Ognisko w ogrodzie bezpieczne i zgodne z prawem. Co mówią przepisy?

2022-06-22 14:11

Ognisko w ogrodzie to sposób na miłe spędzenie czasu, ale czy faktycznie jest ono zgodne z prawem? Jak palić ognisko, by nie dostać mandatu? Jak przygotować bezpieczne palenisko? Podpowiadamy!

Ognisko w ogrodzie należy rozpalać, dbając o bezpieczeństwo swoje i pozostałych osób.
Autor: getty images

Spis treści

  1. Czy można palić ognisko w ogrodzie? Przepisy prawne
  2. Ognisko w ogrodzie – jak przygotować miejsce?
  3. Palenisko do ogniska – jakie jest najlepsze?

Czy można palić ognisko w ogrodzie? Przepisy prawne

Odpowiedź na pytanie, czy wolno nam palić ognisko w ogrodzie będzie zależeć od kilku czynników. Przede wszystkim musimy odpowiedzieć sobie na pytanie, o jakie ognisko dokładnie nam chodzi.

Ognisko może być rekreacyjne, a więc takie, podczas którego pieczemy przysłowiowe kiełbaski i ziemniaki w popiele. Ale ognisko to również spalanie odpadów z ogrodu, które nagromadziliśmy podczas prac pielęgnacyjnych, a więc gałęzi, suchych liści czy trawy.

Zacznijmy od palenia odpadów zielonych. Tę kwestię reguluje Ustawa o odpadach z 14.12.2012 r. W jej myśl możemy spalać pozostałości roślinne, ale tylko i wyłącznie pod warunkiem, że nie są one [odpady zielone] objęte obowiązkiem selektywnego zbierania.

I tu pojawia się „problem”. Jeszcze kilka lat temu nie we wszystkich gminach obowiązywała segregacja śmieci. Dziś – obowiązuje ona w całej Polsce.

Dlatego w żadnej gminie nie można spalać odpadów zielonych na własną rękę, niezależnie czy ognisko mamy zamiar rozpalić na własnej działce, w ogrodzie za domem czy na terenie ROD.

ZOBACZ TEŻ: Czy można grillować na balkonie? Jaki grill na balkon wybrać?

Zgodnie z obowiązującym obecnie prawem nie wolno nam spalać we własnym zakresie odpadów z ogrodu: suchych liści, skoszonej trawy czy ściętych gałęzi.

Co w takim razie zrobić z odpadami zielonymi? Możemy pozbyć się ich legalnie na dwa sposoby:

  • dostarczyć odpady zielone do PSZOK (Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych)
  • zapakować do worków i wystawić do zbiórki w terminie określonym przez gminę

Ogniska rekreacyjne możemy śmiało rozpalać na własnej posesji, ale należy pamiętać o przepisach antypożarowych i zachować maksimum bezpieczeństwa. Ponadto, nie wolno spalać odpadów takich jak liście czy gałęzie przy okazji „rekreacyjnego” ogniska. Zamiast nich, warto zaopatrzyć się w drewno opałowe o wilgotności ok. 25-30%, które wydziela niewielką ilość dymu i zanieczyszczeń.

ZOBACZ TEŻ: Jak zaprojektować i urządzić strefę wypoczynku w ogrodzie? PORADNIK

Ognisko w ogrodzie – jak przygotować miejsce?

Bardzo ważne podczas rozpalania ogniska w ogrodzie jest wybranie odpowiedniego miejsca. Musi zapewniać bezpieczeństwo oraz nie przeszkadzać sąsiadom.

W kwestii przepisów, to, czy ognisko w ogrodzie, czy na prywatnej posesji jest legalne i bezpieczne, reguluje rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z 7.06.2010 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów (dz. U. Nr 109, poz. 719).

Ognisko jest legalne i bezpieczne, gdy:

  • jest rozpalane w odległości większej niż 100 m od granicy lasu
  • znajduje się w miejscu uniemożliwiającym zapalenie się materiałów palnych
  • jest rozpalane w odległości większej niż 4 m od granicy działki sąsiedniej
  • znajduje się w odległości większej niż 10 m od miejsca omłotów i miejsc występowania palnych płodów rolnych
  • nie przedostaje się na drogę, gdzie może ograniczać widoczność i stwarzać zagrożenie w ruchu samochodowym
  • nie jest uciążliwe dla sąsiadów

Ostatnia kwestia jest niezwykle ważna, ponieważ sąsiad ma prawo zgłosić na policję, że dym z naszego ogniska mu przeszkadza („zakłóca korzystanie z nieruchomości”) i zgodnie z art. 144 Kodeksu Cywilnego, funkcjonariusz policji może nałożyć na nas w tej sytuacji mandat. Warto więc upewnić się, że sąsiedzi nie mają nic przeciwko planowanemu przez nas ognisku.

ZOBACZ TEŻ: Aranżacja małego ogrodu: rośliny, meble i dodatki. Jak urządzić mały ogród?

Palenisko do ogniska – jakie jest najlepsze?

Ognisko w ogrodzie powinno być bezpieczne. Jednym ze sposobów na zapewnienie bezpieczeństwa podczas palenia ogniska jest odpowiednio przygotowane palenisko.

Paleniska możemy podzielić na 3 rodzaje:

  • palenisko stałe
  • palenisko tymczasowe
  • palenisko przenośne

1. Palenisko stałe - to zazwyczaj okrągły dołek wykopany w ziemi, o głębokości 30-40 cm i średnicy ok. 100 cm. Dołek wyłożony jest kamieniami i posypany piaskiem. Górne krawędzie paleniska również wyłożone są kamieniami, odgradzając go od trawnika. W tak przygotowanym palenisku możemy bezpiecznie rozpalać drewno opałowe.

2. Palenisko tymczasowe – jeśli nie palimy ogniska regularnie, możemy na czas palenia przygotować prowizoryczne, tymczasowe palenisko. Jak to zrobić? Wycinamy w trawniku kwadrat o wymiarach ok. 100 x 100 cm. Darń delikatnie odkładamy na bok, uważając, by jej nie uszkodzić. Stanowisko zabezpieczamy kamieniami lub cegłą szamotową. Rozkładamy drewno opałowe i rozpalamy ognisko. Gdy popiół ostygnie, zdejmujemy kamienie i kładziemy skrawek darni z powrotem na miejsce. Nie musimy usuwać popiołu (chyba że jest go bardzo dużo), ponieważ jest on naturalnym nawozem.

3. Palenisko przenośne – to wygodne rozwiązanie, które pozwala rozpalić ognisko w ogrodzie w dowolnym miejscu bez budowania stałego paleniska lub ingerowania w trawnik. Przenośne paleniska wykonane są zazwyczaj ze stali lub żeliwa i mają formę wysokiej i szerokiej misy z nóżkami.

Jak urządzić ogród, taras i balkon? Oto nasze propozycje:

Nasi Partnerzy polecają