Pelargonie na 1001 sposobów – aranżacje, kwietniki DIY, patenty, dzięki którym będą kwitły jak szalone!

2024-06-05 14:25

Jeśli marzysz o efektownym balkonie, tarasie czy ogrodzie – pamiętaj o pelargoniach. Są wytrzymałe, a więc idealne nawet dla tych, którzy nie mają ręki do kwiatów, i początkujących. Mamy dziesiątki odmian, a jedna piękniejsza od drugiej. Możesz je sadzić konwencjonalnie, tworzyć efektowne kompozycje albo... pomysłowe, atrakcyjne dekoracje – w galerii zdjęć poniżej 32 inspirujące propozycje!

Spis treści

  1. Pelargonie – kwiaty idealne
  2. Pelargonie w jednym kolorze
  3. Kolorowe pelargonie – łącz je ładnie
  4. Projekty DIY z pelargoniami w roli głównej
  5. Jak  dbać o pelargonie, by pięknie kwitły
  6. Warto wiedzieć!
Pelargonie na 1001 sposobów – relaks wśród morza kwiatów
Autor: Pelargonium for Europe Nawet najmniejszy balkon, nie mówiąc już o tarasie czy altance, może zamienić na letni salonik. Wygodna sofka albo choć fotel czy leżak z poduszkami, ministolik, kilka lamionów i... prawie gotowe. Prawie, bo potrzebne są jeszcze rośliny! Niech cieszą oko zielenią i barwnymi kwiatami... Możesz, tak jak w propozycji od marki Pelargoniu for Europe, wybrać te w delikatnych pastelowych odcieniach. telowe

Pelargonie – kwiaty idealne

Pelargonie nie mają wad! Są urodziwe, łatwe w uprawie, bardzo odporne i ponadczasowe. Sprawdzą się zarówno w aranżacjach retro i rustykalnych, jak i w kompozycjach bardzo nowoczesnych, bo są po prostu uniwersalne. Można też wykorzystać na wiele sposobów.

Pelargonie w jednym kolorze

Chcesz stworzyć elegancką kompozycję? Wybierz pelargonie w jednym kolorze, a nawet odcieniu. Ten patent zawsze się sprawdza. Kolor kwiatów warto dobrać do fasady domu, jeśli mają być na parapecie, balkonie czy tarasie, albo wystroju werandy itp. Białe i pastelowe pelargonie robią doskonałą robotę zwłaszcza wtedy, gdy ściany albo aranżacja są ciemne, zacienione itp., bo dodają światła i energii.

Pelargonie na 1001 sposobów – wykorzystaj atuty tych niezwykłych roślin
Autor: Pelargonium for Europe Kwietnik w rustykalnym ogrodowym wózku to świetne rozwiązanie: efektowne i można... łatwo przestawiać kwiaty. WIeczorem mogą zrobić cienisty taras i cieszyć oko domowników oraz gości, a wciągu dnia – łapać słońce po odstawieniu na południowe lub zachodnie stanowisko.

Kolorowe pelargonie – łącz je ładnie

Można śmiało łączyć różne kwiaty w różnych barwach, ale pamiętaj o kilku zasadach. Im więcej odcieni, tym aranżacja staje się bardziej wizualnie dynamiczna oraz wymaga większej wprawy i uwagi w tworzeniu. Trzeba też wtedy w sposób przemyślany wprowadzać tekstylia i inne dodatki na taras itp. (neutralne pozwolą wybrzmieć w pełni kwiatom, wzorzyste mogą wprowadzić chaos). Lepiej unikać połączenia odcieni jasnego różu i czerwieni, ale już czerwień i fiolet mogą wyglądać ciekawie. Białe pelargonie są uniwersalne – pasują do każdej kompozycji i ładnie podkreślają kwiaty kolorowe. Dobrym patentem jest też łączenie kwiatów w odcieniach jednej barwy i dodać do nich np. białe – jak pokazuje zdjęcie poniżej, to zawsze strzał w dziesiątkę.

Pelargonie na 1001 sposobów – elegancka kompozycja
Autor: Pelargonium for Europe Pelargonie w jednym odcieniu sprawiają, że aranżacja prezentuje się szykownie i spójnie. Te w odcieniach różu (Pelargonium for Europe) są delikatne i właściwie pasują do każdego wystroju. Wraz z fioletowymi nadają się szczególnie do wszelkich romantycznych kompozycji, czerwone zaś – dodadzą energii każdej aranżacji. Z kolei białe są dość chłodne w odbiorze, ale za to dopełnią z powodzeniem w każdą kompozycję.

Projekty DIY z pelargoniami w roli głównej

Zobacz nasze tutoriale poniżej:

  • Kwietnik z filiżanki DIY
  • Kapeluszowy kwietnik DIY
  • Lakierowana osłonka DIY

Jak  dbać o pelargonie, by pięknie kwitły

Pelargonie to wytrzymałe rośliny. Dają sobie radę w słońcu i półcieniu. Nie darują ci tylko jednego – nadmiernego podlewania. Podlewaj je więc, gdy ziemia w doniczce przeschnie. Aby uchronić rośliny przez przelaniem, pamiętaj o dziurkach odpływowych w dnach donic. Jeśli zaś chcesz je hodować w dużym pojemniku, np koszu itp., to wyłóż go folią ogrodniczą. Na dno daj warstwę drenażu (np. żwir, keramzyt), nasyp podłoże i posadź rośliny. Drugi sposób to „podniesienie” dna pojemnika. Włóż do niego np. kawałki odpornej na odkształcenia pianki, a na nich ustaw doniczki z roślinami. 

Regularnie nawoź pelargonie. Wiosną, kiedy chcesz, by rośliny szybko się rozrosły, warto je nawozić preparatem z przewagą azotu (np. trzy razy co 7—10 dni lub według instrukcji). Gdy już przybędzie gałązek i listków, zacznij stosować nawóz potasowo-fosforowy, aby wspomóc ich kwitnienie.

Regularnie usuwaj przekwitłe kwiaty – to pobudza roślinę do wytwarzania kolejnych.

Warto wiedzieć!

Nasi Partnerzy polecają