Najlepszy nawadniacz do kwiatów: jak działa, ceramiczny, kule nawadniające. Jak zrobić nawadniacz do kwiatów z butelki?

2024-05-17 9:43

Szukasz skutecznego sposobu nawadniania roślin w doniczkach? Wybierz odpowiedni nawadniacz, który zapewni twoim roślinom odpowiednią ilość wody, pomagając im zdrowo rosnąć i kwitnąć. Jak działa nawadniacz do doniczek, jak zrobić go samemu? Podpowiadamy.

Spis treści

  1. Nawadniacz do doniczek
  2. Nawadniacz do doniczek - jak działa?
  3. Jak zrobić nawadniacz do kwiatów z butelki?
  4. Nawadniacze do kwiatów. Zdjęcia

Nawadniacz do doniczek

Bardzo często mamy problem z prawidłowym podlewaniem roślin, często je przelewamy, lub podlewamy za mało, co skutkuje ich słabą kondycją, a wiadomo, że właściwe podlewanie to kluczowy element dbania o ich zdrowie i piękno. Na szczęście możemy pomóc sobie i swoim kwiatom, wykorzystując nawadniacze do doniczek. Odpowiednia ilość wody czyni cuda, zapewniając roślinie optymalne warunku do rozwoju.

Nawadniacz do doniczek jest pomocny nie tylko wtedy, gdy wyjeżdżamy na dłużej i nie mamy zaprzyjaźnionego sąsiada, którego możemy poprosić o pomoc w pielęgnacji roślin. Nawadaniacze sprawdzają się na co dzień, zdejmując z nas trudny obowiązek utrzymania prawidłowego poziomu nawilżenia ziemi w doniczce.

Nawadniacz do doniczek - jak działa?

Na rynku dostępne jest kilka rodzajów nawadniaczy do doniczki: są modele kolorowe i zabawne, eleganckie i designerskie. Wybór odpowiedniego modelu zależy od wielkości rośliny i warunków, w jakich jest uprawiana. Bardzo ważne jest podlanie rośliny przed włożeniem nawilżacza. Wkładanie np. kuli nawadniającej do suchej ziemi mija się z celem, woda wypłynie z niej bardzo szybko. Do najpopularniejszych nawadniaczy należą:

  • kule nawadniające - eleganckie szklane lub plastikowe. Bąbelki powietrza z ziemi przedostają się do wnętrza kuli przez szyjkę i, jako lżejsze od wody, unoszą się do góry. W ten sposób woda jest wypychana z kuli i nawadnia podłoże, w którym znikają wypełnione powietrzem przestrzenie. Kolejna porcja wody uwalnia się, gdy gleba przeschnie. Przed wsunięciem kuli w ziemię przygotuj otwór za pomocą patyka lub ołówka. Dzięki temu unikniesz zapchania szyjki.
  • nawadniacz gliniany - glinaną "nóżkę" wkładamy do ziemi, woda stopniowo przenika do korzeni. Dostępne są gliniane stożki, w które wkładamy butelkę, lub zakończone plastikowym zbiorniczkiem, np. w kształcie ptaszka, konewki lub żaby.
  • nawadniacz kropelkowy ceramiczny z wężykiem - wężyk wkładamy do naczynia z wodą, ceramiczny stożek do doniczki. Uwaga: naczynie powinno stać wyżej niż podlewana roślina.
  • nawadniacz kropelkowy przykręcany do gwintu plastikowej butelki - sami regulujemy szybkość przepływu wody. Zaleca się używanie ciemniejszych butelek, aby zmniejszyć dostęp światła do wody. W ten sposób ograniczymy szybki rozwój glonów i bakterii.
  • szklany nawadniacz z zatyczką z korka: woda stopniowo przenika przez korek, ważne jest jednak idealnie proste ustawienia nawadniacza w doniczce.

Jak zrobić nawadniacz do kwiatów z butelki?

Jeżeli nie masz pod ręką żadnego z wyżej opisanych nawadniaczy, a wyjeżdzasz i chcesz zadbać o kwiaty, podpowiadamy, jak zrobić nawadniacz do kwiatów z butelki plastikowej:

  1. Utnij dno butelki, do szyjki włóż kawałek gąbki. Włóż butelkę szyjką do ziemi, wlej wodę i gotowe.
  2. Zrób niewielkie dziurki w korku do butelki i jedną dziurkę w dnie. Włóż butelkę korkiem do ziemi.
  3. Do ostatniego sposobu potrzebne będą sznurówki lub sznurek jutowy, długie kawałki tkaniny, może też być papier kuchenny zwinięty w długi rulonik. Jeden koniec sznurówki włóż do butelki, drugi do doniczki (najlepiej jest obciąć plastikowe końcówki sznurówki), ważne, aby materiał dobrze nasiąkł wodą. Butelkę ustawiamy w cieniu, obok donicy, musi stać wyżej niż doniczka.

Nawadniacze do kwiatów. Zdjęcia

Najpiękniejsze kwiaty na balkon. Wytrzymałe, zwisające, długo kwitnące — te rośliny pasują na każdy balkon

Jak dobrać doniczkę i osłonkę do rośliny? Doniczki terakotowe, ceramiczne i plastikowe
Nasi Partnerzy polecają