Prymulka, czyli pierwiosnek - zwiastuje wiosnę w ogrodzie i w domu!
Prymulka to wdzięczna roślina, której śliczne kwiaty zdobią ogrody i wnętrza jeszcze zanim nadejdzie prawdziwa wiosna. Poznaj bliżej prymulkę i dowiedz się, co zrobić, by zagościła na dobre w twoim ogrodzie i domu.
Spis treści
- Prymulka - co to za roślinka?
- Jak wygląda prymulka?
- Prymulka ogrodowa - gdzie sadzić?
- Prymulka - gatunki
- Prymulki doniczkowe
Prymulki to jedne z najwcześniej kwitnących roślin. Ich urocze, kolorowe kwiaty podziwiać można na wiosennych ogrodowych rabatach. Niektóre prymulki nadają się także do uprawy doniczkowej - i to one wprowadzają wiosenny nastrój do naszych domów oraz dekorują wiosną balkony czy tarasy.
Prymulka - co to za roślinka?
Prymulka znana jest także pod nazwą pierwiosnek albo pierwiosnka. Jej łacińska nazwa botaniczna - Primula - pochodzi od słowa primus (czyli pierwszy) oraz zdrobnienia -ulus, i wskazuje na wczesnowiosenny okres kwitnienia (choć niektóre prymulki kwitną nieco później). Primula to rodzaj roślin z rodziny pierwiosnkowatych, do którego należy ponad 400 gatunków, które występują w różnych kontynentach (najwięcej w Azji) rosnąc na łąkach, skalistych urwiskach czy w lasach. Gatunki prymulki różnią się nie tylko pokrojem, ale także wymaganiami uprawowymi.
Wiele gatunków prymulki uprawianych jest obecnie jako rośliny ozdobne, zarówno w ogrodzie, jak i w doniczce w domu.
Jak wygląda prymulka?
Prymulka ma mięsiste, ciemnozielone, szorstkie w dotyku liście, które tworzą tzw. różyczki liściowe oraz drobne kwiaty, najczęściej zebrane w baldachowate kwiatostany (tylko u kilku gatunków wyrastają pojedynczo albo po kilka). Pojedyncze kwiatki są rurkowate, mają pięć płatków (często karbowanych) odgiętych na zewnątrz. Kwiaty prymulek są najczęściej koloru żółtego, różowego, czerwonego i błękitnego.
Prymulka ogrodowa - gdzie sadzić?
Prymulki preferują w ogrodzie stanowiska jasne z rozproszonym światłem lub lekko zacienione, natomiast nie lubią miejsc mocno nasłonecznionych. Dobrze jest zatem sadzić je pod roślinami, które dadzą cień (np. pod krzewami czy drzewami). Gatunki prymulki, które mogą rosnąć na stanowiskach słonecznych, trzeba częściej podlewać.
Prymulki z czasem tworzą kolorowe łany ogrodowe. Można sadzić je na rabatach, skalniakach czy murkach, przy oczkach wodnych. Ładnie prezentują się na zielonym tle iglaków.
Duże kępy prymulek po kwitnieniu można podzielić i posadzić w nowym miejscu.
Autor: GettyImages
Pierwiosnek bezłodygowy (Primula vulgaris)
Prymulka - gatunki
Do wyboru mamy kilka różnych gatunków prymulki oraz liczne ich odmiany, które różnią się m.in. wielkością oraz kolorem kwiatów. Oto najpopularniejsze.
- Pierwiosnek lekarski
Rośnie dziko w Europie, także w Polsce. Ma 20-25 cm wysokości. Kwitnie zwykle pod koniec kwietnia. Jasnożółte kwiaty zebrane są w baldachowate kwiatostany osadzone na długiej łodyżce. Jest rośliną leczniczą.
Chętnie uprawiany w ogrodach. Charakterystyczny dla niego jest brak łodygi - kwiaty wyrastają na szypułkach, które osiągają do 10 cm. Kwiaty mogą być jasnożółte, białe, różowe, czerwone, niebieskie, fioletowe. Kwitnie w marcu lub kwietniu
Dziko rośnie w Karpatach i Sudetach. Łodyga kwiatostanowa dorasta do 40 cm. Kwitnie w kwietniu. Kwiaty są białe, kremowe, żółte, różowe, pomarańczowe, czerwone, rdzawe lub purpurowe. Jego jajowate liście są omszałe z obu stron i tworzą różyczkę liściową u spodu rośliny.
Pochodzi z Kaukazu. To najniższy z prymulek – osiąga 10-15 cm wysokości. Wyrastające w postaci rozety liście są mocno karbowane. Kwitnie od marca do maja. Kwiaty są białe, różowe, fioletowe lub liliowe.
Kwitnie na przełomie marca i kwietnia. Zanim rozwiną się liście roślina tworzy charakterystyczne kuliste kwiatostany, osadzone na pędach o wysokości 10-30 cm. Kwiaty są w kolorze purpurowym, fioletowym lub białym. Liście byliny są grube, skórzaste i ząbkowane.
Dorasta do 30 cm wysokości, ma ząbkowane, delikatnie omszałe liście oraz różowe, purpurowe, białe bądź czerwone kwiaty. Rozpoczyna kwitnienie w maju, a kończy w czerwcu.
- Pierwiosnek kwiecisty
Dorasta do 70 -100 cm wysokości. Wyróżnia się aromatycznymi, jasnożółtymi kwiatami. Doskonale rośnie w pobliżu oczek wodnych. Kwitnie w czerwcu i lipcu.
Charakteryzuje się dwubarwnymi, wiśniowymi, ciemnoczerwonymi, fioletowymi lub purpurowymi kwiatami z jasnym środkiem. Kwitnie w kwietniu.
- Pierwiosnek omączony
Tworzy pęd kwiatostanowy o wysokości do 25 cm, zakończony kwiatostanem złożonym z różowych, purpurowych lub fioletowych kwiatów z żółtą gardzielą. Kwitnie w kwietniu i maju.
Prymulki doniczkowe
Prymulki doniczkowe chętnie wykorzystujemy do wiosennych dekoracji wnętrz, ustawiając je na parapetach, stołach, komodach. Można je również wykorzystywać do wiosennej dekoracji balkonu bądź tarasu.Pamiętajmy, ze prymulki w doniczkach po przekwitnięciu można posadzić w ogrodzie.
Więcej o prymulkach doniczkowych przeczytasz w artykule Prymulki w doniczce to pomysł na wiosnę we wnętrzu!
Autor: GettyImages
Prymulki dostępne są w wielu kolorach: białym, żółtym, pomarańczowym, czerwonym, różowym, fioletowym, są też odmiany o kwiatach dwubarwnych