Pomidory koktajlowe na balkonie. Kiedy sadzić, jak uprawiać, odmiany
Pomidory koktajlowe na balkonie to doskonały pomysł! By móc cieszyć się własnymi pomidorkami, potrzebne będzie słoneczne stanowisko, duża doniczka, odpowiednia odmiana i dużo uwagi. Podpowiadamy, jakie odmiany pomidorów koktajlowych wybrać, kiedy sadzić i jak uprawiać pomidorki koktajlowe na balkonie.
Autor: Getty Images
Przyjmuje się, że owoce pomidorów koktajlowych zaczynają dojrzewać po ok. 60 dniach od zakwitnięcia.
Spis treści
- Pomidorki koktajlowe - odmiany
- Kiedy sadzić pomidory na balkonie? Pomidory koktajlowe - sadzonki, nasiona.
- Jak uprawiać pomidory koktajlowe na balkonie?
- Czym nawozić pomidory na balkonie?
- Pomidory koktajlowe na balkonie – zbiory
- Pomidory koktajlowe na balkonie. Zdjęcia
- Warzywa na balkonie - co można sadzić na balkonie? Jak uprawiać warzywa na balkonie?
Pomidorki koktajlowe - odmiany
Nie wszystkie odmiany małych pomidorów nadają się na uprawę balkonową. Nie wszystkie pomidory koktajlowe będą czuć się dobrze w doniczkach. Warto więc upewnić się, że zapewnione przez nas warunki balkonowe spełnią oczekiwania konkretnej odmiany, którą planujemy kupić.
Pomidory koktajlowe na balkonie to nie tylko pyszne owoce, ale również piękna ozdoba! Różne odmiany pomidorów występują w ciekawych, dość nietypowych kolorach -np. żółte, pomarańczowe, fioletowe, a nawet czarne! Ich kształt oraz pokrój całej rośliny także przyciąga wzrok.
Oto kilka popularnych odmian pomidorów koktajlowych na balkon:
- Bajaja – łatwa w uprawie, o zwisającym pokroju, więc zaleca się hodować na podwyższeniu, by pędy mogły swobodnie zwisać; owoce czerwone, drobne, zebrane w grona
- Granit 1 – świetna opcja do dużych balkonów; odmiana bardzo silnie się krzewi i rozrasta; owoce czerwone, twarde, wydłużone
- Koralik – doskonale nadaje się na balkon; ta odmiana jest odporna na zarazę ziemniaczaną, jest samokończąca, a więc nie potrzebuje przycinania i formowania; jej owoce są drobne, liczne, zebrane na rozgałęzionych gronach
- Ola Polka – wczesna odmiana o sztywnych łodygach; owoce żółte, kuliste
- Perun – dobrze radzi sobie na balkonach, nie jest bardzo wymagającą odmianą, idealnie sprawdzi się, jeśli dopiero zaczynamy przygodę z uprawą pomidorów; owoce są żółte o gruszkowatym kształcie
- Pinokio – karłowa odmiana pomidorów koktajlowych, dość wczesna; owoce są soczyste, pomarańczowo-czerwone, zebrane w grona
- Piko F1 – wczesna, karłowa odmiana pomidorów koktajlowych; owoce są czerwone, drobne, zebrane w długie grona
- Pokusa – odmiana wymaga podparcia, ponieważ rośnie silnie i obficie; owoce czerwone, drobne, okrągłe, zebrane w długie grona
- Venus – niska odmiana o krzaczastym pokroju, idealna do pojemników balkonowych; owoce o kolorze pomarańczowym
Kiedy sadzić pomidory na balkonie? Pomidory koktajlowe - sadzonki, nasiona.
Zanim dowiemy się, jak uprawiać pomidorki koktajlowe na balkonie, warto wspomnieć kilka słów o samym przygotowywaniu rozsady. Skąd wziąć lub jak własnoręcznie wyhodować sadzonkę pomidorów? Tu najpopularniejsze są dwie opcje. Możemy:
- samodzielnie wysiać do skrzynek nasiona w marcu i pikować siewki samodzielnie, a następnie (w maju) przyzwyczajać wyrosłą rozsadę do warunków balkonowych;
- kupić w maju gotową sadzonkę w sklepie (hodowana w szklarni rozsada ma zazwyczaj zwarty pokrój i ciemno-zielony kolor) i również zahartować ją do warunków balkonowych.
Uwaga: ponieważ pomidory są ciepłolubne, należy je wystawić na balkon, gdy minie zagrożenie przymrozków, a więc w drugiej połowie maja (umowna data to 15 maja).
Jak uprawiać pomidory koktajlowe na balkonie?
Wiemy już, jakie odmiany pomidorów koktajlowych warto uprawiać na balkonie i kiedy sadzić. Czas dowiedzieć się, jakie warunki musimy spełnić, by móc cieszyć się soczystymi owocami latem! Decydując się na uprawę pomidorów koktajlowych na balkonie, musimy zwrócić uwagę na:
- Stanowisko. Pomidory uwielbiają słońce, dlatego rosną najlepiej, gdy mają stały dostęp do promieni słonecznych i wyższych temperatur. Idealne warunki to m.in. balkon południowy, a także wschodni i zachodni. Pomidory koktajlowe mogą odmówić owocowania w zbyt ciemnych i zimnych miejscach, np. na balkonach północnych.
- Podłoże. Pomidory koktajlowe na balkon muszą mieć zapewnione stale wilgotne (ale nie mokre!), przepuszczalne podłoże i warstwę drenażu (żwir keramzyt), która odprowadzi nadmiar wody. Do pomidorów koktajlowych najlepiej sprawdzą się gleby lekko kwaśne – w sklepach ogrodniczych możemy kupić gotowe mieszanki do pomidorów lub warzyw.
UWAGA: już na etapie przygotowywania podłoża warto dodać odrobinę nawozu. Niektóre mieszanki do warzyw bądź pomidorów mają w swoim składzie nawóz, jeśli nie – na dno pojemnika nasypmy kilkucentymetrową warstwę granulowanego obornika (spokojnie, jest bezwonny i suchy).
- Doniczka. Pomidory koktajlowe na balkonie warto posadzić w dużych, stabilnych doniczkach. Tak, by każda sadzonka miała wystarczająco dużo miejsca na wzrost (zwłaszcza jeśli jest odmianą karłowatą i krzewiącą się na boki). Doniczka lub skrzynka na pomidory powinna mieć głębokość co najmniej 30 cm i pojemność 5 l (lub więcej). Konieczne jest, by pojemnik, do którego sadzimy pomidory koktajlowe miał otwór odpływowy od spodu i był cięższy, bardziej stabilny. Unikajmy więc lekkich, plastikowych skrzynek czy doniczek, które można łatwo przewrócić.
Choroby pomidorów szklarniowych i gruntowych. Co może oznaczać zwijanie liści?
- Podpora. Dobrą praktyką jest przywiązanie sadzonki (rozsady) do wysokich, stabilnych palików już po posadzeniu w skrzynce czy doniczce. Ponieważ łodygi pomidorów rosną dość szybko, warto na bieżąco dowiązywać je wyżej i wyżej – w ten sposób unikniemy ich połamania (pod ciężarem owoców lub przez silne podmuchy wiatru). Wyjątkiem są odmiany zwisające (np. Bajaja), które rosną najlepiej, gdy zapewni się ich łodygom swobodny zwis. Takie rośliny najlepiej wtedy zawiesić w makramie, kwietniku lub na wyższej półce.
- Podlewanie. Pomidory, niezależnie od odmiany, muszą być obficie i regularnie podlewane (ale nie zalewane!). Ich podłoże szybko wysycha, dlatego, zwłaszcza w okresie dużych upałów, należy pomidory koktajlowe na balkonie podlewać nawet 2 razy dziennie i stale kontrolować wilgotność podłoża.
Warzywa na balkonie - co można sadzić na balkonie? Jak uprawiać warzywa na balkonie?
Czym nawozić pomidory na balkonie?
Nawożenie pomidorów koktajlowych jest niezwykle istotnym zabiegiem, ponieważ odznaczają się szybkim wzrostem i szybko zużywają składniki pokarmowe w podłożu. Pomidory koktajlowe na balkon warto zasilać specjalnymi nawozami mineralnymi dla pomidorów w formie płynnej lub granulowanej albo nawozami do uprawy warzyw i owoców.
Dobrym pomysłem jest także stosowanie biohumusu. Korzystne dla pomidorów są również comiesięczne opryski nawozem dolistnym. Jeśli uprawiamy pomidory od podstaw, czyli wysiewając nasiona do ziemi, siewki możemy zasilać nawozem już po tym, jak zaczną kiełkować. Należy robić to delikatnie i z umiarem.
Gdy rozsadę przesadzimy do pojemników, dobrze jest wstrzymać się z nawożeniem przynajmniej przez dwa tygodnie, by dać sadzonce czas na adaptację do nowych warunków. Po tym czasie możemy wrócić do regularnego nawożenia co 7-10 dni.
Najlepszy nawóz to specjalna mieszanka do pomidorów (taki nawóz kupimy w sklepach ogrodniczych), w której znajduje się dużo potasu, fosfor, a także wszystkie niezbędne do wzrostu sadzonki mikroelementy.
UWAGA: jeśli podłoże, w którym posadziliśmy pomidory, miało już w sobie domieszkę nawozu, nie musimy już dodatkowo zasilać sadzonki nawozem w okresie wegetacji.
Owoce na balkonie. Co i jak można tu uprawiać? Sprawdzone rady
Pomidory koktajlowe na balkonie – zbiory
Czas zbiorów będzie różnił się od poszczególnych odmian pomidorów oraz warunków pogodowych (chłodne i deszczowe lato z ograniczonym dostępem do słońca może spowolnić owocowanie!).
Przyjmuje się jednak, że owoce pomidorów koktajlowych zaczynają dojrzewać po ok. 60 dniach od zakwitnięcia. Bardzo ważne jest, by nie zrywać i nie spożywać zielonych, niedojrzałych owoców, ponieważ mogą zawierać szkodliwe (a nawet trujące) dla człowieka substancje.
Należy poczekać, aż owoce dojrzeją. Gdy tak się stanie zbierzmy jak najwięcej możemy – im częściej będziemy zrywać owoce, tym roślina będzie szybciej produkować nowe.
Pomidory koktajlowe na balkonie. Zdjęcia
Autor: Getty Images
Przyjmuje się, że owoce pomidorów koktajlowych zaczynają dojrzewać po ok. 60 dniach od zakwitnięcia.
Warzywa na balkonie - co można sadzić na balkonie? Jak uprawiać warzywa na balkonie?
Autor: agencjafree/living4media
Cukinia uprawiana w skrzyni na balkonie tworzy wyjątkową dekorację - ozdobne są nie tylko jej duże liście, ale także kwiaty i owoce