Przędziorki uciekną w popłochu. Wystarczy, że spryskasz roślinę tą domową miksturą
Przędziorki to mikroskopijne pajęczaki, które żerują na roślinach doniczkowych i ogrodowych. Potrafią wyrządzić ogromne szkody i doprowadzić do obumierania rośliny. Jak sobie z nimi poradzić? Z pomocą przyjdą domowe środki!
Upewnij się, że to przędziorki
Przędziorki są bardzo małe, praktycznie niewidoczne, dlatego często nie podejrzewamy, że to właśnie one są przyczyną złego stanu rośliny. Dobra wiadomość jest taka, że w przeciwieństwie do samych szkodników, ich działalność zostawia bardzo widoczne i charakterystyczne ślady.
Jak rozpoznać, że mamy do czynienia z przędziorkami? Przede wszystkim warto przyjrzeć się liściom.
Uszkodzone fragmenty będą naszpikowane niewielkimi jasnymi plamkami, czyli pozostałościami po ugryzieniu przędziorków. Liście, które padły ofiarą tych sprytnych szkodników często szybko żółkną i opadają.
Kolejnym dowodem na obecność przędziorków jest drobna pajęczyna na powierzchni liści.
Przędziorki szczególnie uaktywniają się zimą lub wczesną wiosną, gdy roślina jest osłabiona po zimowych miesiącach i suchym powietrzu.
Domowe sposoby na przędziorki
Jeśli przędziorków jest niewielka ilość, wystarczy, że roślinę przetrzemy wilgotną ściereczką namoczoną w wodzie z dodatkiem delikatnego płynu do naczyń. Liście przecieramy wtedy z obu stron.
Jeśli to nie wystarczy, by pozbyć się przędziorków, warto za pomocą pędzelka lub gąbeczki posmarować spód liścia (tam ukrywa się najwięcej przędziorków) olejem roślinnym. Olej odetnie przędziorkom dopływ powietrza.
Skuteczną bronią z uciążliwymi przędziorkami jest oprysk z wody i szarego mydła. By przygotować mieszankę, rozpuszczamy 4 łyżki mydła w 1 litrze ciepłej, przegotowanej wody. Oprysk stosujemy co 5 dni przez kilka tygodni.
W przypadku, gdy domowe sposoby nie pomogą, dobrym pomysłem będzie sięgnięcie po specjalne preparaty biologiczne zawierające gatunki roztoczy, które zjadają larwy przędziorków.
Dzięki nim populacja szkodników znacząco się zmniejszy. Saszetki z roztoczami można kupić online lub w sklepach ogrodniczych.
Źródło: onet.pl
Autor: Getty Images
Mączniak prawdziwy pokrywa roślinę charakterystycznym, przypominającym mąkę nalotem.