Ogród stylowo urządzony. Zobacz co zrobić, aby był piękny i funkcjonalny
Ogród nie jest dla roślin – jest dla nas! Urządźmy go więc tak, by nam sprawiał przyjemność i zaspokajał nasze potrzeby. Jego przestrzeń zagospodarujmy w ten sposób, aby murki i płotki, schodki, podesty i ścieżki były funkcjonalne i estetyczne, a rośliny stanowiły jedynie dekorację.
Określenie „mieć styl” odnosi się tak samo do ludzi, jak i miejsc. O wyglądzie ogrodu decyduje charakter domu: podpowiada, jakie formy, faktury i materiały będą dobrze w nim wyglądały. Trzeba zgrać ścianę budynku, ścieżki i schodki, donice, małą architekturę ogrodową, oczka wodne, ogrodzenie, meble, no i rośliny. Wszystko powinno harmonizować ze sobą i podkreślać styl domu.
Ogród z natłokiem roślin się nie sprawdza – potrzebujesz przestrzeni dobrze zaplanowanej. Wyznacz miejsce do przyjmowania gości i jadania, do opalania i relaksu w cieniu, placyk zabaw dla dzieci itp. Dobry projekt zapewni ładne widoki z tarasu, z salonu, przez kuchenne okno – także jesienią i zimą.
W miejscu, gdzie najchętniej odpoczywasz czy jadasz, posadź pięknie kwitnące i pachnące krzewy: lilaki, jaśminowce, tawuły… Zasłoń murkiem, kratą z pnączem, płotkiem mało efektowne elementy, jak zbiornik na gaz, pojemniki na śmieci i kompost czy walący się płot sąsiada. Zadbaj, by materiały na nawierzchnie i murki harmonizowały ze ścianami domu lub parkanem.
Planując ogrodzenie nie przesadź z wysokością, bo zmniejszysz optycznie ogród i zyskasz poczucie zamknięcia. Najgorszą rzeczą jest obsadzenie płotu tujami, to tzw. tujoza – choroba właścicieli ogródków od Bałtyku do Tatr. Piękny efekt da posadzenie wzdłuż płotu różnorodnych krzewów w kępach lub pojedynczo albo puszczenie zimozielonego bluszczu pospolitego.
Drewno będzie pasowało do wszystkiego, kamień, beton czy cegłę trzeba zaś zgrać z istniejącymi detalami. Urządzając ogród, weź także pod uwagę czas, jaki możesz poświęcić na jego pielęgnację. Masz go mało? Wybierz rośliny niewymagające zachodu. Sprawdzą się pnącza, rośliny okrywowe, funkie (do cienia) i niektóre byliny. Jeśli nie czujesz się mocna w ogrodnictwie, warto poradzić się fachowca w sprawie doboru roślin.
Indywidualny styl nada ogródkowi mała architektura. Trwałe konstrukcje, jak schody, podesty, pergole, mogą stanowić centralny punkt kompozycji, podkreślać kształt niektórych nasadzeń, łączyć dom z ogrodem, a ogród z dalszym otoczeniem.
Karpę wyciętego drzewa wykorzystano do zrobienia oryginalnego stołu. Szklany blat pięknie eksponuje organiczną formę mebla. Przy nim lekkie, metalowe krzesła. To miejsce urządzono na placyku z kamiennych płyt wśród zieleni poddanej architektonicznym rygorom: przystrzyżone, uformowane w kule, łuki, zielone ścianki dają efekt spokoju i porządku. Ten szyk na szczęście przełamują kwitnące z rozmachem białe floksy.
Minijadalnia urządzona na tyłach domu ma urok romantycznego pokoiku. Ażurowe meble, kilka roślin na regale i pnąca róża… Świetny efekt dają lampy, które wieczorem zamieniają to miejsce w czarodziejski zakątek.
Ławeczka ulokowana pod ogromnym rododendronem może być kącikiem dla zakochanych albo miejscem, gdzie ukryjesz się ze swoim laptopem, by zanurzyć się w wirtualnym świecie. Lampiony i świece stworzą romantyczny nastrój, ale bezpieczniej byłoby zabezpieczyć je szklanymi kloszami.
Stary rower zamień w kwietnik. Wystarczy zawiesić na nim kosze na doniczki np. z pelargoniami. Najefektowniej będzie wyglądał znaleziony na targu staroci albo strychu przedpotopowy pojazd, który pomalujesz na odjazdowy kolor i obwiesisz np. białymi kwiatami. Ustaw go w miejscu, gdzie w sposób naturalny może zaparkować.
Kamienny łuk to może być pozostałość po rozbiórce jakiejś budowli albo znalezisko np. u handlarza elementami po rozbiórkach. Podparty murkami z polnych kamieni stał się wizualną atrakcją. Zdążył obrosnąć bluszczem i wygląda, jakby stał tu od zawsze. Jego miejsce nie jest przypadkowe. Patrząc przez łuk, natrafiasz wzrokiem na najpiękniejszy widok w okolicy.
Woda w ogrodzie może przybrać postać strumienia. Są firmy oferujące budowę tzw. bezpiecznych strumieni z zamkniętym obiegiem wody. Podłoże może być niemal płaskie (wystarczy niewielkie nachylenie) albo uformowane kaskadowo, np. z płaskich kamieni i konarów. Brzegi warto obsadzić roślinami, by całość wyglądała naturalnie.
„Łuk triumfalny” w wiejskim ogrodzie zbudowano z żerdzi i ozdobiono budkami dla ptaków oraz kwitnącym powojnikiem – ma swój niewymuszony wdzięk. U podstawy wyrosły rumianki i bodziszek, nad nimi pyszni się posadzona w kuble różowa pelargonia. Za kilka lat, gdy pnącze oplecie całość konstrukcji, będzie pięknie.
Przy chacie z bali – płotek z łozy. Można go zrobić samemu albo kupić gotowy na Polskieplecionkarstwo.pl. Wyplatany płot pięknie wtapia się w otoczenie. Wysokimi panelami można ogrodzić cały ogród, a także użyć ich jako parawanów osłaniających część gospodarczą. Niskie płotki sprawdzają się przy podziale ogrodu na strefy.
Wiejski płot z szerokich sztachet zabejcowanych na zielono. Jedyną jego ozdobą jest ścięty czubek i dziurka wywiercona w części deseczek. Bardzo ekstrawagancko wygląda przy nim czerwona furtka. Cynobrowa czerwień świetnie komponuje się z kolorem płotu i zielenią wokół. Dla większego efektu w pobliżu powinny się znaleźć kwitnące czerwono maki, rabarbar albo szałwia.
Gdy zobaczysz na wiejskim płocie gliniane garnki, możesz być pewna, że to tylko dekoracja. Miastowi w swoich letnich domach chętnie sięgają po atrybuty wiejskości. Może bez nich przepadłyby bez śladu żelazne saganki i cebrzyki, w których sadzą kwiaty, czy dawne narzędzia rolnicze awansowane do roli rzeźb w ogrodzie.
Nawierzchnię tarasu wyłożono płytkami cementowymi Stara Cegła Kafel Naturalny (elkaminodom.pl). Wzór jest regularny (w cegiełkę), ale zróżnicowana tonacja płytek dała ładny efekt. Na takiej posadzce dobrze będą wyglądały gliniane donice i metalowe pojemniki na rośliny. Schody prowadzące na trawnik ułożono z płytek Stara Cegła Stopnica. Flankowane dwoma murkami tworzą konsekwentną całość z tarasem. Z czasem murki staną się niewidoczne, gdy rozrosną się stojące na nich surfinie w donicach.
Autor: Leroy Merlin
Mały balkon i ogród? Jak najbardziej! Zobacz, jak go urządzić.