Pelargonie - kiedy, jak sadzić, uprawa, gatunki pelargonii. Co zrobić, aby pelargonie obficie kwitły?

2024-05-05 8:51

Pelargonie to idealna roślina na balkon. Popularność zawdzięczają niezwykłej urodzie kwiatostanów i długiemu okresowi kwitnienia - od maja do października. Niewielkie wymagania pielęgnacyjne sprawiają, że pokochają je nawet początkujący ogrodnicy! Jakie są gatunki pelargonii? Kiedy sadzić pelargonie? Odpowiadamy.

Spis treści

  1. Pelargonie - uprawa
  2. Najlepsza ziemia do pelargonii
  3. Jak sadzić pelargonie?
  4. Wszystkie gatunki pelargonii:
  5. Pelargonie rabatowe, pelargonia pasiasta
  6. Pelargonia bluszczolistna, pelargonia zwisająca
  7. Pelargonia angielska, czyli pelargonia wielkokwiatowa
  8. Pelargonia pachnąca - uprawa
  9. Choroby i szkodniki pelargonii
  10. Jakie rośliny mogą rosnąć z pelargoniami?

Pelargonie pochodzą z Afryki Południowej. Są łatwe w uprawie, kwitną bardzo obficie i długo (od maja do pierwszych przymrozków, niekiedy nawet w listopadzie). Pelargonie uwielbiają słońce i jasne, ciepłe stanowiska, choć bluszczolistne wolą lekki półcień.

Pelargonie - uprawa

Pelargonie można wysadzać do skrzynek balkonowych już na początku maja. Najlepiej jednak zrobić to, gdy minie groźba nocnych przymrozków, czyli po 15 maja. Pelargonie stojące w pełnym słońcu wymagają regularnego i częstego podlewania. W czasie upalnych dni powinniśmy je podlewać nawet dwa razy dziennie, rano i wieczorem.

Nie należy podlewać roślin w ciągu dnia, może to doprowadzić do poparzenia liści. Wody musi być tyle, by przelała się przez drenaż. Aby nie doprowadzić do zalania i zgnicia korzeni, rośliny podlewamy wtedy, kiedy podłoże lekko przeschnie.

Nasz rada: używaj specjalnie zaprojektowanych donic z systemem samonawadniającym.

Najlepsza ziemia do pelargonii

Najlepsze jest specjalne podłoże do pelargonii. Sprawdzi się również ziemia do roślin doniczkowych i balkonowych lub dobrej jakości ziemia uniwersalna.

Jak sadzić pelargonie?

Optymalna odległość między poszczególnymi roślinami to 20 centymetrów.

  • Doniczka 20 cm i mniej: 1 pelargonia
  • Doniczka 20 cm i więcej: 2 pelargonie lub więcej
  • Skrzynka 40 cm: 2 pelargonie
  • Skrzynka 60 cm: 3 pelargonie
  • Skrzynka 80-100 cm: 4 pelargonie

Ciekawostka: pelargonie często są nazywane geraniami, ponieważ są bardzo podobne do bodziszków (łac. Geranium), z którymi są też blisko spokrewnione.

Wszystkie gatunki pelargonii:

Pelargonie rabatowe, pelargonia pasiasta

Pelargonie rabatowe idealnie nadają się na balkon. Mają piękne, zebrane w kule kwiatostany, wzniesione na mocnych pędach. Rozgałęziają się krzaczasto, a ich iście mają lekki, brązowy rysunek. Bardzo ciekawe wybarwienie liści ma odmiana Mistress Pollock, gdzie brązowy rysunek liści stopniowo przechodzi w jasnokremowy. Barwy kwiatów pelargonii rabatowej występują od białej przez łososiowe do ognistych czerwieni. Rosną na wysokość do 50 cm.

Na górnej stronie blaszki liściowej mają charakterystyczny ciemny wzór, stąd ich kolejna nazwa – pelargonie pasiaste. Swoją nazwę zawdzięczają pierścieniowym rysunkom a liściach. Aby rysunek był wyraźny, stanowisko musi być jasne, słoneczne.

Pelargonia bluszczolistna, pelargonia zwisająca

Pelargonie bluszczolistne znane także jako pelargonie bluszczowe lub pelargonie zwisające, idealnie nadają się donic wiszących i na balkonowe balustrady. Pelargonie bluszczolistne mają płożące się, zwisające pędy o mięsistych liściach przypominających bluszcz, które sięgają nawet 1,5 m w przypadku odmiany Ville de Paris.

Pelargonia bluszczolistna ma najdelikatniejsze kwiaty, silniejsze deszcze mogą strącać cięższe kwiatostany. Pelargonie bluszczolistne lubią stanowiska w lekkim półcieniu. Pelargonie bluszczolistne rozmnażamy w sierpniu z sadzonek lub z nasion wysianych w grudniu.

Pelargonia angielska, czyli pelargonia wielkokwiatowa

Pelargonia angielska to odmiana pokojowa, ale poradzi sobie także na balkonie. Zwykle mają jeden, zdrewniały u nasady pęd łodygi. Ten gatunek pelargonii ma charakterystyczne, duże liście o ząbkowanych brzegach i duże kwiaty. Pelargonie angielskie preferują stanowisko jasne ze stałą obecnością słońca, niezmiennie przez cały rok. Jest rośliną wieloletnią, jest też wrażliwsza na zimno niż inne gatunki pelargonii.

Pelargonia angielska
Autor: materiał prasowy Pelargonium for Europe Pelargonia angielska.

Pelargonia pachnąca - uprawa

Zwyczajowa nazwa pelargonii pachnącej, pelargonii o ozdobnych liściach to anginka. Pelargonia pachnąca swoją nazwę zawdzięczają nie kwiatostanom, a pachnącym liściom. To one rozsiewają zapach cytryny, róży, bzu czy jabłka. Pelargonie pachnące lubią słoneczne stanowiska do półcienistych latem. Należy je podlewać regularnie w okresie wegetacji i nawozić połową dawki płynnego nawozu podawanego innym pelargoniom. Usuwaj pędy regularnie, aby uzyskać krzaczasty pokrój. Roślinę przesadzamy na wiosnę. Przykłady unikalnej pelargonii pachnącej to np. Pelargonium Capitatum (aromat różany), Pelargonium Crispum (aromat cytrynowy), Pelargonium Tomentosum (aromat miętowy), Pelargonium Papilionaceum (aromat jodłowy).

Ciekawostka: pelargonie o ozdobnych liściach swój niepowtarzalny charakter zawdzięczają defektowi chlorofilu.

Choroby i szkodniki pelargonii

Szkodniki, jakie najczęściej atakują pelargonie na balkonie to mszyce i przędziorki. Dobrym i naturalnym sposobem na pozbycie się intruzów jest przygotowanie wywaru z czosnku. Na około 0,5 litra gorącej wody wrzucamy trzy ząbki czosnku pocięte w plastry, tak aby uwolniły soki, i dodajemy łyżkę mydła w płynie. Takim roztworem podlewamy i opryskujemy roślinę. Można też włożyć do ziemi rozgniecione ząbki czosnku. Po tygodniu po szkodnikach nie powinno zostać śladu.

Jakie rośliny mogą rosnąć z pelargoniami?

  • Pelargonie dobrze pasują do wszystkich roślin, które mają podobne do nich wymagania, czyli takich, które lubią ciepło i słońce.
  • Rośliny kwitnące: floks (Chaenostoma cordatum), euforbia 'Diamond Frost’, diascja (Diacscia), werbena, petunia i inne.
  • Rośliny strukturalne: trawy, kadzidłowiec (Boswellia), warzywa korzeniowe, takie jak batat, koleus i inne.
  • Zioła śródziemnomorskie: lawenda, szałwia, tymianek i inne.
  • W słonecznych miejscach, gdzie upał jest mniej uciążliwy, możliwymi partnerami są niecierpek, lobelia, kalibrachoa i heliotrop.
  • Ponadto z pelargoniami można sadzić rośliny doniczkowe, takie jak lantanę pospolitą, ołownik czy mandewillę.
Nasi Partnerzy polecają