Rośliny doniczkowe kwitnące w listopadzie - zaproś je do swojego domu, a zobaczysz niezwykłą zmianę!
Choć w listopadzie na dworze zwykle jest już szaro i ponuro, to wcale nie musi tak być w naszych domach. Spróbujmy je ożywić kolorowymi kwiatami i udekorujmy wnętrza roślinami doniczkowymi kwitnącymi w listopadzie.
Autor: GettyImages
Cyklamen perski
Listopadowe długie wieczory spędzamy najchętniej w domowym zaciszu. Staramy się tak zaaranżować nasze wnętrza, by ich jesienny wystrój zrekompensował brak letnich barw i słońca. Ważną rolę w dekoracjach pełnią bowiem energetyczne kolory i światło. Świece i barwne dodatki pomogą w stworzeniu przytulnej atmosfery. Pomocne będą także kolorowe kwiaty, które ożywią wnętrza. Wśród roślin doniczkowych znajdziemy gatunki kwitnące o tej porze roku. To one ozdobią i ożywią nasze wnętrza w listopadzie. Im nie przeszkadza krótki dzień i brak słońca! akie rośliny doniczkowe wybrać, by cieszyć się ich kwiatami w listopadzie?
Spis treści
- Jakie kwiaty doniczkowe kwitną w listopadzie?
- Cyklamen perski
- Grudnik
- Fiołek afrykański
- Kalanchoe Blossfelda
- Azalia doniczkowa
- Anturium
- Gwiazda betlejemska
Jakie kwiaty doniczkowe kwitną w listopadzie?
W listopadzie nasze wnętrza mogą zdobić m.in. kwiaty azalii, kalanchoe Blossfelda, cyklamenu, anturium, gwiazdy betlejemskiej, grudnika, fiołka afrykańskiego.
Cyklamen perski
Cyklamen perski, nazywany też fiołkiem alpejskim, to roślina bulwiasta uprawiana u nas w doniczkach. W listopadzie z łatwością kupimy kwitnące okazy. Możemy wybierać spośród odmian o różnych kolorach kwiatów: od białego, przez różne odcienie różu do łososiowego i czerwonego. Niektóre mają postrzępione płatki (choć te trudniej spotkać w sprzedaży) albo dekoracyjne liście (z marmurkowym wzorkiem).
Kupując cyklamen wybierajmy roślinę, która obok rozwiniętych kwiatów ma także dużo pąków kwiatowych (one często ukryte są pod liśćmi) - czas kwitnienia takiego okazu będzie dużo dłuższy niż rośliny, która wszystkie kwiaty ma już rozwinięte.
W domu cyklamen ustawmy w miejscu, do którego dociera dużo światła (ale nie bezpośrednie słońce), a temperatura jest dość niska - najlepiej gdy oscyluje wokół 15 st. C.
Autor: GettyImages
Cyklamen perski
Grudnik
Grudnik, czyli kaktus bożonarodzeniowy - choć jego nazwa wskazuje bardziej na to, że kwitnie w grudniu, to już w listopadzie może rozwijać pierwsze kwiaty w kolorach białym, różowym, łososiowym czy czerwonym. Pędy grudnika są spłaszczone i członowane, wyrastają kępiasto, a kwiaty wyrastają na końcu ostatniego (najmłodszego) członu. Roślina najczęściej ma lekko zwisający pokrój, dlatego doniczkę dobrze jest postawić tak, aby pędy mogły swobodnie zwisać.
Grudnik w domu ustawić należy w miejscu jasnym lub półcienistym z rozproszonym światłem. Roślina lubi chłód - gdy kwitnie należy zapewnić jej temperaturę od 10 do 14 st.C. Pamiętajmy, że gdy już pojawią się na nim pąki kwiatowe to nie przestawiajmy jej, bo może reagować zrzucaniem pąków i z kwitnienia nici.
Autor: serwis prasowy marki Flora Dania
Grudnik, czyli szlumbergera.
Fiołek afrykański
Saintpaulia, czyli fiołek afrykański, to roślina, której kwiaty zebrane są w uroczy bukiecik. Dodatkową ozdobę tworzą mięsiste, miękko owłosione liście. Do wyboru mamy mnóstwo odmian różniących się kolorami kwiatów (mogą być białe, różowe, ciemnoniebieskie, fioletowe, bordowe, także dwubarwne) oraz ich budową (pojedyncze lub pełne, o gładkich bądź postrzępionych brzegach płatków), a także kolorem liści (ciemno- lub jasnozielone, z białymi brzegami bądź przebarwieniami).
Najlepsze dla fiołka afrykańskiego jest stanowisko widne, ale ze światłem rozproszonym. Pamiętajmy, by temperatura uprawy nie spadała poniżej 12 st. C. Fiołek afrykański lubi dużą wilgotność powietrza, ale nie znosi spryskiwania - liści fiołka nie wolno moczyć! Aby podwyższyć wilgotność powietrza wokół rośliny, można ustawić doniczkę na podstawce wypełnionej kamykami i wodą, tak by otwory odpływowe w dnie doniczki nie dotykały lustra wody.
Autor: Biuro Kwiatowe Holandia (www.flowercouncil.co.uk)
Fiołek afrykański
Kalanchoe Blossfelda
Kalanchoe Blossfelda to jedna z najpopularniejszych roślin doniczkowych o ozdobnych kwiatach, którymi ozdabiamy nasze mieszkania. Roślina należy do tzw. sukulentów liściowych, co sprawia, że jest odporna na niedobór wody. Jest to więc doskonały wybór dla tych, którzy zapominają o podlewaniu domowych roślin. Urocze, drobne kwiaty kalanchoe Blossfelda, zebrane w baldachowate kwiatostany, mogą być (w zależności od odmiany) białe, żółte, różowe, łososiowe, pomarańczowe, albo czerwone - i to w różnych odcieniach.
Kupując kalanchoe wybierajmy egzemplarze, w których tylko połowa kwiatów jest całkowicie wybarwiona i rozwinięta. Roślina najlepiej rośnie i obficie kwitnie w miejscu dobrze oświetlonym światłem rozproszonym. Jeśli chcemy, by kwitnienie było dłuższe, zapewnijmy jej temperaturę od 16 do 18 st. C.
Autor: serwis prasowy Flower Council of Holland
Kalanchoe
Azalia doniczkowa
Azalia to kolejna roślina, której piękne kwiaty mogą zdobić nasze wnętrza w listopadzie. W sprzedaży dostępnych jest wiele odmian różniących się budową kwiatu (pojedyncze bądź pełne) oraz ich kolorem (mogą być białe, łososiowe, różowe, fioletowe, czerwone, purpurowe, także dwubarwne). Wybierając azalię do domu zwróćmy uwagę, aby roślina obok już rozwiniętych kwiatów, miała jeszcze sporo pąków – wtedy będziemy dłużej cieszyć się jej urodą.
Azalie w domu należy ustawić w jak najjaśniejszym miejscu, bowiem do prawidłowego wzrostu potrzebna jest jej odpowiednia ilość światła. Najlepiej czuje się w temperaturze 10–12 st. C (max 15 st. C).
Autor: Biuro Kwiatowe Holandia (www.flowercouncil.co.uk)
Na rynku dostępnych jest wiele odmian azalii do uprawy doniczkowej, które różnią się m.in kolorami kwiatów
Anturium
Anturium to bardzo efektowny kwiat doniczkowy. Najczęściej dostępne są okazy o czerwonych kwiatach, ale także różowych czy białych. Do prawidłowego wzrostu anturium wymaga rozproszonego światła i dużej wilgotności powietrza. Temperatura uprawy powinna oscylować w granicach 22–24 st.C, zimą 16-18 st.C.
Anturium należy podlewać wtedy, gdy wierzchnia warstwa ziemi w doniczce przeschnie. Zwykle nawadnia się dwa razy w tygodniu, ale zimą wystarczy raz w tygodniu. Nadmiar wody z podstawki zawsze należy wylać. Wysoką wilgotność powietrza zapewnimy stawiając doniczkę z rosliną na podstawce wypełnionej kamykami zalanymi wodą.
Autor: GettyImages
Anturium w ostatnich latach stało sie jedną z najpopularniejszych roślin doniczkowych o ozdobnych kwiatach
Gwiazda betlejemska
Pierwsze kwitnące okazy poinsecji, czyli popularnej gwiazdy betlejemskiej, pojawiają się w sprzedaży już w listopadzie. Choć najczęściej dostępne są poinsecje o czerwonych kwiatach, to coraz częściej spotkać możemy też takie o kwiatach różowych, morelowych czy białych. Możemy z nich stworzyć bardzo ciekawe kompozycje.
Zanim kupimy gwiazdę betlejemską, dobrze się jej przyjrzyjmy - liście powinny być lśniące i zielone, a pąki kwiatowe zielono-żółte i zaokrąglone. Nie kupujmy roślin, które w sklepie stały w przeciągu.
W domu ustawmy gwiazdę betlejemską w dobrze oświetlonym miejscu, ale zabezpieczonym przed bezpośrednim nasłonecznieniem. Lepiej nie stawiać rośliny przy kaloryferach. Ważne jest podlewanie - nie należy dopuścić do przesuszenia podłoża, ale roślina nie może "stać w wodzie". Optymalne jest podlewanie gwiazdy betlejemskiej niewielką ilością letniej wody co drugi dzień.
Przeczytaj też:
- Fenomenalne kwiaty cieniolubne do domu. 8 roślin, które możesz postawić w ciemnym zakątku domu
- Dekoracyjne rośliny doniczkowe zwisające. Jakie kwiaty wiszące do domu wybrać
Autor: Gettyimages
Wilczomlecz piękny = Gwiazda betlejemska