Przesadzanie skrzydłokwiatu - kiedy i jak przesadzić skrzydłokwiat, żeby go nie zmarnować
Skrzydłokwiat to niezwykle popularna roślina doniczkowa, której ozdobą są efektowne, ciemnozielone liście oraz białe kwiaty o ciekawej budowie. Jak większość roślin doniczkowych, co jakiś czas potrzebuje przesadzenia. Kiedy i jak prawidłowo przesadzać skrzydłokwiat? Przeczytaj nasz artykuł i poznaj zasady przesadzania skrzydłokwiatu.
Autor: GettyImages
Skrzydłokwiat należy przesadzić wtedy, gdy zauważymy zahamowanie wzrostu rośliny
Spis treści
- Czy skrzydłokwiat trzeba przesadzać?
- Kiedy przesadzać skrzydłokwiat?
- Do jakiej ziemi przesadzać skrzydłokwiat?
- Jakie doniczki do przesadzania skrzydłokwiatu?
- Czy skrzydłokwiat można przesadzać, gdy kwitnie?
- Przesadzanie skrzydło kwiatu krok po kroku
- Jak dbać o skrzydłokwiat po przesadzeniu?
Czy skrzydłokwiat trzeba przesadzać?
Przesadzanie skrzydłokwiatu sprzyja prawidłowemu rozwojowi zarówno bryły korzeniowej, jak i zielonej części nadziemnej. Przesadzona roślina zyskuje dostęp do świeżej ziemi oraz odpowiednią ilość miejsca na wzrost korzeni.
Kiedy przesadzać skrzydłokwiat?
Skrzydłokwiat należy przesadzić wtedy, gdy zauważymy zahamowanie wzrostu rośliny albo gdy w doniczce brakuje miejsca na rozrastanie się korzeni (korzenie mocno przerastają ziemię bądź wyrastają przez otwór w dnie doniczki). Zwykle młode egzemplarze skrzydłokwiatu przesadzamy co roku, a starsze co 2-3, a nawet 4 lata.
Najlepszy termin przesadzania to wczesna wiosna: od końca lutego do kwietnia, już po zakończeniu okresu spoczynku, zanim na dobre rozpocznie się okres wegetacyjny.
Do jakiej ziemi przesadzać skrzydłokwiat?
Skrzydłokwiat należy przesadzać do ziemi żyznej, próchniczej, luźnej i dobrze przepuszczalnej, o odczynie lekko kwaśnym. Odpowiednia będzie mieszanka ziemi liściowej, kompostowej i piasku albo substrat torfowego. Trzeba dbać, aby podłoże w doniczce było zawsze lekko wilgotne.
Jakie doniczki do przesadzania skrzydłokwiatu?
Skrzydłokwiat każdorazowo przesadzamy do większej doniczki od tej, w której rósł dotychczas. Ważne, by nie była ona zbyt mała, bo wtedy system korzeniowy nie będzie się rozwijał, ale także by nie była zbyt duża, bo wtedy nadmierny wzrost korzeni zahamuje powstawanie nowych liści i kwiatów. Nowa doniczka powinna być większa o 2-3 cm od poprzedniej w przypadku małych roślin, a dla dużych okazów o 5-10 cm większa.
W dnie doniczki koniecznie powinien być otwór, którym wypływać będzie nadmiar wody. Najlepsze dla skrzydłokwiatów są doniczki ceramiczne (dobrze utrzymują wilgoć, chroniąc roślinę przed przesuszeniem).
Autor: GettyImages
Skrzydłokwiat należy przesadzić wtedy, gdy zauważymy zahamowanie wzrostu rośliny
Czy skrzydłokwiat można przesadzać, gdy kwitnie?
Nie jest zalecane przesadzanie kwitnących okazów skrzydłokwiatu. Przesadzanie w okresie kwitnienia może być dla rośliny szokiem i zaburzyć funkcjonowanie roślin.
Przesadzanie skrzydło kwiatu krok po kroku
- Na dnie doniczki usypujemy kilkucentymetrową warstwę drenażową (z keramzytu, żwirku lub drobnych kamyczków).
- Na drenaż nasypujemy cienką warstwę podłoża.
- Delikatnie wyjmujemy roślinę z doniczki, w której rosła i ostrożnie usuwamy stare podłoże spomiędzy korzeni.
- Uszkodzone, nadgniłe lub obumarłe korzenie odcinamy ostrym, zdezynfekowanym narzędziem (np. nożem). Miejsca cięcia warto posypać węglem aktywnym, aby zapobiec zainfekowaniu rośliny
- Skrzydłokwiat umieszczamy w nowej doniczce na takiej samej wysokości, na jakiej rósł w poprzedniej donicy, i obsypujemy bryłę korzeniową świeżym podłożem. Aby ziemia dostała się między korzenie, warto lekko stuknąć doniczką o stół. Podłoże powinno pokrywać całą bryłę korzeniową.
- Lekko uciskamy podłoże wokół rośliny tuż przy ściankach doniczki oraz na wierzchu.
- Po przesadzeniu skrzydłokwiat podlewamy, pamiętając by odlać z podstawki nadmiar wody.
Przy okazji przesadzania skrzydłokwiatu możemy go rozmnożyć, dzieląc rozrośnięty egzemplarz na kilka osobnych roślin.
Jak dbać o skrzydłokwiat po przesadzeniu?
Po przesadzaniu należy odpowiednio dbać o skrzydłokwiat, szczególną uwagę zwracając na jego podlewanie. Nawożenie rozpoczynamy po 2-3 tygodniach od przesadzenia. Najlepszy będzie nawóz płynny dedykowany roślinom zielonym, stosowany co 2 tygodnie.
Przeczytaj też:
- Jak prawidłowo podlewać skrzydłokwiat?
- Rośliny oczyszczające powietrze. 7 roślin poprawiających stan powietrza w domu