Te paprotki mogą stać się atrakcyjnym elementem wystroju każdego domu! Jak o nie dbać?

2025-03-23 14:32

Paprocie to grupa roślin, które zachwycają dekoracyjnymi liśćmi. Poznaj najpopularniejsze paprotki uprawiane w doniczkach w domu i dowiedz się, jak je pielęgnować. Co zrobić, by twoja paprotka była bujna jak nigdy?

Spis treści

  1. Paprocie w aranżacji wnętrz
  2. Jak pielęgnować paprocie w domu? 6 ważnych zasad!
  3. Najpopularniejsze paprocie uprawiane w doniczkach w domu
  4. Nefrolepis wyniosły
  5. Asplenium (zanokcica)
  6. Łosie rogi (Platycerium)
  7. Flebodium
  8. Adiantum (niekropień)

Wśród licznych gatunków paproci są takie, które z powodzeniem można uprawiać w doniczkach w domu. Zachwycają wyjątkowo dekoracyjnym ulistnieniem i wnoszą do pomieszczeń aurę tajemniczości i magicznej egzotyki.

Paprocie w aranżacji wnętrz

Paprocie mogą stać się atrakcyjnym elementem wystroju każdego domu. Doskonale nadają się do dekoracji wnętrz urządzonych w różnych stylach. Równie dobrze prezentują się w aranżacji minimalistycznej, jak i rustykalnej.Dostępne w sprzedaży gatunki paproci różnią się rozmiarami oraz kształtami i barwami liści (przede wszystkim zielenią o różnej intensywności koloru). Można je eksponować pojedynczo albo łączyć w ciekawych kompozycjach z innymi roślinami doniczkowymi o ozdobnych liściach czy kwiatach.

Przeczytaj też: Jak wyeksponować kwiaty w domu? Nie chowaj ich za firanką!

Jak pielęgnować paprocie w domu? 6 ważnych zasad!

Aby paprocie długi czas pozostawały atrakcyjnym elementem wystroju wnętrza, musimy zapewnić im odpowiednie warunki wzrostu, pamiętając o kilku podstawowych zasadach pielęgnacji paproci w domu.

1. Paprocie lubią rozproszone światło, dlatego w domu należy znaleźć dla nich miejsce lekko zacienione (ale nie ciemne!), osłonięte od bezpośrednich promieni słonecznych.

2. Paprociom najlepiej zapewnić temperaturę 20-25 st.C latem i 18-20 st.C zimą (nie ustawiamy ich zimą w pobliżu źródeł ciepła, np. na parapetach, pod którymi zamontowane są grzejniki).

3. Paprocie nie lubią przeciągów!

4. Paprocie należy podlewać regularnie i umiarkowanie, tak by podłoże w doniczce było zawsze lekko wilgotne, ale nie mokre (paprocie nie mogą stać w wodzie!). W okresie spoczynku (jesienią i zimą) należy podlewanie nieco ograniczyć, ale nie wolno dopuszczać do mocnego przesuszenia podłoża. Do podlewania najlepiej używać wody odstałej, o temperaturze pokojowej.

5. Paprocie lubią dużą wilgotność powietrza, dlatego wdzięczne będą za regularne zraszanie (miękką wodą!), zwłaszcza w okresie grzewczym.

6. Najlepsze dla paproci  jest specjalistyczne podłoże dla tej grupy roślin o kwaśnym odczynie i dużej zawartości próchnicy.

Poznaj: Najpiękniejsze rośliny doniczkowe o różowych liściach

Najpopularniejsze paprocie uprawiane w doniczkach w domu

Niewątpliwie najpopularniejszą paprocią doniczkową jest nefrolepis, potocznie zwany właśnie paprotką, który kiedyś był obecny prawie w każdym domu, potem nieco zapomniany, a w ostatnich latach powracający do łask. Ale do dekoracji wnętrz możemy wykorzystać także inne popularne paprocie domowe. Do najpopularniejszych należą: nefrolepis, zanokcica, płaskla (łosie rogi), flebodium, niekropień. Wśród innych paproci uprawianych w doniczkach w domu wymienić takie gatunki, jak: orliczka (Pteris), paprotnik (Cyrtomium), podrzeń (Blechnum), dawalia (Davallia).

Nefrolepis wyniosły

Nefrolepis wyniosły (łac. Nephrolepis exaltata) ma liczne odmiany - najczęściej spotykane to: 'Roosveltii', 'Norwoodii', 'Whitmanii', 'Bostoniensis', 'Bostoniensis nana'. Liście nefrolepisa są pojedynczo lub podwójnie pierzaste, u niektórych odmian karbowane. Nefrolepis nie znosi zbyt suchego i gorącego powietrza, nie lubi też stać w pobliżu urządzeń gazowych oraz w przeciągu. Ze względu na swoje długie i zwisające liście nadaje się do ekspozycji w wiszących pojemnikach. W uprawie doniczkowej spotyka się również inne gatunki rodzaju Nephrolepis.

Asplenium (zanokcica)

Zanokcica (Asplenium) tworzy liczne jasnozielone, całobrzegie, lekko łukowato wygięte na zewnątrz, dość sztywne, ale elastyczne liście, które zebrane są w zwartą, gęstą rozetę o średnicy i wysokości 20–45 cm.

Łosie rogi (Platycerium)

Płaskla (Platycerium), potocznie zwana łosimi rogami (od kształtu liści). Rośnie powoli, tworzy dwa rodzaje liści: dolne są płatowate, ułożone dachówkowato, tworzą podstawę dla długich, wciętych liści asymilacyjnych, dorastających do 50–60 cm długości. Łosie rogi można uprawiać tradycyjnie w doniczce wypełnionej podłożem albo przytwierdzone do kawałka kory z kępą torfu. Dobrze prezentuje sie w wiszacych pojemnikach.

Flebodium

Flebodium (Phlebodium) o błyszczących i silnie powcinanych, niebieskozielonych  liściach, które osadzone są na długich i cienkich ogonkach. Nazwa tej paproci pochodzi od żółtego koloru zarodni znajdujących się na spodniej stronie liści. Roślina bardzo szybko się rozrasta, dlatego też należy ją przesadzać co roku na wiosnę.

Adiantum (niekropień)

Niekropień (Adiantum) o delikatnej budowie i nietypowych - jak dla paproci - liściach - drobnych, trójkątnych, lekko powcinanych, które przypominają wyglądem liście miłorzębu dwuklapowego.

Najlepsze rośliny doniczkowe do sypialni. 3 gatunki oczyszczające powietrze w sypialni