Marzy ci się drewniana pergola w ogrodzie? Zrób ją sam, to proste!

2022-07-11 12:41

Pergola ogrodowa latem chroni przed słońcem, a jesienią - przed wiatrem i deszczem. Własnoręczne wykonanie pergoli z drewna jest proste, nie zajmuje dużo czasu i jest zdecydowanie tańsze niż zakup gotowej konstrukcji w sklepie. Poniżej prezentujemy szczegółową instrukcję, jak krok po kroku zrobić pergolę w ogrodzie!

Pergola
Autor: serwis prasowy marki Tikkurila

Spis treści

  1. Co to jest pergola?
  2. Pergola ogrodowa - co będzie potrzebne?
  3. Pergola ogrodowa drewniana - jakie drewno jest najlepsze?
  4. Jak samodzielnie zrobić pergolę? Instrukcja krok po kroku

Co to jest pergola?

Pergola ogrodowa to prosta konstrukcja składająca się z kilku pionowych belek oraz zadaszenia. Czasami boki pergoli są również zabudowane, zapewniając dodatkową ochronę przed słońcem, wiatrem oraz deszczem. Popularnym rozwiązaniem są też boczne kratki z prześwitami (tzw. kratki), po których wspinają się roślinki (np. bluszcze czy winorośl). 

Pergola ogrodowa drewniana może stanąć dosłownie wszędzie - w samym centrum ogrodu, w rogu działki, a także tuż przy tarasie - jako jego zadaszenie i przedłużenie. 

ZOBACZ TEŻ: Altana ogrodowa – jak ją wybrać?

Pergola ogrodowa - co będzie potrzebne?

Pergola ogrodowa nie jest trudna do wykonania - warto jednak bardzo dobrze przemyśleć wygląd i umiejscowienie tego typu konstrukcji w ogrodzie lub w okolicy tarasu. Kiedy na kartce papieru rozrysujemy naszą przyszłą pergolę, udajmy się do ogrodu lub miejsca, gdzie chcemy ją postawić - i dokładnie wymierzmy przestrzeń. 

Kolejnym krokiem jest skompletowanie wszystkich potrzebnych materiałów oraz narzędzi, które pomogą nam zbudować pergolę w ogrodzie lub przy tarasie. Co w takim razie będzie nam potrzebne? 

  • drewniane słupy i listwy
  • solidne metalowe kotwy (wbija się je w ziemię i osadza na nich drewniane słupy)
  • metalowe wkręty
  • ścisk stolarski (ułatwi mocowanie poszczególnych elementów)
  • wkrętarka
  • szlifierki (kątowa oraz oscylacyjna lub taśmowa)
  • frez
  • poziomica
  • pędzle do malowania
  • środki do impregnowania drewna
  • farba do drewna w wybranym kolorze

Pergola ogrodowa drewniana - jakie drewno jest najlepsze?

Pergola ogrodowa drewniana może zostać wykonana z niemal każdego gatunku drewna - od najtańszej i najbardziej miękkiej sosny, przez rodzimy buk i dąb, aż po drogie, ale odporne na trudne warunki atmosferyczne gatunki egzotyczne (np. robinia). To od nas zależy, na jaki materiał się zdecydujemy - niezależnie od tego, musimy pamiętać o impregnacji i przygotowaniu kawałków drewna jeszcze zanim przystąpimy do budowania pergoli.

Dobrym pomysłem jest zamówienie gotowych i precyzyjnie dociętych belek i listewek w markecie budowlanym - to daje nam pewność, że wszystkie elementy do siebie pasują. Co więcej - wielu producentów oferuje ciśnieniową impregnację, która jest dużo skuteczniejsza niż mechaniczna, ponieważ impregnat wnika głęboko w drewno. W efekcie drewno wykazuje lepszą odporność na trudne warunki pogodowe (promieniowanie UV, deszcz, śnieg), grzyby i owady. 

ZOBACZ TEŻ: Aranżacja małego ogrodu: rośliny, meble i dodatki. Jak urządzić mały ogród?

Jak samodzielnie zrobić pergolę? Instrukcja krok po kroku

1. Pierwszym etapem budowania pergoli ogrodowej drewnianej jest wycięcie otworów wiertłem lub frezem.

2. Następnie dokładnie szlifujemy belki i listwy przy pomocy szlifierki taśmowej lub oscylacyjnej. Miękką zmiotką lub odkurzaczem usuwamy pył i kurz. 

3. Kolejny krok to odtłuszczanie drewna - możemy to zrobić wykorzystując benzynę ekstrakcyjną. 

4. Po odtłuszczeniu drewna warto nałożyć warstwę środka ochronnego - impregnatu (nie zaszkodzi nawet jeśli impregnat został uprzednio wtłoczony w drewno ciśnieniowo).

5. Po impregnacie czas na nałożenie warstwy farby w wybranym kolorze. Tutaj mamy pełną dowolność - możemy albo podkreślić naturalny kolor drewna, albo pomalować pergolę na ciemniejszy odcień lub np. na biało. Wszystko zależy od stylu i efektu, jaki chcemy uzyskać.

6. Metalowe kotwy mocujące umieszczamy w ziemi i wyrównujemy, wspomagając się poziomicą.

7. W kotwach osadzamy belki (filary) i rozmieszczamy je w równej odległości (np. co 1.5 m).

8. Do pionowych filarów przykręcamy belki boczne, które tworzą ściany i daszek. Konstrukcja powinna być stabilna.

9. Teraz możemy przykręcić listwy boczne według naszego upodobania - jeśli np. planujemy opleść pergolę roślinami, warto zostawić większe odstępy lub zainwestować w kratki (albo samemu zbić je z kilku listewek). By maksymalnie ułatwić sobie pracę, warto skorzystać ze ścisków stolarskich, które przytrzymają drewniane elementy w wybranym przez nas położeniu. 

10. Jeśli drewniane elementy nie były wymierzone precyzyjnie, teraz jest czas, by je dociąć i doszlifować tak, by uzyskać estetyczny efekt.

11. Ostatnim etapem jest dekoracja pergoli ogrodowej. Pergolę możemy ozdobić na wiele sposobów, np. mocując zwiewne tkaniny u szczytu belek, wieszając sznur lampek lub stawiając w różnych miejscach lampiony. Nie zapominajmy też o wygodnych pufach, siedziskach, poduszkach i meblach wypoczynkowych! 

ZOBACZ TEŻ: Zadaszenie tarasu. Kiedy się przydaje, jakie ma zalety, wady? Przegląd materiałów i rozwiązań

Zobacz, jak pięknie można urządzić taras:

Akcesoria kuchenne, dzięki którym zlewozmywak może przejąć część funkcji blatu
Nasi Partnerzy polecają