Passiflora - męczennica - egzotyczne pnącze o oryginalnych kwiatach. Jak dbać o męczennicę w domu?
Passiflora (męczennica) to egzotyczne pnącze, które zachwyca oryginalnymi, wyjątkowo dekoracyjnymi kwiatami. Znakomicie nadaje się do ciekawej aranżacji wnętrz naszych domów, balkonów i tarasów. Passiflora to jedna z roślin, o których przypominamy sobie w okresie świąt wielkanocnych. Jak o nią dbać, by dobrze rosła i obficie kwitła?
Autor: GettyImages
Męczennica - Passiflora
Spis treści
- Passiflora do dekoracji wnętrz
- Męczennica błękitna
- Gdzie w domu postawić passiflorę?
- Jak dbać o passiflorę w domu?
Passiflora, po polsku zwana męczennicą, pochodzi z tropikalnych rejonów Ameryki. Na nasz kontynent dotarła w XVIII wieku. Jej łacińska nazwa pochodzi od słów passio – cierpienie oraz flos – kwiat. Według legendy części kwiatów passiflory obrazują narzędzia męki Jezusa Chrystusa na krzyżu. Z tego powodu passiflora nazywana jest również kwiatem męki pańskiej i uznawana jest za symbol Wielkanocy.
Passiflora do dekoracji wnętrz
Passiflora to znakomita roślina do aranżacji egzotycznego zakątka w domu, np. w stylu śródziemnomorskim. Gęsto ulistnione pnącze tworzy zielony parawan, który dodatkowo zachwyca niezwykłymi kwiatami – największą ozdobą rośliny. W naszym kraju męczennicę uprawia się w domu jako roślinę doniczkową, którą latem można wystawiać na balkon bądź taras.
Męczennica błękitna
Najczęściej w uprawie spotkać można męczennicę błękitną (łac. Passiflora caerulea) w wielu interesujących odmianach, które różnią się między innymi kolorami kwiatów – mogą być niebieskie, fioletowe, białe, różowe, czerwone, często są dwubarwne. Passiflora kwitnie całe lato! W naturalnych stanowiskach pędy passiflory dorastają do kilkudziesięciu metrów długości. W domowej uprawie jej rozmiary uzależnione są od wielkości podpory (np. kratki, drabinki), po której się wspina oraz oczywiście od przestrzeni, którą dla niej przeznaczyliśmy.
Gdzie w domu postawić passiflorę?
Passiflora potrzebuje jasnego stanowiska! Tylko w widnym mieszkaniu będzie dobrze rosła i obficie kwitła. W domu najlepsze dla egzotycznej passiflory jest miejsce ze światłem rozproszonym, bowiem ostre promienie słońca powodują żółknięcie liści. Jeśli ustawimy roślinę w miejscu zacienionym, jej wzrost będzie znacznie gorszy, pędy wyciągnięte, a roślina zacznie tracić ładny pokrój i nie zakwitnie
Przeczytaj też: Rośliny doniczkowe, które oczyszczają powietrze. Musisz je mieć w domu!
Jak dbać o passiflorę w domu?
- Męczennicy trzeba zapewnić podporę, aby mogła się po niej wspinać za pomocą wąsów czepnych. Aby pnącze równomiernie rozpościerało się na całej podporze, trzeba prowadzić jego pędy kierując je w odpowiednich kierunkach.
- Do sadzenia passiflory wybierzmy sporą i ciężką donicę, która zdoła utrzymać masę gęsto ulistnionych pędów i dużych kwiatów.
- Podłoże dla męczennicy powinno być żyzne, zasobne w próchnicę, lekko kwaśne.
- Wiosną (pod koniec marca) warto przyciąć pędy rośliny, aby pobudzić ją do wypuszczenia młodych pędów i rozkrzewienia się. Cięcie sprzyja również obfitszemu kwitnieniu. Skracamy wszystkie pędy o około 1/3 długości.
- Na zewnątrz (balkon, taras, patio w ogrodzie) możemy przenieść passiflorę dopiero, gdy minie niebezpieczeństwo wiosennych przymrozków, czyli po 15. maja. Dla bezpieczeństwa poczekajmy jednak do końca maja. Ustawmy roślinę w miejscu słonecznym i osłoniętym od wiatru.
- Latem podlewamy obficie, nawet dwa razy dziennie w upalne dni. Podłoże w donicy powinno być stale wilgotne, ale nie mokre. Nawozimy raz na 10–14 dni nawozem dla roślin doniczkowych kwitnących.
- We wrześniu wnosimy passiflorę do chłodnego (temperatura 10–15 st. C) i widnego pomieszczenia. Doskonałym miejscem jest ogród zimowy z kontrolowaną temperaturą.
- W okresie zimowego spoczynku (od września do marca) ograniczamy podlewanie (nawadniamy tak, by nie dopuścić do przesuszenia podłoża) i zaprzestajemy nawożenia.
- Pod koniec marca passiflorę przesadzamy do nowej doniczki (nieco tylko większej od tej, w której rosła dotychczas) wypełnionej świeżym podłożem. Przed przesadzeniem skracamy pędy rośliny.
UWAGA! Passiflora to roślina trująca! Zawiera glikozydy cyjanogenne, które mogą powodować śmiertelne zatrucia!
Przeczytaj też: Stroiki wielkanocne z żywych kwiatów. Postaw na szafirki, hiacynty i żonkile!
Autor: Getty Images/kipgodi
Aranżację blisko natury stworzysz, wykorzystując pojemniki wiklinowe albo z drewna czy gliny (np. duże płaskie doniczki). Może to też być wydrążony kawałek polana czy doniczka obłożona korą albo obwiązana sznurkiem konopnym.