Niewymagające kwiaty na balkon. Nie masz ręki do roślin? Te gatunki są bardzo wytrzymałe

2024-06-15 21:40

Jeśli uwielbiasz kolorowy i zielony balkon, ale nie chciałbyś poświęcać mu zbyt wiele czasu i przy okazji nie martwić się, czy posadzone tam rośliny wytrzymają kilka dni bez wody w mocnym słońcu, to zdecydowanie tekst dla ciebie! Te niewymagające kwiaty na balkon są wytrzymałe i łatwe w uprawie. Oto 13 gatunków, którym niestraszne są susza i mało słońca.

Spis treści

  1. Niewymagające kwiaty na balkon
  2. Wytrzymałe kwiaty na balkon — odporne na suszę
  3. Które kwiaty na balkon nie wymagają częstego podlewania?
  4. Wytrzymałe kwiaty na balkon. 13 gatunków, zdjęcia
  5. Kwiaty na balkon wschodni. Te rośliny nie potrzebują słońca przez cały dzień - zdjęcia

Niewymagające kwiaty na balkon

Warto już na początku zaznaczyć, że niewymagające kwiaty na balkon nie są niezniszczalne. Jak każda roślina, potrzebują słońca, wody i żyznego podłoża. Dlatego, by zapewnić im jak najlepsze warunki do wzrostu i kwitnienia, warto jeszcze przed zakupem, dokładnie zapoznać się z wymaganiami danej rośliny.

Zwłaszcza jeśli chodzi o stanowisko – kwiaty na słoneczny balkon, nawet te wytrzymałe, nie będą się dobrze czuć na ciemnych balkonach północnych i zachodnich. Podobnie też rośliny cieniolubne źle zniosą intensywne kąpiele słoneczne (ich liście mogą ulec poparzeniu). Pamiętajmy o tym, ponieważ na wodę i podłożę mamy wpływ, ale na stopień nasłonecznienia balkonu już nie.

Niewymagające kwiaty na balkon na pewno zniosą więcej niż pozostałe gatunki, dlatego jeśli nie mamy ręki do roślin, jesteśmy zapominalscy (jeśli chodzi o podlewanie), albo po prostu zaczynamy przygodę z hodowlą roślin balkonowych i nie do końca wiemy, co i jak – warto zdecydować się m.in. na: pelargonię, petunię (surfinię), begonię, koleusa, bakopę, bidensa, osteospermum lub aksamitkę.

  • Petunia (surfinia) – kwitnie od maja do pierwszych przymrozków. Petunie to niewymagające kwiaty na balkon, które są stworzone dla początkujących hodowców. Nie tylko pięknie kwitną, ale są bardzo łatwe w uprawie – wystarczy regularnie je nawadniać (nie lubią długotrwałych susz) i chronić przed deszczem oraz mocnym wiatrem.
  • Begonia – jeśli nasz balkon jest wietrzny, begonia sprawdzi się na nim doskonale. Nie są jej straszne nawet silne wichury (ma mocne korzenie i łodygi). Begonia jest rośliną tropikalną, dlatego wymaga wilgotnego podłoża. Kwitnie od maja aż do późnej jesieni. Roślina preferuje miejsca półcieniste, ale będzie rosnąć nawet na nasłonecznionym balkonie.
  • Koleus – nazywany też pokrzywką brazylijską ze względu na liście wyglądem przypominające pokrzywę. Koleus może pochwalić się pięknymi różnobarwnymi liśćmi i niewielkimi wymaganiami. Wystarczy regularnie go podlewać i chronić przed mocnym słońcem.
  • Aksamitka – to roślina, której nie może zabraknąć na balkonie z kilku powodów. Aksamitkom nie przeszkadzają zmienne warunki atmosferyczne, lubią słońce i kwitną od lipca aż do pierwszych przymrozków. Co więcej, aksamitka to prawdziwa tarcza na szkodniki! Roślina roztacza woń, która odstrasza m.in. mszyce i mrówki
  • Bakopa – najlepiej prezentuje się w wiszącej donicy czy makramie. Drobne białe, niebieskie lub fioletowe kwiaty bakopy pojawiają się w czerwcu i utrzymują się aż do września. Bakopa jest wytrzymałą rośliną, która w naturalnych warunkach rośnie w okolicach podmokłych i bagiennych, dlatego warto zapewnić jej stale wilgotne podłoże.
  • Bidens – nazywany uczepem lub złotym deszczem. Ta ciekawa roślina balkonowo-rabatowa nie ma większych wymagań poza regularnym podlewaniem i słonecznym stanowiskiem. Kwitnie przez całe lato i jesień. Bidens doskonale znosi silne podmuchy wiatru.

Wytrzymałe kwiaty na balkon — odporne na suszę

Kwiaty na balkon odporne na susze to rozwiązanie szczególnie dla osób, które często wyjeżdżają i nie mają możliwości regularnego podlewania swoich roślinek na balkonie. Ale to także dobra opcja dla początkujących i zapominalskich.

Niewymagające kwiaty na balkon, które mogą znieść krótkotrwałą suszę lub okazjonalne przesuszenie to m.in. pelargonia, barwinek i smagliczka nadmorska.

  • Pelargonia – to jedna z najpopularniejszych roślin balkonowych w Polsce. Nie ma się czemu dziwić – pelargonie są wytrzymałe, łatwe w uprawie i pięknie kwitną! Ich bujne kwiatostany w różnych kolorach możemy podziwiać aż do pierwszych przymrozków. Pelargonie to kwiaty na balkon odporne na suszę, ale tylko jeśli jest ona krótkotrwała. Z drugiej strony pelargonie nie lubią przelania, o czym również warto pamiętać. Pelargonie uwielbiają natomiast słońce, dlatego najlepiej rosną na słonecznych balkonach.
  • Barwinek pospolity – tworzy piękne zielone kobierce z fioletowymi kwiatuszkami przypominającymi kształtem pięcioramienne gwiazdy. Dobrze znosi krótkie przesuszenie i preferuje zacienione miejsca – źle znosi bardzo mocne słońce.
  • Smagliczka nadmorska – urocza roślina kwitnąca aż do późnej jesieni. Kwiaty smagliczki są zazwyczaj białe, drobne, zebrane w grona. Roślina lubi słońce i regularne nawadnianie, ale poradzi sobie z okazjonalnym przesuszeniem.

Które kwiaty na balkon nie wymagają częstego podlewania?

Kwiaty na balkon niewymagające częstego podlewania to gatunki, które dobrze magazynują wodę w swoich liściach i łodygach. To często rośliny, które w naturalnym środowisku rosną w trudniejszych warunkach, dzięki czemu wykazują się dużą odpornością na okazjonalną suszę czy intensywne nasłonecznienie (lub jego brak).

Kwiaty na balkon niewymagające częstego podlewania to między innymi osteospermum (stokrotka afrykańska), niezapominajka, barwinek, petunia, a także sukulenty jak np. kalanchoe i wszystkie odmiany rojników.

  • Osteospermum – stokrotka afrykańska nie lubi przelewania: dużo gorzej znosi przelanie niż suszę. Warto jednak pamiętać o regularnym podlewaniu, wtedy roślina odwdzięczy się pięknymi kolorowymi kwiatami od kwietnia do września.
  • Niezapominajka – preferuje stanowiska półcieniste, chociaż w słońcu też radzi sobie świetnie. Niezapominajki lubią lekko wilgotne podłoże, ale źle znoszą przelewanie. Kwitną od kwietnia do maja pięknym, niebieskim dywanem drobnych kwiatów.
  • Sukulenty również doskonale radzą sobie z trudnymi warunkami – mogą znieść duże słońce i nie wymagają częstego podlewania.
  • Rojnik – wyglądem przypominają fantazyjne rozety. Sukulenty te lubią słoneczne miejsca. Rojniki podlewa się bardzo rzadko, ponieważ ich przelanie może być dla nich bardzo niebezpieczne (ich korzenie mogą zgnić).
  • Kalanchoe Blossfelda – również pochodzi z rodziny gruboszowatych. Kalanchoe jest mało wymagająca i dość łatwa w uprawie. Lubi jasne, słoneczne miejsca. Kalanchoe ma niewielkie zapotrzebowanie na wodę, dlatego należy ja oszczędnie podlewać.

Wytrzymałe kwiaty na balkon. 13 gatunków, zdjęcia

Wymienione wyżej kwiaty na balkon odporne na suszę i kwiaty na balkon niewymagające częstego podlewania to gatunki polecane również osobom, które często wyjeżdżają, zapominają o podlewaniu lub dopiero zaczynają swoją przygodę z hodowlą roślin, ale chcą udekorować swój balkon różnobarwnymi kwiatami. Widać więc, że niewymagające kwiaty na balkon to doskonały pomysł na to, by cieszyć się pięknie ukwieconą przestrzenią bez spędzania wielu godzin na pielęgnacji roślin.

Może cię zainteresować:

Kwiaty na balkon wschodni. Te rośliny nie potrzebują słońca przez cały dzień - zdjęcia

Efektowny trend: wiszące kwiaty