Jak przesadzać storczyki? Czy można przesadzać storczyki gdy kwitną?

2024-01-24 7:48

Wbrew pozorom przesadzanie storczyków wcale nie jest trudne — należy jednak przestrzegać kilku zasad. Jak uratować storczyka? Kiedy i jak przesadzać storczyki? Czy można przesadzać storczyki, gdy kwitną? Odpowiadamy!

Kiedy przesadzić storczyka?

Storczyki przesadzamy najczęściej wtedy, gdy korzenie zaczynają wystawać z doniczki. To znak, że system korzeniowy rozrósł się tak bardzo, że nasza roślina potrzebuje większego pojemnika.

Inną sytuacją, która wymaga natychmiastowego przesadzenia storczyka, jest atak szkodników lub chorób grzybowych systemu korzeniowego. Storczyki przesadza się również wtedy, gdy podłoże w doniczce ulegnie rozkładowi.

Jak często przesadzać storczyka?

Zanim dowiemy się, jak przesadzić storczyka, warto określić najlepszy czas tej procedury. Specjaliści zalecają, by storczyki przesadzać regularnie co 2 lata.

Najlepszym czasem dla przesadzania storczyków jest okres od kwietnia do września. To właśnie wtedy panują najdogodniejsze dla rośliny warunki – może ona między innymi liczyć na solidną dawkę słońca w ciągu dnia. Promieniowanie słoneczne pomoże przesadzonej roślinie szybciej się zregenerować.

Czy można przesadzać storczyki gdy kwitną?

Każdorazowe przesadzanie storczyków jest dla nich sporym wstrząsem, który chwilowo zaburza rozwój rośliny. Po okresie przesadzenia storczyk przez jakiś czas dochodzi do siebie.

Ponieważ proces kwitnienia wymaga od rośliny sporo wysiłku, jeśli planujemy przesadzić naszego storczyka, powinniśmy albo poczekać do czasu, gdy roślina przekwitnie, albo przed przesadzeniem uciąć pęd kwiatostanowy. To przyspieszy późniejszy proces regeneracji storczyka po przesadzeniu.

Jak przesadzić storczyka bez korzeni?

Storczyka bez korzeni raczej nie da się już odratować. Można spróbować uratować roślinę, ale jeżeli po miesiącu starań korzonki się nie pojawią, trzeba będzie niestety roślinę wyrzucić.

Jakie podłoże do storczyków?

By przesadzić storczyka, będziemy potrzebować specjalnego podłoża. Rośliny pod żadnym pozorem nie wolno przesadzać do zwykłej ziemi ogrodniczej, ponieważ może to doprowadzić do obumierania storczyka.

Do storczyków najlepiej sprawdza się specjalnie przygotowana mieszanka, którą można kupić w każdym sklepie ogrodniczym. Taka mieszanka zawiera m.in. korę sosnową, węgiel drzewny oraz grube włókna torfowca nowozelandzkiego.

Czasem możemy spotkać mieszanki z rozdrobnioną łupiną orzecha kokosowego – nie jest on jednak idealnym składnikiem, ponieważ rozkłada się po około 6 miesiącach.

Jaka doniczka do storczyka?

Najlepsza doniczka do storczyka to plastikowy pojemnik z otworami drenażowymi, przez które spływa nadmiar wody.

Doniczka do storczyka powinna być również odpowiednio duża, by pomieścić wszystkie korzenie, a także przezroczysta.

Transparentny pojemnik na storczyka pozwoli korzeniom rośliny łatwiej pobierać energię z promieni słonecznych i przeprowadzać proces fotosyntezy.

Jak przesadzać storczyki? Instrukcja krok po kroku

Przesadzanie storczyka należy rozpocząć od przygotowania nowej doniczki. Warto na dnie pojemnika wysypać warstwę drenażową z keramzytu, perlitu, żwiru lub pokruszonego styropianu.

By wyjąć storczyka ze starego pojemnika, ściskamy ścianki doniczki, by oddzielić podłoże z korzeniami od ścianek, a następnie delikatnie wyciągamy roślinę (możemy ją lekko wykręcić).

Należy robić to bardzo ostrożnie, by nie uszkodzić korzeni powietrznych storczyka. Gdy wyjmiemy roślinę, czas przyjrzeć się jej systemowi korzeniowemu.

Jeśli zauważymy zgniłe, zeschnięte lub spleśniałe fragmenty, należy je odciąć zdezynfekowanymi nożyczkami. Po zabiegu warto roślinę odłożyć na 20 minut, by rany zdążyły się zasklepić.

Jeśli natomiast korzenie podczas inspekcji okazały się jędrne, zielone i bez oznak chorób – można przejść do kolejnego kroku, czyli umieszczania rośliny w nowej doniczce.

Ostrożnie zwijamy korzenie i wkładamy roślinę do pojemnika, a następnie zasypujemy odrobiną podłoża. Stopniowo dosypujemy korę z torfem i co jakiś czas potrząsamy doniczką, by poszczególne elementy podłoża równomiernie wypełniły naczynie.

W przypadku, gdy korzenie przed przesadzeniem były zdrowe, możemy podlać naszego storczyka – jeśli usuwaliśmy zgniłe fragmenty korzeni, z podlewaniem należy poczekać ok. 10-14 dni, aż roślina dojdzie do siebie.

Tekst: Barbara Ruppel

Nie przegap: Storczyki — pielęgnacja i uprawa. Jak prawidłowo dbać o storczyki?

Przesadzanie storczyków - Phalaenopsis
Nasi Partnerzy polecają