Pielęgnacja tarasu drewnianego. Jak myć i konserwować deskę naturalną? 5 kroków
Pielęgnacja tarasu drewnianego nie jest skomplikowana, choć oprócz olejowania obejmuje odpowiednie czyszczenie na sucho i mycie. O drewniane deski tarasowe można zadbać samodzielnie albo powierzyć to zadanie profesjonalistom. Ale nawet w takiej sytuacji warto wiedzieć, jak prawidłowo konserwować naturalną, drewnianą deskę tarasową.
Autor: materiały prasowe
Spis treści
- Pielęgnacja tarasu drewnianego: czyszczenie
- Pielęgnacja tarasu drewnianego: mycie
- Pielęgnacja tarasu drewnianego: usuwanie patyny
- Pielęgnacja tarasu drewnianego: olejowanie
- Pielęgnacja tarasu drewnianego: koloryzacja
Chyba każdy posiadacz tarasu drewnianego wie, że dla zachowania desek w dobrej formie przez długie lata kluczowe jest olejowanie. To prawda, ale trzeba też pamiętać, że olej można nakładać jedynie na deski bardzo starannie oczyszczone. Z jednej strony chodzi o to, by nie utrwalać obecnych tam zanieczyszczeń. Z drugiej, by umożliwić olejowi głębokie i równomierne wnikanie w drewno. Kolejna sprawa to ta, że powłoka oleju nałożona na zanieczyszczenia szybko zaczęłaby się łuszczyć, co narażałoby taras na niszczący wpływ czynników atmosferycznych.
Dodatkowo to właśnie na etapie mycia można usunąć z drewna szarą patynę. To naturalne odbarwienie powierzchni tarasu z desek jest absolutnie niegroźne dla konstrukcji. Wbrew opiniom niektórych, obecność patyny nie przyspiesza degradacji drewna. Co więcej, srebrzystoszary odcień, spójny z obecnymi trendami we wzornictwie, ma też wielu zwolenników. Patyny nie trzeba zatem usuwać. Ale bez względu na to, czy ma zostać, czy nie, podpowiadamy, jak krok po kroku zadbać o taras drewniany.
Pielęgnacja tarasu drewnianego: czyszczenie
Pielęgnację tarasu drewnianego – i przygotowanie do olejowania desek tarasowych – zaczynamy od zamiatania. W wielu przypadkach wystarczy do tego sztywniejsza miotła. Niekiedy w celu usunięcia przywierających liści, piasku i zasuszonego błota trzeba sięgnąć po suchą szczotkę ryżową na długim kiju.
Niestety nawet najstaranniejsze czyszczenie deski tarasowej na sucho nie usunie trwalszych zabrudzeń, choćby przyklejonego kurzu i pyłu. Aby usunąć tego typu zabrudzenia, trzeba wykorzystać wodę. To ważne, gdyż pozostawienie jakichkolwiek zabrudzeń byłoby zupełnie pozorną oszczędnością sił i czasu. Powłoka oleju przedwcześnie zaczęłaby się łuszczyć. Jednak ten etap prac trzeba przeprowadzić bardzo umiejętnie.
Pielęgnacja tarasu drewnianego: mycie
Do usunięcia pyłu z deski tarasowej często wystarczy umycie go czystą wodą – albo lepiej słabym roztworem wybranego środka myjącego, który dodatkowo odtłuści deski. W przypadku trwalszych zabrudzeń znów trzeba sięgnąć po twardą szczotkę albo po myjkę ciśnieniową, która znacznie ułatwia i przyspiesza prace.
Polecany artykuł:
Tu ważna uwaga! W przypadku desek z drewna iglastego, np. świerka czy sosny, ciśnienie wody trzeba wyraźnie zredukować, tak by nie uszkodzić powierzchni. Drewno liściaste, zwłaszcza egzotyczne, ma większą odporność. Niemniej dobrą praktyką jest sprawdzenie wpływu każdego sposobu działania, narzędzia czy preparatu w niewidocznym miejscu tarasu.
Wyszorowany taras należy pozostawić do wyschnięcia. W zależności od pogody potrwa to od 2 do 5 dni. Później można przystąpić do olejowania. Jeśli natomiast mycie nie wystarczyło, albo jeżeli ma się w planach usuwanie patyny, należy niezwłocznie przejść do tego etapu. Należy tylko upewnić się, czy taras nie wymaga dokręcania śrub albo przeszlifowania (w celu usunięcia drzazg, nierówności oraz uporczywego brudu). Jeśli tak, po zakończeniu prac deski trzeba odpylić, np. starannie zamiatając.
Pielęgnacja tarasu drewnianego: usuwanie patyny
Kto chce się cieszyć oryginalnym odcieniem wybranego gatunku drewna krajowego lub egzotycznego, powinien dwa razy w roku zaolejować swój taras. Zabieg ten chroni bowiem na równi przed osadzaniem się i wnikaniem zanieczyszczeń, przed szybkim wycieraniem się powierzchni oraz właśnie przed powstawaniem patyny. Jeśli jednak patyna powstała, można ją usunąć.
Na starannie zamiecioną, a potem wyszorowaną na mokro powierzchnię desek nakładamy specjalny preparat czyszczący o działaniu żrącym. W jaki sposób? O szczegółach poinformuje instrukcja producenta danego środka. A gdy odświeżone w ten sposób deski wyschną (na co, przypomnijmy, w zależności od pogody potrzeba od 2 do 5 dni) – taras drewniany można zaolejować.
Pielęgnacja tarasu drewnianego: olejowanie
Olejowanie najlepiej wykonywać przy wilgotności drewna sięgającej maksymalnie 17%. Należy to sprawdzić wilgotnościomierzem. Ważna jest też pogoda. Temperatura powietrza powinna wynosić od 10 do 20°C, a prognoza pogody nie może wskazywać ani na silne nasłonecznienie, ani na deszcz. Przed tymi dwoma zjawiskami trzeba koniecznie chronić powierzchnię tarasu przed, w trakcie i przez dzień, dwa po olejowaniu. Olej nakładany w intensywnym słońcu wyschnąłby zbyt szybko i nie zdążył wniknąć w drewno. Podobnie nie należy zabierać się do pracy wieczorem, gdyż na świeżej powłoce mogłaby się osadzić rosa.
Polecany artykuł:
Olejowanie tarasu drewnianego przebiega najsprawniej, gdy wykorzysta się do tego wałek z wysięgnikiem. Dotrzeć w szczeliny pomoże pędzel. Kto decyduje się na koloryzację drewna (więcej na ten temat poniżej), najlepiej zrobi, gdy wybierze aplikator z podkładką. Bez względu na wykorzystywane narzędzie, olej należy wcierać zawsze w tym samym kierunku, w którym ułożone są słoje. Nadmiar preparatu trzeba szybko ścierać szmatką, zanim wniknie w drewno i zostawi na powierzchni nieestetyczne plamy. Uwaga, zabrudzone olejem ścierki trzeba zaraz po użyciu włożyć do blaszanego wiadra z wodą – choć może się to wydawać nieprawdopodobne, istnieje ryzyko ich samozapłonu!
Pielęgnacja tarasu drewnianego: koloryzacja
Warto zwrócić uwagę, że oleje do tarasów drewnianych dostępne są w bogatej palecie odcieni. Do zabezpieczania świerku oraz modrzewia syberyjskiego na ogół wykorzystuje się oleje bezbarwne – choć nie tylko. Sprawdzą się tu także preparaty koloryzujące, które w zależności od wariantu pozwalają podkreślić naturalny kolor desek, ale również skorygować go lub nawet wyraźnie zmienić.
Koloryzujące oleje do desek tarasowych są interesujące także o tyle, że zawarte w nich barwniki zatrzymują na sobie promienie UV, a tym samym znacznie spowalniają proces utleniania się drewna – i szarzenia powierzchni. Dodatkowo im intensywniejszy pigment, tym dłużej powłoka ochronna utrzymuje się na drewnie, więc zabiegi pielęgnacyjne są rzadsze. Z drugiej strony warto pamiętać, że ciemne kolory oznaczają silniejsze nagrzewanie się powierzchni tarasu wystawionego na bezpośrednie działanie słońca.