Prymulki w doniczce to pomysł na wiosnę we wnętrzu! Przy zakupie pamiętaj o 4 rzeczach
Jeśli chcesz wnieść powiew wiosny do domu, ozdób go kwitnącymi prymulkami w doniczkach. Z łatwością kupisz je już teraz w wielu sklepach. Ich wdzięczne, różnokolorowe kwiaty rozświetlą pokój, stając się jego uroczą ozdobą. Chcecie dowiedzieć się, jak kupować prymulki w doniczkach i jak o nie dbać, by kwitły jak najdłużej?
Prymulki (pierwiosnki)to bardzo popularne rośliny, które kwitną wczesną wiosną. Te w doniczkach pojawiają się w kwiaciarniach, marketach i dyskontach już pod koniec lutego. Są chętnie kupowane do wiosennych dekoracji domów, bo ich śliczne, barwne kwiaty poprawiają nasz nastrój sprawiając, że coraz częściej myślimy o zbliżającej się wiośnie!Kwiaty prymulki mogą być białe, żółte, pomarańczowe, czerwone, różowe, fioletowe, bordowe. Mogą mieć płatki jednobarwne lub dwukolorowe. Kwiaty mogą być pojedyncze bądź podwójne.
Przeczytaj też:
Wiosenna dekoracja domu: najpopularniejsze wiosenne kwiaty TOP 9! >>>
Mam dla Was kilka praktycznych rad, jak kupować prymulki doniczkowe i jak z nimi postępować w domu, żeby długo były atrakcyjne. A czy wiecie, co można zrobić z prymulkami, gdy już przekwitną?
Spis treści
- Jak wybierać w sklepie prymulki doniczkowe?
- Na co zwrócić uwagę wybierając kwitnące prymulki?
- Jak dbać o prymulki doniczkowe po przyniesieniu do domu?
- Co zrobić z prymulkami po przekwitnięciu?
Jak wybierać w sklepie prymulki doniczkowe?
Jest kilka istotnych rzeczy, na które należy zwrócić uwagę kupując doniczkowe prymulki. Musimy mieć na uwadze, że o ile w kwiaciarniach floryści dobrze dbają o rośliny, to w marketach bardzo często stan kwiatów oferowanych do sprzedaży pozostawia wiele do życzenia. Oczywiście nie musi to być regułą – także w takich miejscach możemy spotkać rośliny będące w dobrej kondycji, którym nie zaszkodziło nawet wielodniowe przechowywanie. Choć najlepiej jeśli na zakupy wybierzemy się tuż po ich dostawie do sklepu.
Autor: GettyImages
Prymulki dostępne są w wielu kolorach: białym, żółtym, pomarańczowym, czerwonym, różowym, fioletowym, są też odmiany o kwiatach dwubarwnych
Na co zwrócić uwagę wybierając kwitnące prymulki?
- Po pierwsze obejrzyjmy, czy roślina nie jest zwiędnięta, a podłoże w doniczce mocno suche. Jeśli prymulka dość długo nie była podlewana, można później już jej nie uratować, nawet gdy ją dobrze nawodnimy. Wybierajmy więc egzemplarze o jędrnych liściach i kwiatach. Jednak zwróćmy uwagę, czy doniczka nie stoi w wodzie – może bowiem okazać się, że roślina została zalana (nie wiadomo, jak długo utrzymywał się taki stan).
- Po drugie poszukajmy, czy na liściach i pąkach kwiatowych nie ma śladów szarej pleśni (popielaty nalot), która może doprowadzić do śmierci rośliny. Jeśli jakiś nalot jest – nie kupujmy! Nie kupujmy też roślin, które mają pożółkłe lub zeschnięte liście!
- Po trzecie sprawdźmy, czy nie widać na roślinie szkodników. Nie chcemy przecież ponieść kosztów ewentualnego ich zwalczania.
- Po czwarte wybierajmy okazy już kwitnące, ale takie, na których obok w pełni rozwiniętych kwiatów jest jeszcze dużo pąków kwiatowych. Takie rośliny od razu będą ozdobą, a z paków rozwiną się nowe kwiaty wydłużając okres atrakcyjności prymulki. Najlepiej, gdy wybrane rośliny nie mają żadnych przekwitłych kwiatów.
Jak dbać o prymulki doniczkowe po przyniesieniu do domu?
Jeśli chcemy, żeby prymulki jak najdłużej cieszyły nasze oczy, warto zastosować kilka ważnych zasad.
- Postawmy prymulki w miejscu ze stałym dostępem światła, ale nie tam, gdzie intensywnie operuje słońce (może poparzyć delikatne roślinki!). W zacienionych miejscach prymulki nie będą ładnie kwitły.
- Zadbajmy o właściwą temperaturę dla prymulek – one nie lubią, gdy jest zbyt ciepło. Najlepiej, gdy temperatura w pomieszczeniu nie przekracza 20 °C. Pamiętajmy, że im niższa temperatura, tym prymulka będzie dłużej kwitła.
- Regularnie podlewajmy prymulki, dbając o to, by nie lać wody na liście i kwiaty (najlepiej wlewać wodę na podstawkę, a gdy doniczkę z prymulką wstawiliśmy wcześniej do osłonki, to najlepiej wyjąć ją z niej i dopiero wtedy podlać). Podlewamy tak podłoże zawsze było leciutko wilgotne (musimy to sprawdzać). Zawsze podlewamy niewielkimi dawkami wody. Nie wolno dopuszczać do całkowitego przeschnięcia podłoża (roślina zareaguje więdnięciem), ale także do jego zalania (doniczka z prymulką nie może stać w wodzie, bo to może prowadzić do gnicia rośliny lub rozwoju chorób grzybowych).
- Obrywajmy prymulce liście, które zżółkły lub zaschły (nie są już ozdobą rośliny, a mogą być źródłem chorób). Usuwajmy też przekwitłe kwiaty (pobudzi to do rozwoju nowych pąków kwiatowych).
- Warto co dwa tygodnie dokarmić prymulki nawozem do kwitnących roślin doniczkowych (stosujemy zgodnie z instrukcją na opakowaniu).
Co zrobić z prymulkami po przekwitnięciu?
Zwykle zakupione wczesną wiosną prymulki w doniczkach traktujemy jako rośliny, które przez jakiś czas zdobią nasze wnętrza, a gdy przekwitną, są wyrzucane. Nie musimy tego robić, bo można posadzić je w ogrodzie w zacienionym miejscu – tam przeżyją lato, a jesienią z powrotem przenieść je do doniczki i przetrzymywać w chłodnym miejscu w domu.
Autor: Flora Dania
Lobelia.