Przekształć swój balkon w ogród! Jak stworzyć ogród na małym balkonie? Praktyczny przewodnik

2024-05-23 10:47

Wielu z nas marzy o własnym ogrodzie, ale nie każdy dysponuje dużą przestrzenią na działce czy w ogrodzie przydomowym. Na szczęście, nawet na małym balkonie można stworzyć zieloną oazę, która będzie cieszyć oczy i serce. Jeśli wybierzemy odpowiednie rośliny na mały balkon i dobrze je wyeksponujemy - efekt na pewno będzie zadowalający. Oto kilka wskazówek jak urządzić ogród na balkonie. Jakie kwiaty na mały balkon?

Spis treści

  1. Jak urządzić ogród na balkonie? Od czego zacząć?
  2. Rośliny na mały balkon
  3. Jak ustawić rośliny na balkonie? Wybieramy doniczki i meble balkonowe
  4. Ogród na balkonie. Zielony azyl na na małej przestrzeni

Jak urządzić ogród na balkonie? Od czego zacząć?

Pierwszym krokiem w urządzeniu ogrodu na balkonie powinno być dokładne oczyszczenie go ze wszystkich niepotrzebnych rzeczy i jego dokładne zmierzenie. Ważne jest również, by określić położenie balkonu – w zależności, czy dysponujemy północnym, południowym, wschodnim czy zachodnim balkonem, będzie on wymagał innych roślin i innej aranżacji. Po zmierzeniu balkonu dobrze jest wstępnie rozrysować układ donic, skrzynek, mebli i dekoracji.

Jeżeli nasz balkon ma niewielki metraż, skupmy się raczej na ogrodzie wertykalnym, a nie horyzontalnym. Co to oznacza w praktyce? Ogród wertykalny to nic innego jak rozplanowanie i ułożenie roślin w pionowych pasach (a nie w poziomie), co pozwala na zaoszczędzenie przestrzeni. Dobrym pomysłem jest wymieszanie różnych gatunków roślin, zwłaszcza takich, które różnią się od siebie rozmiarem i rozłożystością liści. Nie tylko będziemy w stanie umieścić obok siebie więcej roślin, ale również wytworzy się specyficzny mikroklimat, który ochroni rośliny przed szkodnikami.

Zobacz także: Mały balkon w bloku. Jak go urządzić? Praktyczne porady i wskazówki

Wspomniane położenie balkonu gra istotną rolę w procesie tworzenia miejskiego ogrodu. Wśród typów balkonów możemy wyróżnić balkon północny, który jest zazwyczaj zacieniony i chłodny, południowy, który jest ciepły i słoneczny, balkon wschodni, który do południa jest dość dobrze oświetlony oraz balkon zachodni, który mimo kontaktu ze słońcem jest najbardziej narażony na szkodliwe działanie wiatru.

Rośliny na mały balkon

Wybór roślin na mały balkon w dużej mierze będzie zależał od wystawy. Rośliny najlepiej rosną na balkonach wschodnich i zachodnich, ponieważ mają największy dostęp do światła słonecznego. Ogród na balkonie wschodnim i zachodnim to doskonałe miejsce dla warzyw, owoców, ziół i roślin ozdobnych. Balkon północny będzie wymagał roślin, które lubią wilgoć i cień. Najlepiej w takich warunkach poradzą sobie bratki, bluszczyk kurdybanek, bukszpan, barwinek, pelargonia pachnąca i zioła. Dobrym pomysłem jest posadzenie na balkonie północnym roślin odstraszających komary, np. ziół. Rośliny światłolubne o niewielkich wymaganiach, np. werbena czy pelargonia najlepiej będą rosnąć na balkonie południowym.

Oprócz kwiatów, warzyw i owoców, warto postawić na balkonie donice z miniaturowymi drzewami i krzewami. Nasz ogród na balkonie mogą uświetnić np. miniaturowe tuje, świerki, jałowce i irgi. Na zacienionych balkonach dobrze czują się miniaturowe cisy, bukszpany i berberysy. Efekt dzikiego ogrodu uzyskamy, gdy na balkon zaprosimy pnącza i rośliny płożące, na przykład bluszcze, paprocie. Pozwólmy im zwisać z sufitu, piąć się po drewnianej kratce lub opleść balkonowe barierki.

Ogród na balkonie powinien być kolorowy i różnorodny, dlatego rozważmy posadzenie maciejek, fiołków afrykańskich, pelargonii, kocimiętki, a także ziół (najlepiej kupować sadzonki): mięty, pietruszki, koperku, oregano, bazylii, tymianku, melisy, rumianku i szałwii. By urozmaicić nasz miejski ogród, w skrzynkach możemy posadzić warzywa i owoce, na przykład pomidory, szczypiorek, ogórek, cukinię, rzodkiewkę, groszek, paprykę, a także poziomki i truskawki (najlepiej odmiany Kant i Temptation).

Jak ustawić rośliny na balkonie? Wybieramy doniczki i meble balkonowe

Skoro już wiemy, jakie rośliny pojawią się w naszym ogrodzie na balkonie, czas zastanowić się nad ich ułożeniem. Mały balkon wymaga mądrego rozplanowania przestrzeni, dlatego dobrym pomysłem jest ustawienie roślin w pionie, a nie poziomie. Półki, wiszące makramy i doniczki, wielopoziomowe kwietniki zdadzą egzamin na niewielkiej przestrzeni.

Niektóre pojemniki, skrzynki i donice można położyć bezpośrednio na podłodze, np. przy barierkach. Takie ułożenie wymaga jednak dozy ostrożności, zwłaszcza gdy mieszkają z nami małe dzieci lub zwierzęta. Niektóre rośliny mogą być trujące dla naszych pupili, a pewne gatunki także dla ludzi. Zanim kupimy konkretny gatunek rośliny, sprawdźmy, czy nie stwarza zagrożenia dla naszych milusińskich.

Jakie doniczki są najlepsze na mały balkon?

Urządzając ogród na balkonie, powinniśmy również wybrać odpowiednie doniczki i skrzynki dla naszych roślin. Najlepiej unikać plastikowych doniczek, ponieważ przy dużych upałach rośliny mogą szybko się zaparzyć. Unikajmy również bardzo ciężkich pojemników, zwłaszcza tych wykonanych z betonu i kamienia. Najlepszymi doniczkami są modele z ceramiki, gliny. Ceramiczne doniczki powinny mieć od spodu otwory, które umożliwiają odpływ wody, zapewniają dobrą cyrkulację powietrza i chronią korzenie rośliny przed gniciem. Do uprawy warzyw i ziół najlepiej sprawdzają się szerokie, długie skrzynie.

Jak wybrać meble na mały balkon?

Dobrze, by ogród na balkonie miał kilka podstawowych mebli, ale pamiętajmy, by zostawić wystarczającą ilość wolnej przestrzeni, która pozwoli na swobodne poruszanie się. Na małym balkonie na pewno nie powinno zabraknąć stolika (może być składany), a także krzeseł. Jeżeli mały metraż nie pozwala nam na ustawienie kilku krzeseł, możemy zdecydować się na ławkę.

Najlepsze balkonowe meble wykonane są z lekkich materiałów, na przykład bambusa, technorattanu lub tworzywa sztucznego. Dobrym pomysłem jest wybieranie jasnych mebli, które powoli się nagrzewają i optycznie powiększają przestrzeń. Ogród na balkonie będzie bardziej przytulny, gdy pojawią się na nim pufy, miękkie poduchy, światełka, lampiony i niewielkie rzeźby. By wzmocnić efekt dzikiego, tajemniczego ogrodu możemy wyłożyć posadzkę sztuczną trawą.

Ogród na balkonie. Zielony azyl na na małej przestrzeni

Stworzenie ogrodu na małym balkonie może być nie tylko przyjemne, ale i satysfakcjonujące. Dzięki odpowiedniemu planowaniu, doborowi roślin i kreatywnym rozwiązaniom, nawet najmniejsza przestrzeń może zamienić się w zieloną oazę. Pamiętaj, że kluczem do sukcesu jest wykorzystanie każdego centymetra i czerpanie radości z pielęgnacji własnego, małego ogrodu.

Jak stworzyć ogród na balkonie? W galerii znajdziesz nasze inspiracje

Najpopularniejsze rośliny na balkon. Czy potrafisz je rozpoznać?

Pytanie 1 z 8
Co to za roślina?
Bakopa
Kwiaty balkonowe: ciekawe pomysły na obsadzenie skrzynek balkonowych
Nasi Partnerzy polecają