Piwonia w donicy - jak pielęgnować, odmiany. Uprawa piwonii w donicy

2024-06-05 19:33

Jeśli marzy ci się wielki, pachnący bukiet, który przez co najmniej kilka tygodni będzie zdobił twój balkon, posadź w doniczce piwonię. Radzimy, jak pielęgnować piwonie w doniczce?

Spis treści

  1. Jakie są odmiany piwonii? Piwonie - odmiany do ogrodu i na balkon
  2. Czy piwonie można sadzić na balkonie? Uprawa piwonii w donicy
  3. Jakie piwonie sadzić na balkonie?
  4. Piwonie w wazonie. Kiedy je ścinać?
  5. Jak uprawiać piwonie? Stanowisko
  6. Jakie podłoże dla piwonii?
  7. Kiedy sadzić piwonie?
  8. Jak sadzić piwonie?
  9. Jak dbać o piwonie?
  10. Piwonie. Zdjęcia

Jakie są odmiany piwonii? Piwonie - odmiany do ogrodu i na balkon

Piwonie, zwane także od łacińskiej nazwy peoniami (łac. Paeonia), to bardzo popularne i chętnie sadzone w ogrodach rośliny. Gdy kwitną, zachwycają pięknymi, pachnącymi kwiatami w różnych odcieniach różu, czerwieni i bieli. Dostępne są także (choć znacznie rzadziej) piwonie o kwiatach żółtych. Kwiaty piwonii mogą być pojedyncze, pełne lub półpełne.

W ogrodach najczęściej uprawiana jest piwonia chińska (łac. Paeonia lactiflora), chociaż spotyka się także piwonię lekarską (Paeonia officinalis) i piwonię drzewiastą (Paeonia suffruticosa). Piwonia chińska kwitnie w czerwcu (gdy pogoda jest sprzyjająca, kwitnienie może rozpocząć się już pod koniec maja) — odmiany wczesne zaczynają kwitnienie na początku czerwca, odmiany późne — pod koniec tego miesiąca. W tym okresie na bazarach, targach czy ulicznych kramach dostępne są w dużych ilościach cięte piwonie — to jedne z najpiękniejszych kwiatów na bukiety.

Czy piwonie można sadzić na balkonie? Uprawa piwonii w donicy

Jeśli nie mamy ogrodu, ale chcemy cieszyć się pięknymi kwiatostanami piwonii, możemy zdecydować się na uprawę piwonii na balkonie lub tarasie. Pamiętajmy jednak, że nie każda piwonia w doniczce będzie rosła tak obficie jak odmiana ogrodowa. Kluczem jest tutaj dobór odpowiedniego gatunku.

Jakie piwonie sadzić na balkonie?

Najlepsze piwonie na balkonie to odmiany: chińska oraz lekarska. Podobnie jak gatunki ogrodowe, piwonie w doniczce również są wrażliwe na przesadzanie. Ponadto, potrzebują dość dużego pojemnika, bowiem ich system korzeniowy znacznie się rozrasta. Dlatego donice czy skrzynie, do których planujemy posadzić piwonie, powinny być duże (około 50-60 cm średnicy).

Nie zapominajmy o podlewaniu i nawożeniu roślin w sezonie oraz odpowiednim zabezpieczeniu pojemników z roślinami przed zimą.

Piwonie w wazonie. Kiedy je ścinać?

Kwiaty piwonii doskonale nadają się do ścinania do wazonu. Kwiaty można ścinać nawet w fazie wybarwionego pąka — rozwiną się  również w naczyniu z wodą, ale najlepiej ścinać je, gdy pąk jest otwarty mniej więcej w 1/3 (wtedy najdłużej będą ozdobą).

Ścięte piwonie należy jak najszybciej wstawić do wody, przedtem ścinając ostrym nożem końcówki pędów. Wodę w wazonie trzeba zmieniać codziennie, zawsze przycinając nieco łodygę.

Piwonie
Autor: Getty Images/Anikaart

Jak uprawiać piwonie? Stanowisko

Piwonia jest byliną, która w jednym miejscu może rosnąć wiele lat. Planując posadzenie piwonii w przydomowym ogrodzie, starannie wybierzmy dla niej miejsce, zgodne z wymaganiami rośliny. Jest to tym ważniejsze, że piwonia nie lubi przesadzania. Najlepsze stanowisko dla piwonii to miejsce ciepłe oraz słoneczne — w takich warunkach roślina będzie dobrze rosła i obficie kwitła.

Jakie podłoże dla piwonii?

Podłoże dla piwonii powinno być żyzne, przepuszczalne i głęboko uprawione, najlepiej o odczynie średniokwaśnym (pH5-6). Dla tej byliny nie nadają się gleby podmokłe i ciężkie. Nie planujmy w pobliżu piwonii sadzić roślin, które konkurowałyby z nimi o składniki pokarmowe.

Kiedy sadzić piwonie?

Najlepszym terminem sadzenie piwonii do gruntu jest przełom sierpnia i września. Przed sadzeniem piwonii należy wykopać odpowiednio duży dołek i na jego dnie ułożyć warstwę nawozu naturalnego — kompostu albo obornika (nawóz należy lekko wymieszać z podłożem). Ważna jest głębokość sadzenia piwonii.

Jak sadzić piwonie?

Karpy sadzimy dość płytko, w ten sposób, aby oczka, z których wyrosną pędy, znajdowały się nie więcej niż 3-5 cm pod ziemią. Jeśli posadzimy je zbyt głęboko, roślina może nie zakwitnąć. Po raz pierwszy piwonie zakwitają zazwyczaj w trzecim roku po posadzeniu.

Jak dbać o piwonie?

Młode rośliny warto na zimę okryć warstwą ściółki, aby ochronić jej przed mrozem. Piwonie należy systematycznie podlewać, szczególnie gdy nie padają deszcze. Rośliny trzeba też co roku nawozić, najlepiej nawozem naturalnym (obornikiem albo kompostem).

Piwonie. Zdjęcia

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: Rośliny pnące na balkon. 8 przykładów pnączy, które zamienią go w zieloną oazę

Sonda
Jakie kwiaty zdobią Twój balkon/taras?

QUIZ. Sprawdź, czy rozpoznasz te kwiaty. Bez tej wiedzy nie zaczynaj pracy w ogrodzie

Pytanie 1 z 8
Ismena to inaczej
quiz