Rośliny mięsożerne do domu. 5 gatunków, które możesz uprawiać w doniczce
Rośliny mięsożerne to gatunki żywiące się przede wszystkim owadami. Takie okazy to bez wątpienia gratka dla wszystkich miłośników roślin, a także dla osób, które chcą pozbyć się much i komarów z domu! Oto 5 roślin owadożernych, które nadają się do uprawy w doniczce.
Autor: getty images
Rosiczka zjadająca muchę
Spis treści
- Dlaczego rośliny jedzą owady?
- Rośliny owadożerne – jak łapią owady?
- Rośliny owadożerne do uprawy w domu
- Rośliny owadożerne w doniczkach. Zdjęcia
Dlaczego rośliny jedzą owady?
Większość znanych nam roślin pozyskuje cenne składniki odżywcze z gleby i podczas procesu fotosyntezy. Dlaczego więc istnieją rośliny, które wabią i zjadają owady, a nawet drobne płazy czy ssaki?
Powodem jest przede wszystkim środowisko, w którym takim roślinom przyszło żyć. Gatunki odżywiające się białkiem zwierzęcym zazwyczaj rosną na bagnach, torfowiskach lub terenach kamienistych, a więc w miejscach, gdzie nie mogą liczyć na pobranie wartościowego pokarmu (m.in. azotu) z podłoża. By przetrwać – zjadają owady.
Rośliny owadożerne – jak łapią owady?
W procesie ewolucji rośliny te wytworzyły mechanizmy łapania i trawienia swoich ofiar, głównie za pomocą wyglądu i zapachu. Rośliny mięsożerne wyróżniają się więc intensywnymi kolorami, oryginalnie połyskującymi włoskami czy słodko pachnącym nektarem.
Oczywiście istnieją gatunki emitujące zapachy dość nieprzyjemne dla ludzi, ale bardzo lubiane przez różne owady – do takich roślin zalicza się np. bukietnicę Arnolda, która wydziela zapach gnijącego mięsa przyciągającego owady z gatunku muchówek.
Jeśli chodzi o pułapki, rośliny owadożerne możemy podzielić na dwie grupy – gatunki wyposażone w pułapki aktywne oraz pasywne.
Pułapki aktywne to takie, które zamykają w sobie owada w wyniku szybkiego ruchu. Natomiast pułapki pasywne wykorzystują enzymy trawienne. Zwabiony owad wpada do dzbankowatego liścia lub przylepia się do powierzchni liścia i zostaje strawiony.
Rośliny owadożerne do uprawy w domu
Szacuje się, że na świecie istnieje ponad 600 gatunków roślin owadożernych, z czego 14 występuje w Polsce. Niektóre rośliny mięsożerne możemy uprawiać w doniczkach.
Rośliny żywiące się owadami potrzebują jasnego stanowiska (najlepiej ze światłem rozproszonym), wilgotnej gleby i wysokiego poziomu wilgotności powietrza. Do roślin owadożernych z reguły nie stosuje się nawozów.
Oto 5 gatunków roślin owadożernych, które można uprawiać w domu:
1. Dzbanecznik (Nepenthes)
Roślina posiada długie pędy zwisające w dół zakończone charakterystycznymi dzbankami (często w kolorze czerwonym), które są pułapką na owady. Wabione zapachem nektaru owad wpada do dzbanka, na dnie którego znajdują się włoski produkujące enzymy trawienne. Owad nie ma szans na wydostanie się z pułapki, ponieważ ścianki dzbanków oblepione są woskiem.
2. Kapturnica (Sarracenia)
Roślina o pionowych rurkowatych liściach zwieńczonych charakterystycznym kapturem w kolorze żółtym, różowym lub purpurowym. Zwabiony owad wpada do rurki, na dnie której czeka na niego przykry koniec (i enzymy trawienne).
Podobnie jak w przypadku dzbanecznika, ścianki liści kapturnicy pokryte są śliskim woskiem uniemożliwiającym ucieczkę.
3. Muchołówka amerykańska (Dionaea muscipula)
Pochodzi ze Stanów Zjednoczonych i jest jedną z najbardziej znanych roślin owadożernych. Muchołówka wyróżnia się swoimi oryginalnie wyglądającymi liśćmi, które służą jej za pułapkę na owady.
Liście w formie zamykających się klapek z zębami wyposażone są w specjalne włoski czuciowe. Gdy owad ich dotknie, roślina reaguje błyskawicznie – zamykając liście i zatrzaskując w nich ofiarę.
4. Rosiczka (Drosera)
Rosiczka jest wyposażona w charakterystyczną rozetę z włoskami gruczołkowymi pokrytymi lepką cieczą wabiącą owady. Gdy owad siada na liściu rosiczki, przykleja się do włosków i następuje proces trawienny. Roślina w tym czasie lekko zwija liście.
5. Tłustosz meksykański (Pinguicula moranensis)
Tłustosz tworzy atrakcyjną rozłożystą rozetę o mięsistych i nieco zaokrąglonych liściach. Na powierzchni liści tłustosz wytwarza dwa rodzaje gruczołów – jeden z nich to lepki śluz wabiący owady (ofiara przykleja się do niego), drugi to enzym trawienny, który rozkłada białka zwierzęce.
Podobnie jak rosiczka, podczas procesu trawiennego tłustosz lekko zwija swoje liście i rozprostowuje je po całkowitym strawieniu ofiary.
Rośliny owadożerne w doniczkach. Zdjęcia
Autor: getty images
Rosiczka zjadająca muchę