Tania podłoga na balkon. Jak układać płytki samodzielnie? Poradnik i instruckja
Mały balkon w bloku ma na ogół kilka metrów kwadratowych. Zakup płytek na taką powierzchnię raczej nie nadszarpnie naszego budżetu! Dużo droższe może okazać się jednak zatrudnienie ekipy. Płytki na balkon w bloku mogą zostać ułożone przez... ciebie! Nie ma się czego bać! Dowiedz się, jak układać płytki samodzielnie?
Autor: Materiały prasowe/Westwing
Spis treści
- Tania podłoga na balkon: jakie płytki na balkon w bloku?
- Płytki na balkon w bloku. Jak układać płytki samodzielnie? Porady
- Jak zaaranżować balkon w bloku?
- Wytrzymałe kwiaty na balkon
- Kwiaty balkonowe zwisające lubiące słońce. 11 gatunków, które zamienią twój balkon w kolorowy azyl
Tania podłoga na balkon: jakie płytki na balkon w bloku?
Planując remont balkonowej posadzki, często zadajemy sobie pytanie: czym tanio wyłożyć balkon i jak zrobić to bez nadwyrężania domowego budżetu?
Jeśli mamy zacięcie majsterkowicza, możemy sami przeprowadzić remont balkonu, ale jeśli zupełnie nie radzimy sobie z tego typu pracami — lepiej będzie zatrudnić fachowców, którzy położą płytki na balkonie profesjonalnie.
Załóżmy jednak, że sami chcemy położyć płytki na balkonie. Zanim to zrobiony, powinniśmy wiedzieć, że z rozmysłem wybrać trzeba nie tylko płytki, ale również materiały użyte do ich układania, a więc klej, zaprawę do spoinowania, silikon, zaprawę naprawczą, elementy obróbek okapu i hydroizolacji.
Jakie płytki na balkon w bloku? Wybór płytek balkonowych musi być bardzo dobrze przemyślany, ponieważ panują na nim specyficzne warunki.
Najlepsze płytki na balkon w bloku to takie, które są w stanie poradzić sobie z wilgocią i niskimi temperaturami, a więc wszystkie modele mrozoodporne o niskiej nasiąkliwości. Takie cechy mają między innymi wytrzymałe płytki gresowe.
Płytki gresowe kładzie się je na balkonie podobnie jak na każdej powierzchni na zewnątrz budynku. Ważne i odmienne są oczywiście szczegóły wynikające na przykład z kształtu balkonu, sposobu zamontowania barierki itp.
Zdarza się, że potrzebujemy więcej czasu na docięcie płytek do potrzebnych wymiarów, aby dobrze zapełnić całą powierzchnię balkonowej podłogi, nie tworząc dużych szczelin i pustych fragmentów.
Płytki na balkon w bloku. Jak układać płytki samodzielnie? Porady
Od czego zacząć układanie płytek na balkonie? Najpierw zaplanujmy ich rozmieszczenie. Przy zewnętrznych krawędziach balkonu układamy całe płytki. Docinamy tylko te, które kolidują ze słupkami barierki.
Połączenie ze ścianą osłoni cokolik – jeśli nie dysponujemy gotowymi płytkami na cokolik, to przygotowujemy je z przyciętych na odpowiednią wysokość płytek, z których układamy nawierzchnię. Połączenia płytek z cokolikiem oraz przy słupkach barierki uszczelniamy silikonem.
Układanie płytek na balkonie krok po kroku:
- Jak przygotować podłoże pod płytki na balkonie? Jeśli balkon był wcześniej pokryty płytkami bądź inną nawierzchnią, należy ją usunąć — stare płytki trzeba skuć. Następnie powierzchnię balkonu wyczyść twardą szczotką oraz płynem do mycia naczyń, żeby ją odtłuścić. Po odkurzeniu, usunięciu luźnych fragmentów i wyrównaniu, podłoże trzeba zagruntować.
- Płytki, które będą znajdować się w rogach albo przy słupkach balustrady, dokładnie przytnij za pomocą gilotyny. Możesz wykorzystać też nóż szklarski lub rysik do glazury.
- Nałóż na posadzkę trzymilimetrową warstwę kleju. Zacznij od balustrady w kierunku wyjścia z balkonu. Wyrównaj ją pacą zębatą, a następnie ułóż płytki, oddzielając je od siebie tzw. krzyżykami dystansowymi.
- Po ułożeniu kilku płytek sprawdź poziomnicą, czy są równe. Usuń nadmiar kleju. Kontynuuj układanie płytek na całej powierzchni balkonu.
- Przerwy między płytkami pokryj fugą. Kiedy stwardnieje, umyj podłogę wodą z płynem.
- Na koniec do ściany przyklej płytki cokolików i wypełnij je fugą.
Jak zaaranżować balkon w bloku?
Gdy na podłodze balkonu ułożymy już nowe płytki, czas na zaaranżowanie balkonowej przestrzeni. Na początek zastanówmy się nad meblami ogrodowymi. Na rynku mamy do wyboru bogaty asortyment mebli na balkon i taras wykonanych z różnych materiałów. Wybierzmy takie, które będą dobrze komponowały się z planowanym stylem balkonu.
Na mały balkon wystarczy niewielki stolik ze składanymi krzesłami, na większej powierzchni możemy ustawić na przykład komplet składający się ze stołu i wygodnych foteli, a nawet leżaka. Zadbajmy także o osłonę przed słońcem i deszczem. W tym przypadku sprawdzą się mobilne parasole ogrodowe albo przymocowana na stałe markiza.
Wytrzymałe kwiaty na balkon
Na koniec urządzania balkonu po remoncie udekorujmy go dobrze dobranymi roślinami. Przede wszystkim weźmy pod uwagę to, czy nasz balkon jest mocno nasłoneczniony, czy raczej przez większość dnia jest zacieniony. W sklepach i centrach ogrodniczych wybór roślin balkonowych jest ogromny.
Zanim jednak wybierzemy się na zakupy, zaplanujmy rozmieszczenie roślin na balkonie. Przemyślmy dobrze, czy chcemy wieszać na barierkach skrzynki balkonowe wypełnione kwiatami, czy wolimy raczej stworzyć kompozycję z egzemplarzy posadzonych w donicach.
Zróbmy listę naszych potrzeb i udajmy się do punktu sprzedaży, gdzie zawsze możemy poprosić o pomoc wykwalifikowany personel. Kupując rośliny dobierzmy do nich odpowiednie pojemniki, nie zapomnijmy o dobrym podłożu i nawozach.
Sprawdź też:
- rośliny na balkon zachodni
- rośliny na balkon wschodni
- rośliny na balkon północny
- rośliny na balkon południowy
Kwiaty balkonowe zwisające lubiące słońce. 11 gatunków, które zamienią twój balkon w kolorowy azyl
Autor: Getty Images/Meagan Widrick
Autor: Marcin Czechowicz
Rośliny pnące mogą owijać się wokół podpór (fasola, chmiel, tunbergia, wiciokrzew, wilce) lub czepiać pędami (dynia, kobea, nasturcja, groszek), przylgami (winobluszcz) i korzonkami przybyszowymi (bluszcz, hortensja). Rodzaj podpory musi więc być dobrany do charakteru rośliny, którą wybieramy. Mogą to być siatki, sznury, słupki, kratki lub ściany, ale niektóre pnącza bez problemu owiną się także wokół barierki.