Przelanie rośliny - co robić? Jak uratować przelaną roślinę doniczkową? Działać trzeba szybko!

2023-07-13 17:08

Przelanie rośliny jest zdecydowanie gorsze niż jej przesuszenie. Rośliny źle znoszą nadmiar wody, który może powodować gnicie korzeni i poważne choroby grzybowe. Jakie są objawy przelania rośliny doniczkowej? Jak ją uratować? Radzimy, co robić w takiej sytuacji.

przelanie rośliny
Autor: getty images Rośliny źle znaszą nadmiar wody. Jak ratować przelaną rośliną?

Nadmiernie podlewana roślina słabnie i staje się podatna na ataki szkodników i chorób. Przelanie prowadzi to do "uduszenia" rośliny i jej stopniowego obumarcia.

Jak wygląda przelana roślina? Objawy

Każda przelana roślina, która nie radzi sobie z nadmiarem wody, po prostu marnieje. Objawy są podobne:

  • liście rośliny żółkną i brązowieją
  • roślina nie chce rosnąć
  • roślina więdnie, marnieje
  • ziemia nawet w dolnych partiach doniczki jest bardzo mokra.

Jeśli podejrzewamy, że przyczyną problemów z rośliną jest przelanie, nie zwlekajmy – im szybciej pomożemy roślinie, tym większe szanse, że uda się przywrócić ją do zdrowia.

Przelanie rośliny – co zrobić?

Aby uratować przelaną roślinę, należy ostrożnie wyjąć ją z doniczki i otrzepać z ziemi. Musimy sprawdzić stan jej korzeni – jeśli są one pożółkłe, zgniłe i brzydko pachną (zgnilizną), należy je przyciąć.

Warto zrobić to przy pomocy zdezynfekowanego noża, nożyczek lub innego ostrego narzędzia, które precyzyjnie odetnie chore końcówki i nie poszarpie korzeni.

Kolejnym krokiem jest odstawienie rośliny w miejsce, gdzie korzenie będą mogły nieco przeschnąć. Możemy położyć roślinę na ręczniku papierowym lub szmatce, która wchłonie nadmiar wilgoci z bryły korzeniowej. Nie zaszkodzi odrobina słońca.

Po kilku godzinach, gdy roślina odrobinę przeschnie, można włożyć ją do świeżego podłoża. Nie zapominajmy o wysypaniu na dnie doniczki warstwy drenażowej (np. perlitu czy keramzytu), która będzie odprowadzać nadmiar wody z ziemi.

Jeśli obawiamy się grzybów i pleśni, możemy zasilić świeżo przesadzoną roślinę środkiem grzybo- i pleśniobójczym.

Ważne

Pamiętajmy o odpowiednim podlewaniu rośliny – nie róbmy tego zbyt często, by ponownie nie doprowadzić do przelania. Jeśli nie jesteśmy pewni, czy roślina potrzebuje wody, warto włożyć do ziemi palec lub drewniany patyczek i sprawdzić, czy w dolnych warstwach podłoże jest wciąż wilgotne. Jeśli jest suche to znak, że można roślinę podlać.

Nasi Partnerzy polecają