Pleśń na ziemi w doniczce. Jak pozbyć się pleśni na ziemi w doniczce?

2023-10-20 9:45

Jeśli chcesz się cieszyć soczystą zielenią w twoim domu, musisz poświęcić nieco uwagi swoim roślinom. Nie wystarczy ich podlewać, ale zapewnić im odpowiednią pielęgnację. W przeciwnym razie mogą zaatakować je choroby grzybowe lub szkodniki. Jedną z oznak, że coś jest nie tak, jest pleśń na ziemi w doniczce. Co jest powodem jej powstania? Skąd się wzięła? Jak pozbyć się pleśni na ziemi w doniczce?

Spis treści

  1. Pleśń w doniczce jest niebezpieczna?
  2. Pleśń na ziemi w doniczce: co jest powodem?
  3. Co zrobić, żeby ziemia nie pleśniała?
  4. Jak pozbyć się pleśni na ziemi w doniczce?

Pleśń w doniczce jest niebezpieczna?

Pleśń na ziemi w doniczce nie zawsze jest niebezpieczna. Gdy w porę zauważymy, że na powierzchni podłoża pojawiły się białe kłębki grzybni, możemy uratować roślinę i pozbyć się pleśni. Jeśli jednak zbagatelizujemy problem i grzybnia dotrze do korzeni, nasz kwiat może zwiędnąć.

Gdy pleśń wnika w głębsze warstwy podłoża, nie tylko powoduje usychanie rośliny, ale dodatkowo uniemożliwia wyparowywanie wody, co może przyczynić się do gnicia korzeni. Gęste pokrycie przez grzybnię powierzchni podłoża blokuje wnikanie wody i soli mineralnych do głębszych warstw. Biały nalot może także rozsiewać zarodniki, co jest niebezpieczne dla przebywających w takim pomieszczeniu alergików.

Pleśń na ziemi w doniczce: co jest powodem?

Pleśń w doniczce najczęściej pojawia się od jesieni do wiosny, głównie za sprawą dogodnych warunków pogodowych i panujących w mieszkaniach w tym okresie.

Skąd się bierze pleśń w doniczce?

  • niedobór światła
  • wysoka wilgotność powietrza
  • zbyt częste i obfite podlewanie
  • brak odpowiedniej cyrkulacji powietrza
  • niska temperatura panująca w pomieszczeniu
  • skażone podłoże
Pleśń w doniczce
Autor: Getty Images/Firn

Co zrobić, żeby ziemia nie pleśniała?

Co zrobić, by uchronić roślinę przed pleśnią? Zamiast na leczeniu dobrze jest skupić się na profilaktyce i sposobach na uniknięcie pleśni w doniczce.

Co na pleśń w doniczce? Po pierwsze...

Zadbajmy o odpowiednie warunki w pomieszczeniu, w którym trzymamy rośliny. Powinno być ono regularnie wietrzone – zastałe powietrze sprzyja powstawaniu pleśni. Nawet zimą warto na 10-15 minut otworzyć okno i wpuścić do środka świeże powietrze.

Co na pleśń w doniczce? Po drugie...

Dobrym pomysłem, by uniknąć powstawania pleśni na ziemi w doniczce, jest umiejscowienie rośliny w świetle i miejscu przewiewnym.

Co na pleśń w doniczce? Po trzecie...

Powinniśmy ograniczyć podlewanie roślin w okresie jesienno-zimowym. Ponieważ powietrze w zimnych miesiącach i tak jest wilgotne, nadmierny kontakt z wodą i brak słońca uniemożliwiają roślinom odparowanie nadmiaru wody.

Podlewajmy rośliny tylko wtedy, gdy wierzchnia warstwa podłoża jest sucha. Podlanie raz na tydzień lub dwa tygodnie w zupełności powinno roślinom wystarczyć. Nie zapominajmy o regularnym opróżnianiu podstawek pod doniczkami – najgorsze, co może przydarzyć się roślinie to stanie w wodzie przez kilka dni. Może to doprowadzić nie tylko do powstawania pleśni, ale również gnicia korzeni.

Co na pleśń w doniczce? Po czwarte...

Za powstawanie pleśni może odpowiadać również kiepskiej jakości podłoże. Ziemia nie powinna być nigdy zbyt gliniasta, zbita i nieprzypuszczalna – rośliny najlepiej czują się w lekkim, świeżym podłożu z dobrym drenażem na dnie doniczki. Przepuszczalne podłoże może nam pomóc ustrzec się przed pleśnią, dlatego warto zwrócić na to uwagę, przesadzając roślinę.

Jak pozbyć się pleśni na ziemi w doniczce?

Jak zwalczyć pleśń w doniczce? Czy pleśń sama zniknie? Na pewno nie! Gdy pleśń już pojawiła się na ziemi w doniczce, nie panikujmy. Pleśń może pojawić się nawet w domach najbardziej doświadczonych miłośników roślin. Oprócz zadbania o odpowiednie nasłonecznienie rośliny, wietrzenie pomieszczenia czy uregulowanie wilgotności pokoju, pomóc chorej roślinie możemy w następujący sposób:

1. Cynamon na pleśń w doniczce – po zebraniu wierzchniej warstwy podłoża pokrytego pleśnią warto oprószyć ziemie zmielonym cynamonem. Cynamon ma działanie przeciwgrzybiczne i przeciwbakteryjne, dlatego doskonale radzi sobie w walce z pleśnią na roślinach.

2. Nowa ziemia – dobrym sposobem na walkę z pleśnią jest przesadzenie rośliny do doniczki z nową, lekka i przepuszczalną ziemią (koniecznie z drenażem). Przesadzanie rośliny w okresie jesienno-zimowym może zaszkodzić roślinie (ze względu na brak światła i niskie temperatury), dlatego lepiej zrobić to wiosną i latem.

3. Fungicydy na pleśń w doniczce – by pozbyć się pleśni, można zastosować chemiczne opryski i środki pleśniobójcze (fungicydy), które kupimy w każdym sklepie ogrodniczym.

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: Co to jest wełnowiec, jak wygląda? Jak pozbyć się wełnowca domowym sposobem?

Quiz. Jak się mieszkało w czasach PRL-u?

Pytanie 1 z 11
Co w latach 80. przeważnie zdobiło ściany polskich przedpokoi?
Jak prawidłowo podlewać rośliny doniczkowe zimą?
Nasi Partnerzy polecają