Pandan – lepiej go nie kupuj, jeśli masz małe mieszkanie. Ta roślina potrzebuje miejsca

2022-12-02 12:28

Pandan to bardzo elegancka roślina doniczkowa. Wygląda bardzo efektownie, jest długowieczna i wytrzymała na choroby i szkodniki, ale… nie lubi być dotykana i potrzebuje naprawdę dużo miejsca. Jak uprawiać pandana w domu?

Pandan
Autor: GettyImages Pandan

Do rodzaju Pandanus należy około 250 gatunków, które w naturze rosną w tropikalnych rejonach Afryki, Australii, Indii oraz na wyspach Oceanu Spokojnego, dorastając nawet do 18 m wysokości. Nazywane są „wędrującymi drzewami” z powodu charakterystycznych korzeni powietrznych, wytwarzanych u nasady pędu, na których z czasem opiera się cała roślina.

Pandan ma piękne liście i jadalne owoce

Pandany to rośliny, które zachwycają efektownymi, długimi, błyszczącymi liśćmi. U niektórych gatunków są one dodatkowo ozdobione białymi bądź kremowymi pasami. Liście tworzą rozłożysty pióropusz – pandan wyglądem przypomina dracenę.Na brzegach liści pandana znajdują się ostre kolce, którymi można się dotkliwie poranić, a zadrapania są piekące i dość długo się goją. Trzeba więc uważać przy wszelkich pracach pielęgnacyjnych wokół rośliny. Kwiaty pandanów ładnie pachną, a owoce przypominają wyglądem małe ananasy i są jadalne! Niestety, w domowej uprawie pandany nie kwitną, a co za tym idzie nie owocują.

To ciekawe

W swojej ojczyźnie pandany to również rośliny użytkowe – z ich mocnych i trudnych do rozerwania liści wyrabia się maty, plecionki, kosze, a nawet pokrycia dachowe.

Czy pandan nadaje się do uprawy w domu?

Pandan to roślina, którą z powodzeniem można uprawiać w domu w doniczkach. W domowych warunkach nie dorasta do takich rozmiarów, jak w naturze, bo osiąga 1,5-2 m wysokości, ale i tak trzeba dla niego zarezerwować dużo miejsca i liczyć się z tym, że z czasem silnie rozrośnięty egzemplarz będzie się musiał od was „wyprowadzić”, bo zrobi się dla niego za ciasno w domu. No chyba, że ktoś ma bardzo duży salon albo spory ogród zimowy.

Jakich warunków potrzebuje pandan?

Pandan najlepiej rośnie w rozproszonym świetle. Ustawmy go więc niedaleko okna (ale nie na parapecie, bo tam będzie po prostu dla niego za ciasno). Znajdźmy jednak takie miejsce, by nie przeszkadzał w codziennych czynnościach, bo pandan nie lubi dotykania liści.

Zwrócić też trzeba uwagę na to, że po pewnym czasie roślina wygina się w stronę światła, więc trzeba co kilka tygodni ją przekręcić, żeby pokrój nie został zdeformowany.

Idealna temperatura dla pandana wynosi 24-28 st. C. Nie powinna spadać poniżej 18 st. C, bo roślina wtedy bardzo choruje.

Tropikalne pochodzenie pandana warunkuje jego potrzeby względem wilgotności powietrza i podłoża. Ziemia w doniczce powinna być stale lekko wilgotna (nie wolno dopuszczać do jej przesuszenia), a wilgotność powietrza wysoka (gdy jest zbyt niska, zasychają końcówki liści). W okresie grzewczym warto zastosować różne sposoby na podniesienie wilgoci w pomieszczeniu, w którym stoi pandan. Co jakiś czas pandan lubi „wziąć ciepły prysznic” – taka kąpiel dodatkowo zmyje osadzający się na liściach kurz.

Pandan nie potrzebuje intensywnego nawożenia. W zupełności wystarczy, gdy 3-4 razy w okresie od wiosny do jesieni zastosujemy wieloskładnikowy nawóz dla roślin o ozdobnych liściach. Pandan przesadzamy co kilka lat, zwykle wtedy, gdy doniczka nie utrzymuje już sporego pióropuszu liści i roślina się przewraca. Lepiej wybierać doniczki ceramiczne niż plastikowe – te pierwsze są cięższe. Przesadzanie dużych egzemplarzy jest dość problematyczne, dlatego często stosuje się jedynie wymianę wierzchniej warstwy podłoża w doniczce.

Jak rozmnożyć pandan?

Rozmnażanie pandana jest bardzo łatwe. Roślina tworzy boczne odrosty, które wyglądają jak miniaturowe roślinki. Wystarczy oderwać je od rośliny matecznej i ukorzenić w małej doniczce wypełnionej mieszaniną torfu z piaskiem. Dla utrzymania dużej wilgotności powietrza, na doniczkę należy założyć woreczek z folii (co jakiś czas trzeba go zdejmować, by przewietrzyć). Po około miesiącu sadzonki powinny się ukorzenić.

Najlepsze rośliny doniczkowe do sypialni. 3 gatunki oczyszczające powietrze w sypialni
Nasi Partnerzy polecają