Pelargonie to najgorsze kwiaty balkonowe. Lepiej z nich zrezygnuj!

2024-04-19 14:15

"Nie sadźcie pelargonii" - eksperci biją na alarm i przestrzegają przed uprawą tych kwiatów balkonowych. Komu szkodzą pelargonie? Dlaczego nie warto sadzić pelargonii na balkonie? Te kwiaty są łatwe w pielęgnacji i przez długi czas zdobią dom, ale stanowią śmiertelną pułapkę dla pszczół i lepiej z nich zrezygnować.

Pelargonia i pszczoła
Autor: Getty Images/Ava-Leigh

Bratki, pelargonia i petunia to taka nasza Polska tradycja. W zależności od pory roku wybieramy jeden z tych gatunków i to nimi dekorujemy nasze parapety i balkony. Wygląd to nie ich jedyna zaleta. Potrafią bardzo długo kwitnąć, czasami nawet do października, jeśli tylko sprzyjają im temperatury. 

Dla dobra pszczół zrezygnuj z pelargonii

“Moja babka sadziła pelargonie, moja matka sadziła pelargonie, czemu ja mam ich teraz nie sadzić?!” - wielu zapewne się oburzy. No cóż, one nie wiedziały tego, co my wiemy teraz!

Kwiat pelargonii może być niebezpieczny dla pszczół, bo jest w nim bardzo mało pyłku, a w niektórych jej odmianach nie ma go w ogóle! Te jednak uparcie go szukają, marnotrawiąc cenną energię na poszukiwanie czegoś, czego tam po prostu nie ma. 

Pelargonia
Autor: Getty Images/Taras_Bulba

Pyłek jest dla nich pokarmem, więc, jeśli się nie posilą, mogą opaść z sił. Dla niektórych wysiłek jest tak duży, że mogą ze zmęczenia nie dolecieć do ula i zginąć gdzieś po drodze. 

Co posadzić na balkonie?

Jeśli dobro pszczół leży ci na sercu, wybierz inne gatunki roślin. Idealnie sprawdzi się nowa odmiana petunii, supertunia, ale także stokrotki i lawenda, które wytwarzają tak bardzo potrzebny pszczołom pyłek. Dlaczego pszczoły są ważne?

Od ponad 60 lat populacja pszczół systematycznie się zmniejsza. Komisja Europejska przestrzega, że grozi im nawet wyginięcie. Nie można do tego dopuścić, ponieważ te owady pożywiając się, zapylają kwiaty, w skutek czego odpowiadają za produkcję aż 30 proc. żywności! Co za tym idzie, zachowanie populacji pszczół jest kluczowe, aby utrzymać równowagę w ekosystemie.

Przeczytaj również:

Źródło: domekiogrod.pl, wp.pl