Ogród na balkonie, czyli miejski ogrodnik w akcji. Najładniejsze kwiaty na balkon, uprawa warzyw, owoców i ziół na balkonie
Natura ma kojący wpływ na duszę i ciało, pobudza zmysły. Szukamy z nią kontaktu, zapraszamy do domów, pozwalamy rozgościć się na balkonach. Odkrywamy, ile ma nam do zaoferowania i... zamieniamy się w troskliwych miejskich ogrodników. Podpowiadamy, jak urządzić piękny ogród na balkonie, który będzie powodem do dumy i źródłem różnych smaków.
Autor: Leroy Merlin
Mały balkon i ogród? Jak najbardziej! Zobacz, jak go urządzić.
Spis treści
- Ogród na balkonie
- Pomidory na balkonie
- Uprawa owoców na balkonie
- Jakie krzewy na balkon?
- Mini warzywnik na balkonie
- Jakie zioła na balkon?
- Jaka jest najlepsza ziemia do warzyw, jaka do owoców? Jak nawozić?
- Najładniejsze kwiaty na balkon
- Ogród wertykalny na ścianę
- Ogród na balkonie - inspiracje.
Ogród na balkonie
Nawet mieszkając w środku miasta, możemy żyć blisko natury. Wykorzystując lato, zamieńmy balkon w ogród. Stwórz miejsce komfortowego odpoczynku. Otoczmy się roślinami – kolorowymi kwiatami, intensywną zielenią. Zadbajmy o ładną aranżację. No i spróbujmy swoich sił jako hodowcy ziół, warzyw, owoców. W tej roli najpełniej poczujemy, czym jest życie w zgodzie z naturą...
Pomidory na balkonie
Własny krzaczek pomidorów? Świetny pomysł! Nie dość, że fantastycznie się prezentuje (zwłaszcza gdy zadbamy o efektowną donicę), to jeszcze na wyciągnięcie ręki będziemy mieć zawsze świeży składnik na sałatkę. Odmian jest wiele i nie są kapryśne – ale słońca i wody pozbawić ich nie można.
Uprawa owoców na balkonie
Narzekasz, że truskawki, poziomki czy maliny już nie pachną ani nie smakują jak dawniej. Zmienisz zdanie, uprawiając własne. Ich aromat ucieszy zmysł powonienia, smak – podniebienie. Do tego dochodzi satysfakcja z codziennego obserwowania, jak pięknie wybarwiają się w słońcu. Krzaczki obficie owocują cały rok, a po przetrwaniu zimy – kolejny, i kolejny...
Jakie krzewy na balkon?
Dzisiaj nietrudno stać się ogrodnikiem, nawet mając do dyspozycji niewielką przestrzeń i parę (dosłownie) pojemników z ziemią. Coraz więcej roślin użytkowych ma bowiem swoje „balkonowe” odmiany – krzewy, drzewka czy winorośle nie rozrastają się nadmiernie, za to owocują obficie do późnej jesieni.
Mini warzywnik na balkonie
Planujesz spotkanie z przyjaciółmi i chcesz zrobić na nich wrażenie? Przygotuj menu, w którym znajdą się warzywa z balkonowej uprawy. Sałatka z cukinią, nadziewane papryki, placek z rabarbarem... Będą smakowały wybornie i niewykluczone, że staną się dla gości zachętą, by również założyli własne „ogródki”.
Warto wiedzieć: seler ma korzystny wpływ na pomidory, koper lubi rzodkiewkę, a cebula – cząber. Bardzo towarzyska jest sałata – stymuluje ogórki, truskawki, maciejkę i nasturcję. Nie lubią się bazylia i majeranek, ogórek unika pomidorów i ziół. A mięta? Ona lubi być sama (mocno się rozrasta i zabiera innym miejsce), papryka również.
Jakie zioła na balkon?
W balkonowych ogródku koniecznie muszą pojawić się zioła. Wybierz te, po które sięgasz najchętniej, najczęściej. Można go stworzyć na parapecie okna lub w dowolnym miejscu, o ile dociera do niego dość światła słonecznego. Warto zainwestować w dekoracyjne doniczki lub umieścić kolekcję np. w latarence.
Jaka jest najlepsza ziemia do warzyw, jaka do owoców? Jak nawozić?
Większość tzw. roślin użytkowych nie wymaga szczególnej troski. By jednak plony zachwycały, warto pamiętać, że warzywa i zioła wolą ziemię z azotem, a kwiaty i owoce – z potasem. Raz na miesiąc stosujmy nawóz w pałeczkach. I nie dopuśćmy do przesuszenia podłoża. Potem już tylko zadbajmy o sprzęt, aby zbiory przebiegały sprawnie.
Najładniejsze kwiaty na balkon
Aranżując zielony zakątek, pamiętajmy o roślinach „specjalnego przeznaczenia”. Pięknie pachną np. goździki, heliotrop, maciejka, oczywiście groszek pachnący, a także szałwia, mięta, oregano, lawenda, tymianek. Posadźmy też dalię, nagietka, cynię, rudbekię – przyciągają pszczoły, jak wszystkie intensywnie pachnące rośliny.
Ogród wertykalny na ścianę
Rezygnujesz z posiadania własnego zielnika czy warzywnika z braku miejsca? Marka Bosch (produkująca także narzędzia dla majsterkowiczów), udowadnia, że nie masz racji. W proponowanej aranżacji uprawy mają więcej wysokości niż głębokości. Idealne rozwiązanie, by mieć własną bazylię, rozmaryn, lawendę czy szczypiorek i koperek. Warto co 2–3 tygodnie dosiewać nowe nasiona, by nie było „przerw w dostawie”.
Ogród na balkonie - inspiracje.
Autor: Leroy Merlin
Mały balkon i ogród? Jak najbardziej! Zobacz, jak go urządzić.