Nawóz do storczyków z cebuli sprawi, że twoja orchidea odżyje i będzie kwitła jak szalona!
Kto ma w domu storczyki marzy, by ich uginały się od pąków. Co zrobić, żeby storczyk miał dużo kwiatów? Jeśli twój okaz słabo kwitnie, możesz mu nieco pomóc. Nawóz z cebuli do storczyków sprawi, że twoja roślina odżyje! Dowiedz się, jak zrobić odżywkę z cebuli do storczyków.
Autor: Getty Images/ma-no, Getty Images/Siiiben
Spis treści
- Co dodać do storczyków, żeby ładnie kwitły?
- Cebula do storczyków: naturalna odżywka
- Jak stosować nawóz do storczyków?
- Nawóz z cebuli do storczyków - co przygotować?
- Jak zrobić nawóz z cebuli do storczyków? Instrukcja krok po kroku
- Co zrobić, żeby storczyk miał dużo kwiatów?
- Jak prawidłowo podlewać storczyki?
- Nawóz do storczyków z cebuli. Zdjęcia
Co dodać do storczyków, żeby ładnie kwitły?
W Polsce najchętniej uprawiamy storczyki z rodzaju falenopsis. Roślina jest bardzo prosta w uprawie i ma niewielkie wymagania pielęgnacyjne. Kwitnie pięknie i często, dekorując swoje łodygi różnokolorowymi płatkami.
Zdarza się, że nasz storczyk nagle traci kwiaty, opada lub żółkną mu liście. Zamiast od razu uciekać się do chemicznych nawozów, lepiej skorzystać z naturalnych, domowych sposobów zasilania rośliny. Jednym z nich jest nawóz z cebuli, a konkretnie z czerwonej cebuli.
Cebula do storczyków: naturalna odżywka
Dlaczego akurat z czerwonej cebuli? Czerwona cebula ma dużo więcej cennych składników i przeciwutleniaczy niż odmiana biała i żółta.
Co więcej, czerwona cebula zawiera potas, siarkę, wapń, magnez, żelazo, mangan, miedź, cynk, a także witaminy z grupy B, witaminę E oraz duże ilości witaminy C (dlatego w przeszłości stosowano ją do łagodzenia objawów szkorbutu).
Takie nagromadzenie dobroczynnych składników aż prosi się, by je wykorzystać jako odżywczy i nawóz do roślin. Wystarczą dwie aplikacje mikstury, by storczyk wypuścił nowe pąki, a jego liście zyskały na objętości i jędrności.
PRZECZYTAJ TEŻ: Chcesz, by twoja sansewieria szybciej rosła? Wystarczy jeden produkt, który masz w lodówce
Jak stosować nawóz do storczyków?
Wystarczy, że podlejesz storczyki nawozem z cebuli raz w tygodniu. Po dwóch tygodniach zauważysz, że roślina wygląda dużo lepiej – liście są jędrne i bujne, a na łodygach pojawiają się nowe pąki. Nawóz z czerwonej cebuli możesz stosować również do innych roślin kwitnących, które potrzebują ożywienia.
Nawóz z cebuli do storczyków - co przygotować?
Nawóz z czerwonej cebuli do storczyków jest dziecinnie prosty w przygotowaniu. Potrzebujesz:
- jednej dużej cebuli czerwonej (lub dwóch mniejszych),
- letnią, przegotowaną wodę,
- szczelnego pojemnika ze szkła lub plastiku, koniecznie z pokrywką,
- ściereczkę kuchenną,
- świeżą gazę lub pieluchę tetrową,
- niewielką butelkę z zakrętką.
Jak zrobić nawóz z cebuli do storczyków? Instrukcja krok po kroku
Obierz cebulę i wrzuć łupiny do pojemnika. Nie wyrzucaj cebuli – wykorzystaj ją do sałatki lub innej potrawy! Zalej łupiny ciepłą wodą tak, by przykryła je całkowicie. Zamknij szczelnie pojemnik, owiń ściereczką i odstaw w ciemne, chłodne miejsce na 3 dni.
Po upływie tego czasu przecedź płyn przez gazę lub pieluchę tetrową do buteleczki. By ułatwić sobie zadanie, możesz użyć lejka. Nawóz do storczyków jest gotowy!
Co zrobić, żeby storczyk miał dużo kwiatów?
Czasem najlepiej zostawić roślinę w spokoju na jakiś czas i nie zasilać jej żadnymi odzywkami czy nawozami. Zwłaszcza jeśli zauważymy, że storczyk przekwitł — dajmy mu wtedy 1-2 miesiące na regenerację i w tym czasie nie korzystajmy z żadnych środków stymulujących wzrost czy kwitnienie.
Jak prawidłowo podlewać storczyki?
Storczyki bardziej niż inne gatunki roślin są wrażliwe na wodę, którą je podlewamy. Najgorzej znoszą podlewanie twardą, zimną wodą prosto z kranu.
By storczyki obficie kwitły, warto nawadniać je wodą odstaną (kranówką, którą przelejemy do butelki na 1-2 dni) lub wodą przegotowaną (koniecznie ostudzoną). Jednak największy wzrost storczyków możemy zaobserwować po podlaniu ich deszczówką.
Storczyk podlewanie – jak prawidłowo podlewać storczyki Phalaenopsis? Mamy wskazówki!
Kwitnące storczyki w mieszkaniu: pomysły na aranżacje
Nawóz do storczyków z cebuli. Zdjęcia
Autor: Getty Images/ma-no, Getty Images/Siiiben
PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: Najładniejsze gatunki paproci. 7 nietuzinkowych roślin o małych wymaganiach
Autor: Getty Images/Helin Loik-Tomson
Zanokcica gniazdowa to jeden z najbardziej popularnych gatunków paproci doniczkowych. Ma duże, charakterystyczne i lancetowate liście. Rośnie dobrze w jasnych miejscach, ale nie lubi bezpośredniego nasłonecznienia. Wymaga stałej wilgotności i regularnego podlewania.