Ocet rozprawi się z chwastami w ogrodzie. Oprysk zrobisz w kilka minut
Walka z chwastami nie należy do zadań łatwych i przyjemnych. Często, by pozbyć się tych nieproszonych gości, sięgamy po silne środki chemiczne. Dobra wiadomość jest taka, że możemy poskromić chwasty naturalnymi opryskami, które są bezpieczne i w pełni ekologiczne.
Naturalne opryski na chwasty
Opryski na bazie naturalnych produktów to prosta i skuteczna metoda na rozprawienie się z nieestetycznymi chwastami i mchem, zarówno na trawniku, jak i kostce brukowej.
Naturalne opryski przygotowuje się najczęściej na bazie soli i octu spirytusowego. Jeśli jednak chcemy użyć środka do potraktowania chwastów bezpośrednio na kostce brukowej, lepiej zrezygnować z dodawania soli – może ona negatywnie wpłynąć na wygląd kostki.
Całkowicie bezpiecznym środkiem, jest z kolei ocet. Nie jest toksyczny, dlatego można go śmiało stosować, nawet jeśli w ogrodzie przebywają dzieci i zwierzęta.
Ocet na chwasty
Oprysk z octu najlepiej wykonywać wiosną, gdy chwasty nie zdążyły jeszcze się zahartować. Im później zastosujemy oprysk z octu, tym chwasty będą odporniejsze na jego działanie.
Ponieważ ocet wykazuje bardzo dużą kwasowość, w zetknięciu z liśćmi chwastów powoduje szybkie ich obumieranie.
Do młodych chwastów w zupełności wystarczy produkt o niższym stężeniu (10%), natomiast do starszych i bardziej uciążliwych chwastów lepiej zastosować ocet o stężeniu do 20%.
Jak przygotować oprysk na bazie octu?
Oprysk do chwastów na bazie octu jest bardzo prosty do przygotowania. Wystarczy dodać do wody ocet w proporcji 2:1 (na 1 litr wody przypadają 2 litry octu) i miksturę przelać do ogrodowego spryskiwacza.
W ekstremalnych przypadkach można dany chwast potraktować nierozcieńczonym w wodzie octem.
Chwasty najlepiej opryskiwać w dni słoneczne i bezchmurne. Słońce wzmocni działanie octu i pomoże szybciej pozbyć się chwastów.
Jeśli wiemy, że w danym dniu będzie padać, lepiej poczekać z opryskiem aż pogoda będzie ładna i słoneczna. Deszcz jeszcze bardziej rozcieńczy oprysk z octu i spowolni proces obumierania chwastów.