin. By uzyskać odpowiednią formę iglaków na pniu, potrzebujemy podkładki, czyli pnia oraz korony – czyli szlachetnej odmiany rośliny, która będzie rosnąć na podkładce.

Szczepienie drzew iglastych pozwala uzyskać zupełnie nowe, oryginalne formy roślin o pokroju piennym lub zwisającym. Od tego, jaki gatunek wybierzemy jako koronę, będzie zależał wygląd i forma miniaturowego drzewka.

Jak sadzić iglaki na pniu?

Szczepić drzewka iglaste możemy sami, ale jeśli nie mamy wprawy, lepiej zostawić to profesjonalistom – i kupić iglaki na pniu w dobrych szkółkach leśnych lub u sprawdzonych hodowców.

Podczas wyboru iglaków na pniu powinniśmy skupić się nie tylko na wyglądzie rośliny, ale również na jej wymaganiach środowiskowych. Nie wszystkie iglaki na pniu są odporne na mróz czy wiatr. Inne wolą cień, a jeszcze inne lubią okazjonalne kąpiele słoneczne.

Decydując się na iglaki na pniu, musimy wziąć pod uwagę wymagania zarówno podkładki, jak i korony. Znając idealne warunki glebowe dla podkładki, będziemy mogli zapewnić części korzeniowej zdrowy wzrost i potrzebne składniki odżywcze w glebie. Natomiast znajomość częstotliwości i sposobu przycinania korony pozwoli na lepszą pielęgnację tej części rośliny.

Jeśli planujemy posadzić iglaki na pniu w ogrodzie, pamiętajmy, by zapewnić roślinie ochronę przed wiatrem i ciepłe stanowisko. Podłoże musi być dostosowane do wymagań danego gatunku podkładki.

Jeśli natomiast chcemy posadzić iglaki na pniu w doniczce lub pojemniku, on również musi być odpowiednio dobrany do rośliny. To właśnie w nim miniaturowe drzewka będą musiały znosić upały i zimowe mrozy, dlatego ścianki doniczki muszą być grube.

Dobrym wyborem będą np. duże skrzynki z impregnowanego drewna albo doniczki z tworzywa odpornego na niskie temperatury.

Nie zapominajmy też o podporach, szczególnie dla najmłodszych drzewek, które nie są jeszcze wystarczająco silne i mogą potrzebować dodatkowego wsparcia. Warto przywiązać je do wbitego w ziemię palika.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ:

Iglaki na pniu przed domem

Iglaki na pniu, ze względu na swoje niewielkie rozmiary (osiągają wysokość 50-100 cm) i możliwość swobodnego formowania korony sprawia, że jest to doskonała opcja nie tylko do ogrodów, ale również małych balkonów czy mini-tarasów.

Jeśli chcemy przyozdobić swoją posesję w ciekawy sposób, iglaki na pniu przed domem będą strzałem w dziesiątkę. Warto jednak wybrać gatunki, które są bardziej odporne na trudne warunki atmosferyczne, nie mają dużych wymagań glebowych i dają się formować w prosty sposób.

Iglaki na pniu, które cieszą się dużą popularnością w polskich ogrodach to m.in.:

Te i inne iglaki na pniu, przed domem możemy posadzić bezpośrednio do gruntu. Możemy umieścić je w donicach, a nawet w skalniakach. Odpowiednio uformowane przyjmą formy kuliste, stożkowe, a w rękach doświadczonego ogrodnika nawet formy bardziej fantazyjne.

Iglaki na pniu przed domem są szczególnie narażone na mróz, dlatego zimą należy je okryć włókniną lub specjalną matą, która zapobiegnie ich wymrożeniu.

W przypadku iglaków szczepionych na pniu, które rosną w doniczkach, należy na zimę zabezpieczyć korzenie np. przez włożenie donicy do pojemnika wyłożonego styropianem i owinięcie drzewka włókniną.

Iglaki na pniu – kiedy przycinać?

Iglaki na pniu należy przycinać 2-3 razy w roku. Pierwszy raz wczesną wiosną (marzec), zanim roślina rozpocznie wegetację. To tak zwane cięcie sanitarne – wtedy usuwamy chore, obumarłe lub uszkodzone pędy.

Drugi raz przycinamy iglaki późniejszą wiosną (kwiecień, maj) – jest to tak zwane cięcie formujące. To właśnie wtedy możemy nadać roślinie upragniony kształt.

Po raz trzeci roślinę przycinamy jesienią, najpóźniej pod koniec sierpnia, tak, by drzewko mogło jeszcze zregenerować się przed zimowymi mrozami.

Przycinając drzewko od góry – będzie ono rozrastać się na boki. Przycinając boki rośliny – będzie ona lepiej rosła do góry.

Tuja na pniu

Tuja na pniu to jeden najpopularniejszych gatunków iglaków hodowanych w ogrodach. Można z niej uformować piękne roślinne rzeźby lub zielone żywopłoty.

W zależności od gatunku tuja może rosnąć wolno lub szybko, potrzebować 3-krotnego przycinania lub jednorazowego cięcia w ciągu roku. Zanim zdecydujemy się na konkretny gatunek tui na pniu, zapoznajmy się ze specyfiką rośliny.

Oprócz łatwości w przycinaniu i formowaniu korony, tuja na pniu jest drzewkiem wytrzymałym na zmieniające się warunki atmosferyczne, szczególnie mrozy, dlatego świetnie nadają się do ogrodów.

Poza tym, tuje mają niewielkie wymagania co do nasłonecznienia, więc mogą rosnąć nawet w ciemniejszych miejscach (ale nie w całkowitym zaciemnieniu).

Cis na pniu

Cis na pniu znosi nawet najbardziej intensywne cięcie i formowanie, z łatwością wypuszczając nowe pędy nawet ze zgrubiałych gałęzi.

Młode cisy na pniu wystarczy przycinać 2 razy w sezonie. Starsze egzemplarze wymagają zaledwie jednego cięcia w roku. Cisy możemy przycinać aż do połowy września.

Co więcej, cis to gatunek idealny na małe balkony i do niewielkich ogrodów, ponieważ jest jednym z najwolniej rosnących roślin iglastych na świecie. Potrzebuje nawet 20 lat, by osiągnąć dwa metry wysokości!

Cis to bardzo dekoracyjna roślina – przez cały rok cieszy oko miękkimi, błyszczącymi igłami, a zimą – przyciąga wzrok czerwonymi owocami.

Jałowiec na pniu

Jałowiec na pniu to roślina dość uniwersalna i łatwa w uprawie. Decydując się na zasadzenie jałowca w ogrodzie, możemy wybierać spośród wielu odmian o ciekawych kształtach i kolorach. Jałowiec na pniu może więc przyjąć barwę zieloną, a nawet srebrną czy fioletową.

Pokrój rośliny może być płożący, zwisający, albo przybierać formę kulistą czy stożkową. Ogromną zaletą jałowca jest to, ze nie zrzuca igieł na zimę, więc możemy cieszyć się pięknem zielonego drzewka nawet w ponure zimowe dni.

Jałowiec jest lubiany przez ogrodników również dlatego, że nie sprawia kłopotów podczas uprawy – jest odporny zarówno na niskie, jak i wysokie temperatury.

Lubi słoneczne miejsca, a jeśli chodzi o zabiegi pielęgnacyjne – nie wymaga skrupulatnego podcinania. Samo cięcie jałowiec na pniu znosi bardzo dobrze, podobnie jak cis.

Iglaki na pniu aranżacje

Aranżując ogród, warto pamiętać o iglakach na pniu. Te niewielkie rośliny o oryginalnym wyglądzie i kompaktowym rozmiarze potrafią wkomponować się w praktycznie każdą przestrzeń.

Kompozycje aranżacyjne z iglakami na pniu w roli głównej mogą przybierać różne formy – możemy na przykład zasadzić szczepione na pniu iglaki wzdłuż alejki lub dróżki, możemy także wkomponować je w inne, niższe rośliny (będzie to wyglądać bardzo korzystnie, gdy iglaki będą na wysokim pniu).

Sposobów aranżowania ogrodów czy rabat z iglakami na pniu jest mnóstwo. Wystarczy wyszukać w internecie „iglaki na pniu aranżacje”, by znaleźć setki intrygujących aranżacji z piennymi roślinami.

Iglaki na pniu. Miniaturowe, przed domem, zimozielone. Zdjęcia 

Iglaki na balkon: miniaturowe, całoroczne. Jakie iglaki nadają się do doniczek?

#MuratorOgroduje: Jak zaplanować sezon w ogrodzie? PREMIERA nowego cyklu!