Olejowanie tarasu: zabezpieczamy drewniany taras przed zimą [WIDEO]
Po sezonie tarasu latem, przychodzi sezon... tarasu jesienią. Aby drewniany taras służył nam wiernie przez wszystkie sezony, warto zabezpieczyć jego powierzchnię przed zimą. Zobaczcie jak samodzielnie zaolejować taras z surowych desek! Olejowanie tarasu nie ma przed nami żadnych tajemnic [WIDEO].
Autor: Redakcja
Olejowanie tarasu KROK PO KROKU? Obejrzyj nasz film instruktażowy [WIDEO]
Spis treści
- Olejowanie tarasu: zalety olejowania drewna
- Jak zabezpieczyć meble ogrodowe przed zimą [WIDEO]
- Olejowanie tarasu: ZRÓB TO SAM
Letni sezon tarasowy powoli oddaje pierwszeństwo sezonowi... na taras jesienny! Złota polska jesień wciąż skłania do przebywania w przestrzeni ogrodu i tarasu. Warto ten czas przeznaczyć na chwilę troski nad drewnianym tarasem. Aby taras służył nam bez szwanku przez wszystkie sezony, należy go odpowiednio zabezpieczyć przed zimą. W naszym instruktarzu pokazujemy KROK PO KROKU wszystkie etapy olejowania drewnianego tarasu. Zainspiruj się i zadbaj o swój taras przed zimą!
Olejowanie tarasu: zalety olejowania drewna
Olejowanie tarasu to jeden z najprostrzych i jednocześnie najbardziej efektownych sposobów zabezpieczania drewnianej powierzchni. Olej jest przyjazny strukturze drewna. Wnikając w głąb struktury surowca (a nie tworząc zewnętrzną powłokę - jak lakier), nie tylko chroni ale i pielęgnuje drewnianą powierzchnię tarasu. W wypadku fragmentarycznego uszkodzenia powierzchni olejowanego tarasu, nie musimy odnawiać całości, a jedynie podniszczony fragment. Olejowana podłoga ciekawie odnotowuje także ząb czasu, z wiekiem nabierając patyny i szlachetnego wyrazu. Jest odporna na uszkodzenia, a lekkie zarysowania ładnie wyrównuje (olej sprzyja samoregeneracji drewna). Powłoka z oleju zdecydowanie skuteczniej niż lakier pielęgnuje drewno - wnikając w głąb jego struktury, dba o deski tarasowe także od wewnątrz.
Jak zabezpieczyć meble ogrodowe przed zimą [WIDEO]
Olejowanie tarasu: ZRÓB TO SAM
Jak samodzielnie zaolejować drewniany taras? Przede wszystkim odpowiednio wcześniej przygotuj wszystkie niezbędne materiały:
- szklifierkę oscylacyjną,- papier ścierny (gruboziarnisty, np. 80),- pędzel,- rękawiczki ochronne.
Przed przystąpieniem do olejowania, musimy dokładnie oczyścić i wygładzić olejowaną powierzchnię tarasu. Taras szlifujemy początkowo szlifierką oscylacyjną w kierunku zgodnym z usłojeniem drewna. Dzięki temu nie porysujemy desek dodatkowymi, nieestetycznymi bruzdami. W miejscach trudnodostępnych szlifujemy deski manualnie za pomocą papieru ściernego. Po szlifowaniu dokładnie odpylamy czyszczoną powierzchnię tarasu, za pomocą zmiotki i odkurzacza. Na koniec przecieramy oczyszczony taras lekko zwilżoną ściereczką i pozostawiamy do przeschnięcia. Z tak przygotowanym podłożem możemy od razu przystąpić do olejowania tarasu. Olej nie wymaga nanoszenia dodatkowych impregnatów, stąd jego aplikacja jest bajecznie prosta i szybka. Przed otwarciem puszki z olejem, dokładnie wymieszajmy jej zawartość, uprzednio potrząsając puszką. Po otwarciu puszki, co jakiś czas przemieszajmy olej drewnianym patyczkiem podczas całego procederu olejowania. Przed olejowaniem tarasu warto również przeszlifować pędzel za pomocą papieru ściernego, co wyeliminuje ewentualne nierówności i wypadające włoski pędzla. UWAGA: olejujemy wyłącznie suche deski tarasu, przy temperatuże nie wyższej niż 30°C, ani niższej niż 5°C. Po nałożeniu pierwszej warstwy oleju, pozostawmy taras do wyschnięcia na minimum 6 godzin. Po upływie tego czasu nakładamy drugą, ostatnią warstwę oleju. Nasz taras po wyschnięciu drugiej warstwy jest gotowy do użytkowania: latem, jesienią i nie straszną mu zimą!