Po tym nawozie twoje hortensje wystrzelą w kosmos! Przepis jest banalny, ale jest jeden haczyk
Hortensje posadzone w formie szpaleru mogą zamienić się w fantastyczne bukiety, o ile odpowiednio o nie zadbasz. Nadają się również do posadzenia w donicach. Będą wówczas doskonałą ozdobą balkonu czy tarasu. Jeśli chcesz, by obficie kwitły, przygotuj nawóz do hortensji z pokrzyw. Jego produkcja trwa 2 tygodnie, ale gwarantujemy, że warto poczekać!
Autor: Getty Images/AnnaNahabed
Jeśli chodzi o hortensje, możemy wyróżnić kilka odmian. Najpopularniejsze z nich są hortensje bukietowe i ogrodowe.
Jak ciąć hortensje?
Chociaż z pozoru ich pielęgnacja jest podobna, to należy pamiętać, że hortensję bukietową tniemy na przełomie marca i kwietnia, a pąki pojawiają się na nowych pędach. Inaczej jest w przypadku hortensji ogrodowej. Pąki wyrastają na starych pędach i zakwitają dopiero w kolejnym sezonie. Jeśli przytniesz ją na przedwiośniu, kwiatów nie będzie!
Gdzie posadzić hortensje?
Jeśli zastanawiasz się, gdzie posadzić hortensje, musisz wiedzieć, że hortensja bukietowa lubi słońce. Lepiej będzie rosnąć w miejscu, gdzie to operuje przez cały dzień. Jeśli będzie go mieć za mało, może nie zakwitnąć.
Hortensja ogrodowa z kolei doskonale poradzi sobie w półcieniu, np. pod innymi, większymi roślinami.
Nawóz do hortensji z pokrzyw
Każdą roślinę warto kilka razy w roku zasilić, aby dostarczyć jej odpowiednich składników, które pozytywnie wpłyną na jej wzrost. Jednym z popularniejszych nawozów jest ten z pokrzywy, tzw. gnojówka z pokrzyw. Jak ją zrobić? To bardzo proste.
Gnojówka z pokrzyw do hortensji. Przepis/instrukcja
- Zbierz 1 kg pokrzyw. Uważaj, żeby się nie poparzyć. Podczas zbierania możesz użyć rękawiczek.
- Przygotuj duże wiaderko albo beczkę.
- 1 kg pokrzyw zalej 10 l wody.
- Codziennie przez kolejne dwa tygodnie mieszaj nawóz.
Po kilku dniach mieszanka zacznie fermentować. Najlepiej postawić ją gdzieś w kącie ogrodu, ponieważ jej zapach faktycznie przypomina gnojówkę.
Kiedy miną dwa tygodnie, możesz zacząć podlewać rośliny. Pamiętaj jednak, że twój nawóz to koncentrat! Aby nie zaszkodzić hortensjom, rozcieńczaj go w proporcji 1 : 10. Czyli np. na 2 l wody użyj 200 ml nawozu z pokrzyw.
Hortensje ogrodowe i hortensje bukietowe. Zdjęcia
Autor: Getty Images/AnnaNahabed
PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: Kwiaty balkonowe zwisające lubiące słońce. 11 gatunków, które zamienią twój balkon w kolorowy azyl
Autor: Getty Images/Meagan Widrick