Narcyzy w doniczce. Piękne wiosenne kwiaty w domu. Jak dbać o narcyzy w doniczce?

2024-03-15 9:15

Narcyzy w doniczce to jeden z najpopularniejszych elementów wiosennej dekoracji wnętrz. Intensywnie żółte kwiaty narcyzów zdobią nasze mieszkania i domy już wtedy, gdy na dworze wiosna jeszcze nie zagościła. Dowiedz się, jak kupować doniczkowe narcyzy, poznaj najważniejsze zasady opieki nad narcyzami w domu i dowiedz się, co zrobić z cebulkami po przekwitnięciu.

Spis treści

  1. Jak kupować narcyzy w doniczkach?
  2. Aranżacje z narcyzami
  3. Jak pielęgnować narcyzy doniczkowe?
  4. Co zrobić z narcyzami po przekwitnięciu?
  5. Narcyzy w wielkanocnych dekoracjach

Narcyzy należą do grupy roślin cebulowych kwitnących wiosną. W kwietniu i maju ogrody, parki i rabaty zdobią żółte, pomarańczowe, kremowe lub białe kwiaty narcyzów, ogłaszając nadejście wiosny! Ale już wcześniej możemy cieszyć się tymi wiosennymi kwiatami w domu, bo narcyzy w doniczkach pojawiają się w sprzedaży już pod koniec stycznia.Do rodzaju narcyz (łac. Narcissus) należy kilkadziesiąt gatunków i dziesiątki tysięcy odmian, które podzielone zostały na 12 grup. W uprawie doniczkowej najczęściej spotyka się niskie odmiany, które dorastają do około 30 cm wysokości. Do najpopularniejszych należą: ‘Tête à Tête’, ‘King Alfred’, ‘February Silver’, ‘February Gold’, ‘Fortune’, ‘Carlton’, ‘Paperwhite’, a co roku hodowcy wprowadzają nowe.

Jak kupować narcyzy w doniczkach?

Decydując się na zakup doniczkowych narcyzów, nie wybierajmy egzemplarzy, które mają większość bądź wszystkie kwiaty rozwinięte. Choć wyglądają bardzo dekoracyjnie, będziemy się nimi cieszyć zaledwie kilka dni. Najlepiej kupić takie okazy, które mają zaledwie jeden bądź dwa rozwinięte kwiaty i liczne pączki – wtedy kwiaty będą się rozwijać sukcesywnie i łączny czas kwitnienia wydłuży się. Z powodzeniem możemy także kupić rośliny, które nie mają żadnego rozwiniętego kwiatka, a ich pędy mają zaledwie kilka centymetrów wysokości. W ciepłych wnętrzach na pewno urosną i zakwitną.Gdy kupujemy narcyzy w dniu mroźnym, pamiętajmy by podczas transportu do domu osłonić je przed niską temperaturą. Jeśli chcemy, by doniczkowe narcyzy zdobiły nasz balkon albo taras, pamiętajmy, że wystawić je tam można, gdy na dworze panuję dodatnie temperatury – i to zarówno w dzień, jak i w nocy.

Aranżacje z narcyzami

Ponieważ najczęściej narcyzy są sprzedawane w niewielkich plastikowych, niezbyt  ładnych doniczkach, warto je uatrakcyjnić, wstawiając do dekoracyjnych osłonek, dodatkowo wypełnionych na przykład mchem – będzie to dodatkowy sposób na utrzymanie odpowiedniej wilgotności podłoża w doniczce.

Z narcyzów możemy też tworzyć ciekawe kompozycje, do których wykorzystać możemy albo same narcyzy, albo łącząc je w jednym pojemniku z innymi roślinami cebulowymi kwitnącymi wiosną: tulipanami, hiacyntami, szafirkami, krokusami.

Jak pielęgnować narcyzy doniczkowe?

Domowa pielęgnacja doniczkowych narcyzów nie jest trudna. Wystarczy przestrzegać kilku podstawowych zasad:

  • Zaraz po zakupie narcyzy dobrze jest przesadzić do nieco większej doniczki i świeżego podłoża (może to być uniwersalna ziemia ogrodnicza, którą można kupić w każdej kwiaciarni czy markecie). Przesadzać nie musimy, jeśli traktujemy zakupione rośliny jako „jednorazowe” i nie chcemy wykorzystać ich ponownie w następnym roku lub posadzić w ogrodzie.
  • Narcyzy postawmy w miejscu jasnym, ale nie bezpośrednio na słońcu.
  • Najlepiej, gdy temperatura w pomieszczeniu, w którym stoją narcyzy wynosi maksymalnie 16 st. C, ale w mieszkaniu jest to trudne do wykonania. Dlatego można narcyzy trzymać w temperaturze pokojowej (20–23 st. C), choć wtedy kwitnienie będzie znacznie krótsze.
  • Narcyzy w doniczkach powinny mieć stale wilgotne podłoże, nie wolno go przesuszyć (odbije się to negatywnie na wyglądzie kwiatów), ale nie może też być mokre (sprzyjać to będzie gniciu cebul). Przy podlewaniu wodę należy lać na podłoże, a nie na cebule. Można też wlewać wodę do podstawki lub osłonki.
  • Narcyzy w czasie kwitnienia można zasilać co dwa tygodnie nawozem do roślin kwitnących zawierającym dużą zawartość potasu.

Co zrobić z narcyzami po przekwitnięciu?

Po przekwitnięciu ostatnich kwiatów narcyzów, należy obciąć wszystkie pędy kwiatowe nisko, tuż przy cebuli. Pozostawiamy natomiast wszystkie liście – fotosyntetyzując dostarczą budulca dla rozrastających się cebulek. Stopniowo ograniczamy podlewanie rośliny, zaprzestając go gdy wszystkie liście zżółkną i zaschną. Wtedy należy obciąć resztki liści, wyjąć cebulkę z doniczki i przesuszyć ją. Aż do jesieni cebule należy przechować w suchym i przewiewnym miejscu, przysypane piaskiem lub trocinami. Jesienią można je posadzić do gruntu albo do doniczki na tarasie. Jeśli nie mamy gdzie przechować cebul, można je posadzić w ogrodzie od razu po zaschnięciu liści i pozostawić je tam do następnego roku. Powinny zakwitnąć w kolejnym sezonie – na wiosnę.

Narcyzy w wielkanocnych dekoracjach

Wielkanoc to czas wiosennej radości i takiego też charakteru powinny nabrać w tym świątecznym okresie nasze mieszkania i domy. Do najpopularniejszych elementów wielkanocnych dekoracji – oprócz jaj – należą wiosenne kwiaty. W tym okresie z łatwością możemy kupić wiele kwitnących roślin w doniczkach, a także kwiatów ciętych. Wśród nich wyróżniają się kwitnące na żółto narcyzy.Intensywnie żółty lub biały kolor kwiatów narcyzów i ich delikatna zieleń liści sprawiają, że rośliny te stają się doskonałym elementem wielkanocnej dekoracji. Jeśli chcemy stworzyć najprostszą wielkanocną dekorację, wystarczy doniczkę z narcyzami wstawić do ozdobnej osłonki bądź innego naczynia, dodać kilka ozdobnych elementów (na przykład wydmuszki jajek, piórka, kolorową rafię czy kępki mchu) i gotowe! Narcyzy w doniczkach możemy z powodzeniem łączyć w kompozycji z innymi wiosennymi kwiatami cebulowymi, takimi jak hiacynty, szafirki czy tulipany. Przygotowując świąteczną aranżację z narcyzów ciętych, pamiętajmy, żeby nie wstawiać ich do jednego wazonu z innymi kwiatami (wyciekający z narcyzów śluz powoduje, że inne kwiaty nie mogą pobierać wody).

Nasi Partnerzy polecają